Rouška, která zahubí bakterie a viry? Dívka přišla se zajímavým nápadem

Komu by se nezamlouvala ochranná maska, která by se dokázala sama čistit? Právě s něčím takovým přišla dánská studentka, a to právě v době pandemie, kdy by se to nejvíc hodilo. Momentálně ale musí vyvinout model, který by se dal vyrábět ve velkém za nízké náklady.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Sara Lee Krogová (29) je studentkou designu ve městě Kolding v jižním Dánsku. K výrobě samočistících masek se inspirovala svojí předchozí prací na návrzích pro obklady stěn vyrobených ze zvláštního materiálu, který umí čistit vzduch v místnosti od případných škodlivých látek, jako jsou třeba výpary z rozpouštědel nebo zplodiny z aut. Informuje o tom server novinky.cz s odkazem na německou ARD.

Díky tomu přišla na to, že proces očisty spočívající v takzvaném fotokatalytickém samočištění dokáže také zlikvidovat choroboplodné zárodky, tedy viry nebo bakterie. To bylo v lednu, kdy si většina Dánů slovo "Corona" spojovala spíše s pivem než s něčím, co zanedlouho uvede téměř celý svět do karantény.

Když pak naplno udeřila pandemie, dostala Krogová od svého profesora úkol najít materiál, který by se dal užít nejen pro výrobu velkých obkladů na stěny, nýbrž i roušky. "Ptali jsme se sami sebe, zda by princip deaktivace virů nefungoval i v malém měřítku – od zdí jsme přešli k tělu, k obličeji,“ nechala se slyšet studentka.

Princip lze poměrně jednoduše vysvětlit. Do masky se zkrátka umístí oxid kovu. Jakmile dojde k ozáření této látky UV zářením, zničí se organické látky v roušce, včetně mikroorganismů. Tento proces je opakovatelný, a proto jsou masky s oxidy a ultrafialovými lampičkami použitelné i vícekrát.

Zdrojem energie pro lampičky v tkanině roušky je malá baterie spojená s látkou prostřednictvím sítě kabelů. Z tohoto důvodu je potřeba přijít na to, jak se postarat, aby byly baterie a kabely co nejméně rušivé pro případného nositele ústenky.

Saru Krogovou, jejího profesora a malý tým odborníků tedy ještě čeká nelehký úkol. I tak je ale studentka optimistická, jelikož si myslí, že její nápad může být užitečný. "Například v Anglii, kde jsou roušky povinné, je lidé často odhazují a ony se pak všude válejí. To je škoda," sdělila.

Hra o čas

Může se samozřejmě stát, že nový koronavirus odejde dříve, než budou případné samočistící masky uvedeny na trh se zdravotním materiálem. Experti jsou ale toho názoru, že i tak bude mít návrh dánské studentky něco do sebe.

Pokud se tento typ roušek osvědčí nejen v boji proti bakteriím a virům, nýbrž i pylu či různým dalším škodlivým látkám, pak by po něm mohla být poptávka i bez epidemie. Kupovali by jí například alergici, lidé s onemocněním dýchacího ústrojí, ale třeba i staří a nemocní lidé v případě běžné sezónní chřipky. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid na Slovensku: Padl nový rekord v počtu nakažených za den

23.09.2020 12:08 Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy…

Francouzská média se postavila za Charlie Hebdo a svobodu slova

23.09.2020 10:27 Zástupci stovky francouzských médií připojili svůj podpis k otevřenému dopisu, v němž se postavili…

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 09:50 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Ples ve vídeňské opeře se kvůli pandemii neuskuteční. Zdraví má přednost,…

23.09.2020 09:24 Tradiční ples ve vídeňské opeře se v příštím roce kvůli pandemii covidu-19 neuskuteční. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama