Švédská aktivistka Greta Thunbergová dnes slaví 18. narozeniny

Známá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová dnes oslavila své 18. narozeniny. V rozhovoru s britským nedělníkem The Sunday Times uvedla, že si jako dárek k narozeninám přeje, aby každý udělal pro záchranu planety vše, co je v jeho možnostech. Na věcech prý ekologická aktivistka nelpí.

Greta Thunbergová
doporučujeme

"Nejsem tím druhem osoby, který příliš prožívá své narozeniny," řekla listu. Pokud by si měla vybrat nějaký hmotný dárek k narozeninám, tak by chtěla náhradu za rozbitá světla na svém kole.

Thunbergová, která proslula mimo jiné odmítáním cestování letadlem, v rozhovoru uvádí, že nelpí na věcech a požitcích. "K tomu, abych se cítila šťastná nepotřebují létat do Thajska ani kupovat nové oblečení, takže to necítím jako oběť," uvedla. Oblečení si podle svých slov půjčuje či obstarává výměnou, pokud nelze jinak, kupuje použité.

Odmítá ale přímo kritizovat celebrity, které mluví o boji proti klimatickým změnám, ale jejich styl života není příkladem uhlíkové úspornosti. "Existuje riziko, že budete kritizováni a nikdo vás nebude brát vážně, když budete o těchto věcech (ekologii) mluvit, a pak se budete chovat jinak, než jak kážete," řekla.

Listu The Sunday Times také řekla, že se necítí být vůdkyní nějakého hnutí. Politiky vyzývá, aby více poslouchali vědce, sama ale nechce navrhovat konkrétní opatření proti změnám klimatu. "Kdybych mluvila o daních či novém zeleném údělu, tak bych se dostala na úroveň stranické politiky, ale klimatická krize přesahuje stranickou politiku," uvedla.

Thunbergová se proslavila, když v roce 2018, ve svých 15 letech, začala sama chodit protestovat před sídlo švédského parlamentu ve Stockholmu za lepší ochranu klimatu. Její příklad následovaly tisíce mladých lidí po celém světě, kteří jsou nespokojení s přístupem politiků ke klimatické krizi. V roce 2019 se stala osobností roku časopisu Time a byla navržena na Nobelovu cenu za mír.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa zpřísňuje opatření. Česko zvažuje omezení vycházení, Německo…

28.01.2021 15:35 Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření…

Německá komise nedoporučuje vakcínou AstraZeneca očkovat seniory

28.01.2021 15:23 Německá očkovací komise dnes doporučila, aby se vakcína proti covidu-19 farmaceutické firmy…

Zpoždění kvůli nedostatku vakcíny hlásí řada evropských zemí

28.01.2021 15:19 Kvůli problémům s nedostatkem vakcíny proti covidu-19 začínají některé evropské země a regiony…

Slovensko už naočkovalo dvě procenta populace, chybí vakcíny

28.01.2021 15:08 Za měsíc od zahájení očkování proti nemoci covid-19 na Slovensku podali zdravotníci vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama