Útočník na synagogu v Halle je za čin podle posudku odpovědný

Pravicový radikál Stephan Balliet obžalovaný z loňského útoku na synagogu v Halle je za svůj čin plně odpovědný. Před soudem v Magdeburku to dnes konstatoval soudní psychiatr, který vypracoval posudek k Ballietově příčetnosti.

Stephan Balliet
doporučujeme

"S omezením příčetnosti z psychiatrického hlediska nelze souhlasit," řekl expert. Ten sice u obžalovaného diagnostikoval složitou poruchu osobnosti se známkami paranoie a autismu, což ale k omezení jeho příčetnosti a schopnosti rozeznat protiprávní jednání nevedlo.

Na rozdíl od pacientů trpících klamnými představami a bludy Balliet podle posudku čin podrobně plánoval a vyčkával na nejvhodnější okamžik. Obžalovaný navíc neprokázal žádnou lítost, dodal odborník. Podle něj je možné předpokládat, že by podobný čin znovu spáchal, pokud by k tomu měl příležitost.

Na základě posudku tak může soud uložit k trestu odnětí svobody i následnou ochrannou vazbu. Ta je zvláštním preventivním opatřením, které německé soudy využívají v obzvláště závažných případech, kdy veřejnosti hrozí nebezpečí, pokud by odsouzený po odpykání trestu mohl věznici opustit. Oproti vězení má tato detence mírnější podmínky, neboť již není chápána jako trest, ale jako ochrana veřejnosti.

Proces s Ballietem začal letos v červenci. Muž se v něm zodpovídá z loňského útoku na synagogu v Halle, který živě vysílal na internetu a při kterém dva lidi zastřelil a další zranil. Vyšetřovatelům, podle nichž jednal s antisemitskou, rasistickou a xenofobní motivací, později řekl, že chtěl původně útočit na muslimy, nakonec se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro "nespokojené bílé muže", jako je on, "největším problémem".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama