Útok na synagogu v Halle: Začal ostře sledovaný soud, extremistovi hrozí doživotí

Ve východoněmeckém Magdeburku dnes začal soud s pravicovým extremistou obžalovaným z loňského útoku na synagogu v Halle. Proces se Stephanem Ballietem, který dva lidi zastřelil a další zranil, je jedním z nejsledovanějších od znovusjednocení Německa.

Útok na synagogu, který Balliet živě přenášel na internetu, šokoval celou zemi, jež se dodnes otevřeně hlásí k zodpovědnosti za holokaust, a vedl ke zvýšení ostrahy židovských zařízení po celé spolkové republice.

Balliet, kterému je dnes 28 let, na synagogu zaútočil loni 9. října v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření). V synagoze téměř čtvrtmilionového města, které leží nedaleko Lipska, se v tu chvíli nacházelo kolem 50 lidí. Útočníkovi, který si podomácku vyrobil střelné zbraně i výbušniny, se ale nepodařilo do budovy dostat. Její dveře náporu odolaly. I tak ale jeho čin představuje jeden z nejhorších antisemitských útoků v Německu od druhé světové války.

The process is underway inside the court in #Magdeburg. Meanwhile, outside, demonstrators are silently holding up the names of victims of right-wing violence in Germany in the last few decades. #halle pic.twitter.com/lJgbvBtpD2

— Thomas Sparrow (@Thomas_Sparrow) July 21, 2020

Balliet, který byl oblečený v bojovém a na hlavě měl helmu, u synagogy několika ranami zabil 40letou Janu L., v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem pak 20letého Kevina S., který ho prosil o život. Další lidi během svého řádění zranil. Některým z nich možná zachránilo život to, že Ballietovi několikrát selhaly zbraně.

U muže, který se nyní musí zodpovídat z dvojice vražd a z 68 pokusů o vraždu, se po činu našel pamflet, v němž napsal, že chce zabít co nejvíce "nepřátel bílých" - hlavně Židů. Vyšetřovatelům, podle nichž jednal s antisemitskou, rasistickou a xenofobní motivací, později řekl, že chtěl původně útočit na muslimy, nakonec se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro "nespokojené bílé muže", jako je on, "největším problémem".

Podobné názory dal najevo i dnes před soudem, když hovořil o muslimech jako nepřátelích a dobyvatelích nebo o tom, že patří k mužům, kteří se zasazují o to, aby "Evropa zůstala bílá". K útoku ho podle jeho slov inspiroval čin ultrapravicového radikála Brentona Tarranta, který v březnu 2019 ve dvou mešitách ve městě Christchurch na Novém Zélandu zavraždil 51 lidí.

Proces s Ballietem, který byl před činem samotářem trávícím dlouhé hodiny na počítači v malém pokoji, do něhož nemohla vstoupit ani jeho matka, s níž žil, je považován za výjimečný. Odehrává se v Magdeburku, kde je k dispozici největší soudní síň ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Navíc bude z celého líčení z rozhodnutí předsedající soudkyně Ursuly Mertensové pořízen zvukový záznam, což je v Německu zcela mimořádné.

Očekávaný velký zájem médií i veřejnosti se potvrdil už dnes, kdy se kvůli němu a přísným bezpečnostním kontrolám začátek soudu posunul o dvě hodiny. Ballieta, který se letos pokusil uprchnout z vazby, k soudu dopravila silně ozbrojená justiční stráž, měl pouta na rukou i na nohou a na ústech roušku. Hrozí mu doživotní trest vězení, rozsudek by mohl padnout v říjnu.

V důsledku útoku na synagogu přijala německá vláda soubor opatření proti pravicovému radikalismu. V celém Německu se zvýšila bezpečnostní opatření u židovských zařízení, synagogu v Halle nyní hlídá policie nepřetržitě.

Související

střelba v Halle (9.10.2019)

Za útok na synagogu v Halle padlo doživotí, pachatel hlásal rasistické názory i u soudu

Na doživotí dnes poslal za mříže soud v Německu Stephana Ballieta, který se zodpovídal za loňský útok na synagogu v Halle. Soud tak svým nepravomocným verdiktem vyhověl obžalobě. Dovnitř synagogy se Balliet nedostal, v jejím okolí ale zabil dva lidi. Ústřední rada Židů v Německu rozsudek přivítala a označila ho za symbol toho, že antisemitismus nemá v zemi místo.
Střelba v Halle (9.10.2019)

Útočníkovi z Halle hrozí doživotní trest, žádají ho žalobci

Spolkové státní zastupitelství požaduje pro pachatele loňského útoku na synagogu v Halle doživotní trest vězení s následnou ochrannou vazbou. Obžaloba to dnes uvedla ve své závěrečné řeči v procesu, který se v uplynulých měsících konal v Magdeburku. Čin, který spáchal nyní 28letý pravicový extremista Stephan Balliet, je podle žalobců zvláště závažný.

Více souvisejících

střelba v Halle (9.10.2019) Stephan Balliet (útočník z Halle) Německo Antisemitismus židé extremismus

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy