Španělsko zpřísňuje opatření proti covidu. Zasáhnou Madrid, Katalánsko i Baskicko

Velká část španělských autonomních regionů chystá další opatření proti šíření koronaviru i prodloužení zákazu nočního vycházení. Ten platí v celé zemi z nařízení španělské vlády dva týdny, v neděli ale jeho platnost končí.

Španělský venkov

Například madridský region se ode dneška přes víkend uzavře pro cestování, které není nezbytné. V Katalánsku taková uzavírka platí už týden. Baskicko také od soboty zavře pro veřejnost restaurace a bary, budou smět prodávat pouze jídlo s sebou.

Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví přibylo ve Španělsku 22.516 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 347 obětí. Celkem tak v této zemi, která má asi 47 milionů obyvatel, zaznamenali už 1,3 milionu případů nákazy novým typem koronaviru, který se poprvé objevil koncem loňského roku v Číně. Španělsko je v tomto počtu šesté na světě. Úmrtí spojených s nemocí covid-19 země prozatím eviduje nejméně 38.833.

Podle španělské vlády se trend šíření nákazy za poslední dva týdny trochu zmírnil. Za poslední den ale přibylo 368 úmrtí spojených s covidem, což je v druhé vlně epidemie zatím nejvíce. Na jaře ve Španělsku přibývaly stovky takových úmrtí, nejvíce to bylo i přes 900 za den.

Madridský region se ode dneška na čtyři dny uzavřel pro neakutní cestování, opustit ho lidé smějí jen z nutných důvodů, například kvůli cestě do práce nebo péči o blízké. Povoleny jsou také cesty těm, kteří regionem jen projíždí. Čtyřdenní uzavírka madridského regionu platila už od 30. října. V regionu platí také uzavírky nejhůře zasažených zdravotnických zón.

V Katalánsku platí omezení cestovat od minulého týdne, region smějí lidé opouštět jen z nutných důvodů, jako jsou cesty do práce, k lékaři či kvůli péči o své blízké. Od dnešních šesti ráno opět platí jako minulý víkend v tomto regionu na severovýchodě země navíc také uzavírka v rámci obcí, které smějí lidé opouštět také jen z nutných důvodů. Pro tento víkend katalánské úřady nasadily na 5500 policistů, kteří mají na dodržování uzavírek dohlížet. Katalánsko také prodlouží od pondělí na další dva týdny zákaz nočního vycházení, a to od deseti večer.

V celém Španělsku s výjimkou Kanárských ostrovů platí druhý týden zákaz nočního vycházení, který vyhlásila španělská vláda a který končí v noci na neděli. Od pondělí ho ale řada regionů hodlá prodloužit a upravit jeho dobu trvání, například Baskicko či Katalánsko začátek posunou na deset večer.

Před dvěma týdny vyhlásila španělská vláda kvůli zhoršené epidemické situaci opět nouzový stav, který v zemi platil už od poloviny března do června. Vláda ho smí vyhlásit pouze na dva týdny, poslanci ho ale už prodloužili, a to o půl roku, respektive do 9. května. Na jaře se prodlužoval vždy o dva týdny. Strana Vox dnes předloží k ústavnímu soudu stížnost na toto prodloužení.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje