Stovky českých poutníků se sjely do Říma, děkují sv. Anežce za svobodu

Stovky českých poutníků s českými vlajkami, trikolórou nebo s odznakem s vyobrazením sv. Anežky České v klopě se sjely do Říma, aby se zúčastnily české národní poutě k oslavě české světice a patronky. V úterý uplyne 30 let od chvíle, kdy přemyslovskou princeznu svatořečil papež Jan Pavel II.

Vatikán
doporučujeme

Mnozí z poutníků či kněžích přijeli po třech desítkách let podruhé, aby Anežce symbolicky děkovali za dar svobody. Ta do Československa v podobě pádu totalitního režimu přišla pár dní po slavné chvíli ve Vatikánu.

František Helebrand přijel se skupinou poutníků z různých částí Moravy a Slezska. Po Římě se pohybují s vlaječkou odkazující k jeho domovu v Hradci nad Moravicí. "Děkujeme za dar svobody," řekl dnes před bohoslužbou v bazilice sv. Klimenta. "Dostavil jsem se již před 30 lety, kdy se nám podařilo vypravit dva autobusy a s velkou skupinou poutníků jsme tu absolvovali celý program (spojený s kanonizací Anežky České)," uvedl.

"Vyjeli jsme 8. listopadu, prožili jsme pak už v autobuse velkou radost, když jsme se dozvěděli, že padla Berlínská zeď. To nám vlilo do žil velkou naději a druhý moment byl v aule Pavla VI., kdy jsme skandovali: Papež musí do Prahy a to už jsme věřili, že se ten okamžik musí uskutečnit," vzpomínal dnes.

"Naše nadšení bylo veliké, potkali jsme se s krajany z Kanady a jiných zemí, velice jsme toužili, aby se něco dělo. Přijeli jsme domů 15. listopadu přes západní Německo, dozvěděli jsme se pak o možné smrti jednoho ze studentů a vyšli jsme do ulic. Jezdili jsme do Opavy, kde jsme podporovali Občanské fórum," řekl.

Před 30 lety organizoval cestu do Říma. „Přihlásilo se mnoho lidí, museli jsme trochu prověřovat, zda jsou věřící a nechtějí se třeba jen pod záminkou cesty do Říma dostat na západ," připomněl dobu v totalitě. Jiná poutnice ČTK dnes řekla, že před 30 lety se do Říma nedostala. Míst bylo málo a v její farnosti se losovalo, bylo místo jen pro dva farníky.

Mladá maminka Olga Kulhánková přijela dnes s manželem a dvěma dětmi. "Jsme z Bílovic nad Svitavou a přijeli jsme poděkovat svaté Anežce za svobodu a přijeli jsme se podívat do Říma. Mám ve svém okolí ty, kteří tu byli před 30 lety," řekla.

V bazilice sv. Klimenta se dnes čeští a moravští biskupové modlili k českým národním patronům, v bazilice je hrob sv. Cyrila. Národní pouť bude zahájena odpoledne v bazilice Santa Maria Maggiore.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Lídři zemí EU probírají další spolupráci při boji proti covidu-19

29.10.2020 19:22 O další koordinaci boje proti rychle se šířící koronavirové nákaze jednají dnes večer na dálku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama