V Bruselu jsou ode dneška povinné roušky na veřejných místech

V Bruselu ode dneška platí povinnost zakrývat si nos a ústa na všech veřejných prostranstvích. Regionální vláda k opatření přistoupila kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem, informovala agentura AFP.

Povinnost nosit roušku či si jinak zakrývat ústa a nos platí v celém Bruselském regionu, jehož součástí je kromě samotného centrálního Bruselu ještě osmnáct dalších čtvrtí a obcí, například Anderlecht, Ixelles, Schaerbeek či Molenbeek-Saint-Jean. Celý region hlavního města má 1,2 milionu obyvatel.

Už od 11. července musí lidé starší 12 let v Bruselském regionu nosit roušky ve většině uzavřených prostor. Na počátku srpna bruselská bezpečnostní rada rozhodla, že k rozšíření povinnosti přistoupí, pokud bude denní počet nových případů nákazy koronavirem sedm dní v řadě překračovat 50 na 100.000 obyvatel. To se podle šéfa bruselské vlády Rudiho Vervoorta nyní stalo.

? Het dragen van een mondmasker wordt verplicht vanaf vandaag op heel het Brussels grondgebied.Meer info: https://t.co/vNWCwtxCMy#Brussel #covid19be pic.twitter.com/Af16Zybptr

— Rudi Vervoort (@rudivervoort) August 12, 2020

Nařízení, které začíná dnes platit, se týká ulic, parků a dalších veřejných prostranství, ale i soukromých prostor přístupných veřejnosti. Lidé roušky nemusí nosit jen při sportu či při těžké fyzické práci na veřejnosti, třeba při opravě silnic. Výjimku dostali i lidé se zdravotními obtížemi.

Nové opatření se netýká dalších dvou belgických regionů, tedy Vlámska a Valonska, připomněla agentura AFP.

Belgie má zhruba 11,5 milionu obyvatel. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se v zemi od počátku epidemie koronavirem nakazilo více než 75.000 lidí. S covidem-19 jich 9885 zemřelo. Belgie má nicméně jednu z nejpřísnějších metodik počítání obětí pandemie. Do statistiky zahrnuje i ty případy úmrtí, u kterých panuje na covid-19 podezření. Jiné země počítají jen mrtvé, u nichž je příčina smrti potvrzena laboratorním testem.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Belgie Brusel Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy