Stovky českých poutníků se sjely do Říma, děkují sv. Anežce za svobodu

Stovky českých poutníků s českými vlajkami, trikolórou nebo s odznakem s vyobrazením sv. Anežky České v klopě se sjely do Říma, aby se zúčastnily české národní poutě k oslavě české světice a patronky. V úterý uplyne 30 let od chvíle, kdy přemyslovskou princeznu svatořečil papež Jan Pavel II.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vatikán
doporučujeme

Mnozí z poutníků či kněžích přijeli po třech desítkách let podruhé, aby Anežce symbolicky děkovali za dar svobody. Ta do Československa v podobě pádu totalitního režimu přišla pár dní po slavné chvíli ve Vatikánu.

František Helebrand přijel se skupinou poutníků z různých částí Moravy a Slezska. Po Římě se pohybují s vlaječkou odkazující k jeho domovu v Hradci nad Moravicí. "Děkujeme za dar svobody," řekl dnes před bohoslužbou v bazilice sv. Klimenta. "Dostavil jsem se již před 30 lety, kdy se nám podařilo vypravit dva autobusy a s velkou skupinou poutníků jsme tu absolvovali celý program (spojený s kanonizací Anežky České)," uvedl.

"Vyjeli jsme 8. listopadu, prožili jsme pak už v autobuse velkou radost, když jsme se dozvěděli, že padla Berlínská zeď. To nám vlilo do žil velkou naději a druhý moment byl v aule Pavla VI., kdy jsme skandovali: Papež musí do Prahy a to už jsme věřili, že se ten okamžik musí uskutečnit," vzpomínal dnes.

"Naše nadšení bylo veliké, potkali jsme se s krajany z Kanady a jiných zemí, velice jsme toužili, aby se něco dělo. Přijeli jsme domů 15. listopadu přes západní Německo, dozvěděli jsme se pak o možné smrti jednoho ze studentů a vyšli jsme do ulic. Jezdili jsme do Opavy, kde jsme podporovali Občanské fórum," řekl.

Před 30 lety organizoval cestu do Říma. „Přihlásilo se mnoho lidí, museli jsme trochu prověřovat, zda jsou věřící a nechtějí se třeba jen pod záminkou cesty do Říma dostat na západ," připomněl dobu v totalitě. Jiná poutnice ČTK dnes řekla, že před 30 lety se do Říma nedostala. Míst bylo málo a v její farnosti se losovalo, bylo místo jen pro dva farníky.

Mladá maminka Olga Kulhánková přijela dnes s manželem a dvěma dětmi. "Jsme z Bílovic nad Svitavou a přijeli jsme poděkovat svaté Anežce za svobodu a přijeli jsme se podívat do Říma. Mám ve svém okolí ty, kteří tu byli před 30 lety," řekla.

V bazilice sv. Klimenta se dnes čeští a moravští biskupové modlili k českým národním patronům, v bazilice je hrob sv. Cyrila. Národní pouť bude zahájena odpoledne v bazilice Santa Maria Maggiore.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Protiteroristické komando v Rakousku zneškodnilo krávu, ochránci zvířat…

14.12.2019 18:31 Aktualizováno Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama