Rouška, která zahubí bakterie a viry? Dívka přišla se zajímavým nápadem

Komu by se nezamlouvala ochranná maska, která by se dokázala sama čistit? Právě s něčím takovým přišla dánská studentka, a to právě v době pandemie, kdy by se to nejvíc hodilo. Momentálně ale musí vyvinout model, který by se dal vyrábět ve velkém za nízké náklady.

Sara Lee Krogová (29) je studentkou designu ve městě Kolding v jižním Dánsku. K výrobě samočistících masek se inspirovala svojí předchozí prací na návrzích pro obklady stěn vyrobených ze zvláštního materiálu, který umí čistit vzduch v místnosti od případných škodlivých látek, jako jsou třeba výpary z rozpouštědel nebo zplodiny z aut. Informuje o tom server novinky.cz s odkazem na německou ARD.

Díky tomu přišla na to, že proces očisty spočívající v takzvaném fotokatalytickém samočištění dokáže také zlikvidovat choroboplodné zárodky, tedy viry nebo bakterie. To bylo v lednu, kdy si většina Dánů slovo "Corona" spojovala spíše s pivem než s něčím, co zanedlouho uvede téměř celý svět do karantény.

Když pak naplno udeřila pandemie, dostala Krogová od svého profesora úkol najít materiál, který by se dal užít nejen pro výrobu velkých obkladů na stěny, nýbrž i roušky. "Ptali jsme se sami sebe, zda by princip deaktivace virů nefungoval i v malém měřítku – od zdí jsme přešli k tělu, k obličeji,“ nechala se slyšet studentka.

Princip lze poměrně jednoduše vysvětlit. Do masky se zkrátka umístí oxid kovu. Jakmile dojde k ozáření této látky UV zářením, zničí se organické látky v roušce, včetně mikroorganismů. Tento proces je opakovatelný, a proto jsou masky s oxidy a ultrafialovými lampičkami použitelné i vícekrát.

Zdrojem energie pro lampičky v tkanině roušky je malá baterie spojená s látkou prostřednictvím sítě kabelů. Z tohoto důvodu je potřeba přijít na to, jak se postarat, aby byly baterie a kabely co nejméně rušivé pro případného nositele ústenky.

Saru Krogovou, jejího profesora a malý tým odborníků tedy ještě čeká nelehký úkol. I tak je ale studentka optimistická, jelikož si myslí, že její nápad může být užitečný. "Například v Anglii, kde jsou roušky povinné, je lidé často odhazují a ony se pak všude válejí. To je škoda," sdělila.

Hra o čas

Může se samozřejmě stát, že nový koronavirus odejde dříve, než budou případné samočistící masky uvedeny na trh se zdravotním materiálem. Experti jsou ale toho názoru, že i tak bude mít návrh dánské studentky něco do sebe.

Pokud se tento typ roušek osvědčí nejen v boji proti bakteriím a virům, nýbrž i pylu či různým dalším škodlivým látkám, pak by po něm mohla být poptávka i bez epidemie. Kupovali by jí například alergici, lidé s onemocněním dýchacího ústrojí, ale třeba i staří a nemocní lidé v případě běžné sezónní chřipky. 

Související

Více souvisejících

dánsko Roušky a respirátory viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy