Španělsko zpřísňuje opatření proti covidu. Zasáhnou Madrid, Katalánsko i Baskicko

Velká část španělských autonomních regionů chystá další opatření proti šíření koronaviru i prodloužení zákazu nočního vycházení. Ten platí v celé zemi z nařízení španělské vlády dva týdny, v neděli ale jeho platnost končí.

Španělský venkov
doporučujeme

Například madridský region se ode dneška přes víkend uzavře pro cestování, které není nezbytné. V Katalánsku taková uzavírka platí už týden. Baskicko také od soboty zavře pro veřejnost restaurace a bary, budou smět prodávat pouze jídlo s sebou.

Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví přibylo ve Španělsku 22.516 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 347 obětí. Celkem tak v této zemi, která má asi 47 milionů obyvatel, zaznamenali už 1,3 milionu případů nákazy novým typem koronaviru, který se poprvé objevil koncem loňského roku v Číně. Španělsko je v tomto počtu šesté na světě. Úmrtí spojených s nemocí covid-19 země prozatím eviduje nejméně 38.833.

Podle španělské vlády se trend šíření nákazy za poslední dva týdny trochu zmírnil. Za poslední den ale přibylo 368 úmrtí spojených s covidem, což je v druhé vlně epidemie zatím nejvíce. Na jaře ve Španělsku přibývaly stovky takových úmrtí, nejvíce to bylo i přes 900 za den.

Madridský region se ode dneška na čtyři dny uzavřel pro neakutní cestování, opustit ho lidé smějí jen z nutných důvodů, například kvůli cestě do práce nebo péči o blízké. Povoleny jsou také cesty těm, kteří regionem jen projíždí. Čtyřdenní uzavírka madridského regionu platila už od 30. října. V regionu platí také uzavírky nejhůře zasažených zdravotnických zón.

V Katalánsku platí omezení cestovat od minulého týdne, region smějí lidé opouštět jen z nutných důvodů, jako jsou cesty do práce, k lékaři či kvůli péči o své blízké. Od dnešních šesti ráno opět platí jako minulý víkend v tomto regionu na severovýchodě země navíc také uzavírka v rámci obcí, které smějí lidé opouštět také jen z nutných důvodů. Pro tento víkend katalánské úřady nasadily na 5500 policistů, kteří mají na dodržování uzavírek dohlížet. Katalánsko také prodlouží od pondělí na další dva týdny zákaz nočního vycházení, a to od deseti večer.

V celém Španělsku s výjimkou Kanárských ostrovů platí druhý týden zákaz nočního vycházení, který vyhlásila španělská vláda a který končí v noci na neděli. Od pondělí ho ale řada regionů hodlá prodloužit a upravit jeho dobu trvání, například Baskicko či Katalánsko začátek posunou na deset večer.

Před dvěma týdny vyhlásila španělská vláda kvůli zhoršené epidemické situaci opět nouzový stav, který v zemi platil už od poloviny března do června. Vláda ho smí vyhlásit pouze na dva týdny, poslanci ho ale už prodloužili, a to o půl roku, respektive do 9. května. Na jaře se prodlužoval vždy o dva týdny. Strana Vox dnes předloží k ústavnímu soudu stížnost na toto prodloužení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 21:45 Aktualizováno Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

Ve Španělsku bude moci zasednout k vánočnímu stolu až 10 lidí

02.12.2020 20:37 Španělská vláda a autonomní oblasti se dnes dohodly na některých pravidlech, jež budou platit o…

V Itálii vzrostl počet nově nakažených, v Turecku počet úmrtí

02.12.2020 19:02 Itálie dnes zaznamenala nárůst nových případů nákazy koronavirem, kterých přibylo za poslední den…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 18:55 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama