V Polsku už s koronavirem zemřelo 1000 lidí

V Polsku za dnešek zemřelo dalších 11 pacientů s nemocí covid-19 a počet úmrtí spojených s koronavirem tím v zemi překročil hranici jednoho tisíce. Od rána rovněž přibylo 341 nově infikovaných osob. Oznámilo to v podvečer ministerstvo zdravotnictví.

Ilustrační foto
doporučujeme

V celém Polsku s přibližně 38 miliony obyvateli dosud celkově zaznamenali 21.631 případů koronaviru a 1007 úmrtí. Zhruba třetina všech případů v zemi připadá na hustě osídlené Slezsko, které představuje region s největším počtem nakažených. Polovina z nich jsou horníci, upozornila televize TVN 24.

Zpravodajský server Onet.pl napsal, že padesátka nových případů nákazy koronavirem se od soboty do neděle potvrdila mezi horníky dvou uhelných společností v jihopolském Slezsku. Nakažení havíři z uhelných dolů - celkem 3232 k nedělnímu dopoledni - představují téměř polovičku z 6958 potvrzených případů nákazy v regionu.

Polská ekonomika se stále opírá o uhlí. Následky pandemie v odvětví jsou bolestné, upozornil list Gazeta Wyborcza. Například společnost JSW za první čtvrtletí vykázala ztrátu skoro 209 milionů zlotých (asi 1,26 miliardy Kč), zatímco před rokem zakončila čtvrtletí se ziskem téměř 410 milionů zlotých.

Kvůli nákaze muselo pět dolů načas zavřít. Podle pamětníků se cosi podobného stalo v roce 1980, kdy se ale stávkovalo proti komunistickému režimu. Nyní tyto doly těžbu obnovují. Například v dole Bobrek v Bytomi, který patří firmě Weglokoks a ve kterém se zatím potvrdilo 545 případů nákazy, již těžba překročila polovinu běžného výkonu.

Největší přírůstek nakažených v poslední době zaznamenali mezi horníky zaměstnanými u společnosti JSW, kde se nakazilo 1386 lidí. V karanténě bylo 322 osob. Největší ohnisko nákazy u JSW představuje důl Pniówek, na jehož osazenstvo připadá 1257 infikovaných.

Mírně vzrostl i počet případů v dolech společnosti PGG: do neděle jich bylo 1392 a asi dvě tisícovky zaměstnanců jsou v karanténě.

Doly se staly ohniskem infekce zhruba v první dekádě května. K rozšíření nákazy v dolech podle Onetu mohl vést i původní názor báňského ústavu GIG, že pod zemí se virus nešíří, protože na to nemá podmínky. Názor sdílel i vládní zmocněnec pro hornictví, který mezitím skončil ve funkci.

"Vyšetření horníků začala rozhodně příliš pozdě," řekl Onetu dlouholetý havíř Tadeusz Grzenia, vyznamenaný prezidentem Andrzejem Dudou. "Když se nákaza začala rozrůstat, u vchodu do dolů hned namontovali termovizní kamery pro měření teploty, nařídili nosit masky. Zavedli všechna opatření, ale kvůli specifickým podmínkám je nelze vždy dodržovat. Těžko si lze udržet odstup, když se dělá v partách a práce vyžaduje být blízko u sebe. Nejde jen o práci. Ve sprchách horníci stojí jeden vedle druhého, myjí si navzájem záda. Jestli se nakazil jeden, určitě se nakazí i další," řekl.

U vjezdu do dolů mezitím vznikla kontrolní stanoviště se zdravotníky v kombinézách. Při tomto "prosévání" bylo otestováno více než 36.000 horníků a u 2555 se koronavirus potvrdil.

"Tato vyšetření jsou jedním z preventivních kroků, které mají zajistit osazenstvu bezpečí a udržet doly v chodu," uvedl šéf JSW Włodzimierz Hereźniak podle časopisu Wprost. Firma podle něj zakoupila testy na koronavirus, a tak "prosévání" nahradí testování po jednotlivých směnách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav. Můžeme tak lépe čelit pandemii, řekl…

10.07.2020 14:07 Italská vláda pravděpodobně prodlouží nouzový stav, který zavedla před téměř půl rokem kvůli…

Charles Michel navrhl snížit objem rozpočtu EU, fond obnovy chce zachovat

10.07.2020 13:24 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes navrhl snížit objem příštího sedmiletého rozpočtu…

Koronavirus: Na Slovensku po předchozím růstu ubylo nových případů

10.07.2020 13:13 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než…

U Atén vypukl lesní požár, hasiči evakuovali SOS dětskou vesničku

10.07.2020 12:21 Na jižním okraji Atén evakuovali dnes SOS vesničku s dětmi a letní tábor kvůli dýmu z nedalekého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy