Rouška, která zahubí bakterie a viry? Dívka přišla se zajímavým nápadem

Komu by se nezamlouvala ochranná maska, která by se dokázala sama čistit? Právě s něčím takovým přišla dánská studentka, a to právě v době pandemie, kdy by se to nejvíc hodilo. Momentálně ale musí vyvinout model, který by se dal vyrábět ve velkém za nízké náklady.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Sara Lee Krogová (29) je studentkou designu ve městě Kolding v jižním Dánsku. K výrobě samočistících masek se inspirovala svojí předchozí prací na návrzích pro obklady stěn vyrobených ze zvláštního materiálu, který umí čistit vzduch v místnosti od případných škodlivých látek, jako jsou třeba výpary z rozpouštědel nebo zplodiny z aut. Informuje o tom server novinky.cz s odkazem na německou ARD.

Díky tomu přišla na to, že proces očisty spočívající v takzvaném fotokatalytickém samočištění dokáže také zlikvidovat choroboplodné zárodky, tedy viry nebo bakterie. To bylo v lednu, kdy si většina Dánů slovo "Corona" spojovala spíše s pivem než s něčím, co zanedlouho uvede téměř celý svět do karantény.

Když pak naplno udeřila pandemie, dostala Krogová od svého profesora úkol najít materiál, který by se dal užít nejen pro výrobu velkých obkladů na stěny, nýbrž i roušky. "Ptali jsme se sami sebe, zda by princip deaktivace virů nefungoval i v malém měřítku – od zdí jsme přešli k tělu, k obličeji,“ nechala se slyšet studentka.

Princip lze poměrně jednoduše vysvětlit. Do masky se zkrátka umístí oxid kovu. Jakmile dojde k ozáření této látky UV zářením, zničí se organické látky v roušce, včetně mikroorganismů. Tento proces je opakovatelný, a proto jsou masky s oxidy a ultrafialovými lampičkami použitelné i vícekrát.

Zdrojem energie pro lampičky v tkanině roušky je malá baterie spojená s látkou prostřednictvím sítě kabelů. Z tohoto důvodu je potřeba přijít na to, jak se postarat, aby byly baterie a kabely co nejméně rušivé pro případného nositele ústenky.

Saru Krogovou, jejího profesora a malý tým odborníků tedy ještě čeká nelehký úkol. I tak je ale studentka optimistická, jelikož si myslí, že její nápad může být užitečný. "Například v Anglii, kde jsou roušky povinné, je lidé často odhazují a ony se pak všude válejí. To je škoda," sdělila.

Hra o čas

Může se samozřejmě stát, že nový koronavirus odejde dříve, než budou případné samočistící masky uvedeny na trh se zdravotním materiálem. Experti jsou ale toho názoru, že i tak bude mít návrh dánské studentky něco do sebe.

Pokud se tento typ roušek osvědčí nejen v boji proti bakteriím a virům, nýbrž i pylu či různým dalším škodlivým látkám, pak by po něm mohla být poptávka i bez epidemie. Kupovali by jí například alergici, lidé s onemocněním dýchacího ústrojí, ale třeba i staří a nemocní lidé v případě běžné sezónní chřipky. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Němců je pro uvolnění uzávěry, ukázal průzkum

01.03.2021 12:39 Jen 35 procent Němců je pro ponechání stávající protiepidemické uzávěry nebo dokonce pro její…

Slovensko při očkování upřednostnilo některé profese před seniory

01.03.2021 12:16 a Slovensku se od uplynulého víkendu mohou nechat očkovat proti koronaviru také mladší prodavači,…

Bavorsko se Saskem chtějí změnit systém očkování

01.03.2021 12:12 Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování…

Po více než dvou měsících se v Německu otevřou kadeřnictví

01.03.2021 09:25 Po více než dvou měsících se v Německu otevřou kadeřnictví, která byla zavřena kvůli šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama