Ve východoněmeckém Magdeburku dnes začal soud s pravicovým extremistou obžalovaným z loňského útoku na synagogu v Halle. Proces se Stephanem Ballietem, který dva lidi zastřelil a další zranil, je jedním z nejsledovanějších od znovusjednocení Německa.
Útok na synagogu, který Balliet živě přenášel na internetu, šokoval celou zemi, jež se dodnes otevřeně hlásí k zodpovědnosti za holokaust, a vedl ke zvýšení ostrahy židovských zařízení po celé spolkové republice.
Balliet, kterému je dnes 28 let, na synagogu zaútočil loni 9. října v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření). V synagoze téměř čtvrtmilionového města, které leží nedaleko Lipska, se v tu chvíli nacházelo kolem 50 lidí. Útočníkovi, který si podomácku vyrobil střelné zbraně i výbušniny, se ale nepodařilo do budovy dostat. Její dveře náporu odolaly. I tak ale jeho čin představuje jeden z nejhorších antisemitských útoků v Německu od druhé světové války.
The process is underway inside the court in #Magdeburg. Meanwhile, outside, demonstrators are silently holding up the names of victims of right-wing violence in Germany in the last few decades. #halle pic.twitter.com/lJgbvBtpD2
— Thomas Sparrow (@Thomas_Sparrow) July 21, 2020
Balliet, který byl oblečený v bojovém a na hlavě měl helmu, u synagogy několika ranami zabil 40letou Janu L., v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem pak 20letého Kevina S., který ho prosil o život. Další lidi během svého řádění zranil. Některým z nich možná zachránilo život to, že Ballietovi několikrát selhaly zbraně.
U muže, který se nyní musí zodpovídat z dvojice vražd a z 68 pokusů o vraždu, se po činu našel pamflet, v němž napsal, že chce zabít co nejvíce "nepřátel bílých" - hlavně Židů. Vyšetřovatelům, podle nichž jednal s antisemitskou, rasistickou a xenofobní motivací, později řekl, že chtěl původně útočit na muslimy, nakonec se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro "nespokojené bílé muže", jako je on, "největším problémem".
Podobné názory dal najevo i dnes před soudem, když hovořil o muslimech jako nepřátelích a dobyvatelích nebo o tom, že patří k mužům, kteří se zasazují o to, aby "Evropa zůstala bílá". K útoku ho podle jeho slov inspiroval čin ultrapravicového radikála Brentona Tarranta, který v březnu 2019 ve dvou mešitách ve městě Christchurch na Novém Zélandu zavraždil 51 lidí.
Proces s Ballietem, který byl před činem samotářem trávícím dlouhé hodiny na počítači v malém pokoji, do něhož nemohla vstoupit ani jeho matka, s níž žil, je považován za výjimečný. Odehrává se v Magdeburku, kde je k dispozici největší soudní síň ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Navíc bude z celého líčení z rozhodnutí předsedající soudkyně Ursuly Mertensové pořízen zvukový záznam, což je v Německu zcela mimořádné.
Očekávaný velký zájem médií i veřejnosti se potvrdil už dnes, kdy se kvůli němu a přísným bezpečnostním kontrolám začátek soudu posunul o dvě hodiny. Ballieta, který se letos pokusil uprchnout z vazby, k soudu dopravila silně ozbrojená justiční stráž, měl pouta na rukou i na nohou a na ústech roušku. Hrozí mu doživotní trest vězení, rozsudek by mohl padnout v říjnu.
V důsledku útoku na synagogu přijala německá vláda soubor opatření proti pravicovému radikalismu. V celém Německu se zvýšila bezpečnostní opatření u židovských zařízení, synagogu v Halle nyní hlídá policie nepřetržitě.
Související
Za útok na synagogu v Halle padlo doživotí, pachatel hlásal rasistické názory i u soudu
Útočníkovi z Halle hrozí doživotní trest, žádají ho žalobci
střelba v Halle (9.10.2019) , Stephan Balliet (útočník z Halle) , Německo , Antisemitismus , židé , extremismus
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek