Uniklé e-maily. Maďarská státní média neřeší jen to, o čem psát, ale i jak

Před volbami do Evropského parlamentu loni na jaře si redaktoři v maďarské státní mediální skupině MTVA, pod níž spadá televize, agentura MTI a rozhlas, sedli s reportéry, aby s nimi probrali nejen to, o čem budou informovat, ale i jak o tom budou informovat. Na svých internetových stránkách o tom píše Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL).

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Na nahrávce, kterou se dostala do RFE/RL, je slyšet hlas Balázse Bendeho, vysoce postaveného redaktora v MTVA, jak říká svým podřízeným: "Jsem si jistý, že nikoho nepřekvapí, když uslyší, že to není kandidátní listina opozice, která se těší podpoře této instituce". Upozornil své podřízené, že je nutné vytvářet zpravodajství ve vhodném duchu a zaměření "a hlavně o migrantech a Bruselu".

Dodal také, že pokud někdo nechce pracovat na základě těchto podmínek, může klidně okamžitě podat výpověď.

Maďarský servis RFE/RL získal uniklé nahrávky, výpovědi novinářů a interní e-maily, které ukazují, že reportéři MTVA se měli vyjadřovat kriticky o migrantech, tématu sexuálních menšin nebo o změně klimatu.

Jak maďarské, tak mezinárodní organizace sledující mediální prostředí už léta varují před snahami vlády premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz omezit svobodu tisku. Za posledních deset let jeho vláda získala přímou nebo nepřímou kontrolu nad většinou médií v zemi. Orbánova popularita nicméně v Maďarsku přetrvává, podařilo se mu vyhrát troje volby v řadě a udržet se v premiérském křesle nejdéle z postkomunistických lídrů.

RFE/RL letos v září kvůli erozi svobody tisku obnovila vysílání v maďarštině, které zrušila krátce po konci studené války.

E-maily, uniklé z MTVA, ukázaly, že zpravodajství o pandemii covidu-19 se také řídilo přísnými pravidly tak, aby Maďarsko v mezinárodním srovnání vynikalo. "Účelem celého toho divadla je, aby to vypadalo, že nemáme takové problémy jako jinde," napsal redaktor Miklós Beregnyei v interních instrukcích ke zpravodajství o koronaviru.

Zsolt Németh, šéfredaktor MTVA, si od zaměstnanců vysloužil přezdívku Pitbul za svůj machiavellistický způsob práce. Byl znám tím, že přepečlivě sleduje televizní zpravodajství. Na základě jeho požadavku museli být například evropští levicoví politici zapletení do nějakého skandálu vždy označováni slovem "levicoví", kdežto u pravicových tomu tak být nemuselo. Németh, v dopise poslaném celé televizní redakci zpravodajství, nařídil, aby francouzský prezident Emmanuel Macron nebyl označován za centristu, ale za "bývalého socialistického ministra".

Před maďarskými parlamentními volbami v dubnu 2018 bylo novinářům řečeno, že každý den je nutný aspoň jeden "kousek o migrantech", uvedl bývalý zpravodaj, který v MTVA tehdy pracoval a který podobně jako jeho kolegové ve strachu z odplaty nechce být jmenován. Kromě předepsaného množství reportáží o migrantech měli novináři instrukce, jak má jejich příspěvek vyznít.

"Samozřejmě se to mělo dělat tak, aby vznikl negativní obraz cizinců," říká bývalý zpravodaj. "Dostali jsme nařízeno, že výraz ´uprchlík´ nesmíme používat v žádném kontextu," řekl jiný reportér. "Dokonce i o lidech, kteří oficiálně získali uprchlický status, jsme mluvili jako o migrantech," dodal.

Orbán, jeden z nejhlasitějších odpůrců migrace v Evropě, získal pro sebe třetí funkční období po silně protiimigrační kampani, kterou zahájil za krize z roku 2015.

Terčem útoků byl také George Soros, finančník a filantrop maďarského původu. Často byl představován jako ten, kdo v Maďarsku a jinde v Evropě rozdmýchává migrační krizi.

Novináři z MTVA řekli, že před rokem 2016, kdy byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump, státní mediální obr do značné míry ignoroval dění v zahraničí. Zpočátku prý Trumpa nebrali příliš vážně. "Pak komusi na nějakém ministerstvu došlo, jak si je podobná Trumpova a Orbánova politika a poté jsme se tomu museli přizpůsobit," vzpomíná.

Krátce po Trumpově zvolení musel zpravodajství týkající se Spojených států, a zejména nového prezidenta, schvalovat někdo z vysoce postavených redaktorů.

Novináři z MTVA popsali mafiánskou atmosféru, k níž patří i zastrašování, která v mediální skupině panuje. "Je to hnusné, když lidi zvedají telefon od nadřízeného a třesou se jim při tom ruce," říká jeden z nich.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 16:50 Aktualizováno Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Soud dnes…

EU chce zapomenout na spory s Trumpem a spolupracovat s USA. Dívejme se…

02.12.2020 16:32 Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci…

Útok nožem v Haagu: Dva zranění, podle vyšetřovatelů nejde o terorismus

02.12.2020 16:15 Dva lidé byli zraněni při útoku nožem a požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 16:08 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama