Uniklé e-maily. Maďarská státní média neřeší jen to, o čem psát, ale i jak

Před volbami do Evropského parlamentu loni na jaře si redaktoři v maďarské státní mediální skupině MTVA, pod níž spadá televize, agentura MTI a rozhlas, sedli s reportéry, aby s nimi probrali nejen to, o čem budou informovat, ale i jak o tom budou informovat. Na svých internetových stránkách o tom píše Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL).

Viktor Orbán, maďarský premiér

Na nahrávce, kterou se dostala do RFE/RL, je slyšet hlas Balázse Bendeho, vysoce postaveného redaktora v MTVA, jak říká svým podřízeným: "Jsem si jistý, že nikoho nepřekvapí, když uslyší, že to není kandidátní listina opozice, která se těší podpoře této instituce". Upozornil své podřízené, že je nutné vytvářet zpravodajství ve vhodném duchu a zaměření "a hlavně o migrantech a Bruselu".

Dodal také, že pokud někdo nechce pracovat na základě těchto podmínek, může klidně okamžitě podat výpověď.

Maďarský servis RFE/RL získal uniklé nahrávky, výpovědi novinářů a interní e-maily, které ukazují, že reportéři MTVA se měli vyjadřovat kriticky o migrantech, tématu sexuálních menšin nebo o změně klimatu.

Jak maďarské, tak mezinárodní organizace sledující mediální prostředí už léta varují před snahami vlády premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz omezit svobodu tisku. Za posledních deset let jeho vláda získala přímou nebo nepřímou kontrolu nad většinou médií v zemi. Orbánova popularita nicméně v Maďarsku přetrvává, podařilo se mu vyhrát troje volby v řadě a udržet se v premiérském křesle nejdéle z postkomunistických lídrů.

RFE/RL letos v září kvůli erozi svobody tisku obnovila vysílání v maďarštině, které zrušila krátce po konci studené války.

E-maily, uniklé z MTVA, ukázaly, že zpravodajství o pandemii covidu-19 se také řídilo přísnými pravidly tak, aby Maďarsko v mezinárodním srovnání vynikalo. "Účelem celého toho divadla je, aby to vypadalo, že nemáme takové problémy jako jinde," napsal redaktor Miklós Beregnyei v interních instrukcích ke zpravodajství o koronaviru.

Zsolt Németh, šéfredaktor MTVA, si od zaměstnanců vysloužil přezdívku Pitbul za svůj machiavellistický způsob práce. Byl znám tím, že přepečlivě sleduje televizní zpravodajství. Na základě jeho požadavku museli být například evropští levicoví politici zapletení do nějakého skandálu vždy označováni slovem "levicoví", kdežto u pravicových tomu tak být nemuselo. Németh, v dopise poslaném celé televizní redakci zpravodajství, nařídil, aby francouzský prezident Emmanuel Macron nebyl označován za centristu, ale za "bývalého socialistického ministra".

Před maďarskými parlamentními volbami v dubnu 2018 bylo novinářům řečeno, že každý den je nutný aspoň jeden "kousek o migrantech", uvedl bývalý zpravodaj, který v MTVA tehdy pracoval a který podobně jako jeho kolegové ve strachu z odplaty nechce být jmenován. Kromě předepsaného množství reportáží o migrantech měli novináři instrukce, jak má jejich příspěvek vyznít.

"Samozřejmě se to mělo dělat tak, aby vznikl negativní obraz cizinců," říká bývalý zpravodaj. "Dostali jsme nařízeno, že výraz ´uprchlík´ nesmíme používat v žádném kontextu," řekl jiný reportér. "Dokonce i o lidech, kteří oficiálně získali uprchlický status, jsme mluvili jako o migrantech," dodal.

Orbán, jeden z nejhlasitějších odpůrců migrace v Evropě, získal pro sebe třetí funkční období po silně protiimigrační kampani, kterou zahájil za krize z roku 2015.

Terčem útoků byl také George Soros, finančník a filantrop maďarského původu. Často byl představován jako ten, kdo v Maďarsku a jinde v Evropě rozdmýchává migrační krizi.

Novináři z MTVA řekli, že před rokem 2016, kdy byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump, státní mediální obr do značné míry ignoroval dění v zahraničí. Zpočátku prý Trumpa nebrali příliš vážně. "Pak komusi na nějakém ministerstvu došlo, jak si je podobná Trumpova a Orbánova politika a poté jsme se tomu museli přizpůsobit," vzpomíná.

Krátce po Trumpově zvolení musel zpravodajství týkající se Spojených států, a zejména nového prezidenta, schvalovat někdo z vysoce postavených redaktorů.

Novináři z MTVA popsali mafiánskou atmosféru, k níž patří i zastrašování, která v mediální skupině panuje. "Je to hnusné, když lidi zvedají telefon od nadřízeného a třesou se jim při tom ruce," říká jeden z nich.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Bulhaři volili parlament, podle průzkumů zvítězí konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše, proruská uskupení…

02.10.2022 14:11 Aktualizováno Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku vyhrála centristická strana konzervativního premiéra…

Rusové čekají u finské hranice po zpřísnění podmínek vstupu do země i 18…

02.10.2022 04:41 Na rusko-finské pozemní hranici se kvůli přísnějším kontrolám tvoří až 18hodinové fronty poté, co…

Švédsko přestane teenagerům doporučovat očkování proti covidu-19

01.10.2022 18:13 Švédská agentura pro veřejné zdraví dnes oznámila, že dětem mezi 12 a 17 lety přestane doporučovat…

Na neformální summit EU má do Prahy dorazit turecký prezident Erdogan

01.10.2022 16:57 Na neformální summit EU, který začne ve čtvrtek v Praze, přijede i turecký prezident Recep Tayyip…

Slovensko zavedlo hlídky na vybraných přechodech s Maďarskem

01.10.2022 16:18 Slovensko v souvislosti s nelegální migrací nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s…

Kvůli oteplování se ve Francii množí případy horečky dengue

01.10.2022 10:35 Krvácivá horečka dengue je nebezpečná nemoc, která se dosud vyskytovala téměř výhradně v tropických…

Stoltenberg: Ruské hrozby a mobilizaci jsou signálem slabosti, Putinovi…

30.09.2022 20:58 Nejnovější ruské hrozby a částečná mobilizaci jsou signálem slabosti Moskvy a důkazem, že ruskému…

Svět odsoudil ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny, neuznává ji

30.09.2022 18:31 Aktualizováno Evropská rada ve společném prohlášení rozhodně odsoudila "nelegální anexi ukrajinského území Ruskem…

Nord Stream asi poškodily exploze stovek kilogramů výbušnin, uniklo velké…

30.09.2022 18:02 Aktualizováno Plynovod Nord Stream zřejmě poškodily výbuchy, které se svou silou rovnaly explozi několika stovek…

Související:

Právě se děje

reklama