V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli obyvatelé obce Annaberg-Lungötz nedaleko Salcburku. V pátek se začne testovat ve Vídni a v západních spolkových zemích Tyrolsko a Vorarlbersko, příští týden přijdou na řadu i další části země, informovala agentura APA.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Navzdory mrazu byl dnes o testování v obci Annaberg-Lungötz, která má asi 2300 obyvatel, značný zájem. Před místní hasičskou zbrojnicí se dokonce tvořily fronty. Samotné testování mají v obci na starosti členové Červeného kříže, kterým pomáhají hasiči i další dobrovolníci. Nejprve se provádí antigenní testy. Lidé, kterým tento test vyjde pozitivně, budou následně pozváni ještě na kontrolní PCR test, který je dražší než test antigenní.

Rakousko se inspirovalo Slovenskem, kde se plošné testování konalo nedávno. Účast není povinná. Organizátoři akce v obci Annaberg-Lungötz počítají dnes s účastí zhruba poloviny obyvatel.

Už v pátek se začne testovat také ve Vídni, v Tyrolsku a Vorarlbersku. V téměř dvoumilionovém hlavním městě se počítá s kapacitou až 150.000 testů denně. Příští týden se bude hromadně testovat také ve zbylých šesti spolkových zemích. Na mnoha místech budou pomáhat i vojáci.

Zvlášť se chce Rakousko zaměřit na učitele, kteří se budou moci nechat otestovat od soboty, a policisty, kteří přijdou na řadu v pondělí. Učitelů je v Rakousku asi 200.000, policistů asi 40.000.

"Ideální by bylo, kdyby se nechalo otestovat třeba šest milionů lidí," uvedla dnes vládní odbornice Niki Popperová. Rakousko má zhruba 8,9 milionu obyvatel.

Rakousko se inspirovalo na Slovensku, které plošně testovalo o dvou víkendech na přelomu října a listopadu. Test měli absolvovat všichni obyvatelé země mezi deseti a 65 lety. O prvním víkendu se zapojily dvě třetiny z téměř 5,5 milionu Slováků. Testy ukázaly, že mezi nimi bylo asi procento nakažených, tedy přes 38.000. Během druhého víkendu se testovalo už jen v okresech, kde byla nákaza více rozšířená. Tehdy testy odhalily přes 13.500 nakažených. Na rozdíl od Rakouska, kde bude testování dobrovolné, hrozila Slovákům určitá omezení pohybu, pokud nebudou moci předložit negativní výsledek testu.

Od 17. listopadu v Rakousku platí znovu velmi přísná opatření proti šíření koronaviru. Zavřené jsou restaurace, hospody, kulturní zařízení a většina obchodů. Lidé mohou vycházet z domova jen v určitých případech. Žáci základních a středních škol i vysokoškolští studenti se učí na dálku. Uzávěra skončí 6. prosince. Jak se bude uvolňovat, chce vláda informovat ve středu. Podle kancléře Sebastiana Kurze by měly jako první otevřít školy a obchody, restaurace a hotely nejspíš zůstanou zatím zavřené.

V Rakousku se od počátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 283.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo více než tři tisíce infikovaných.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 17:17 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Polsko prodlouží restrikce, otevře ale obchody v centrech

28.01.2021 16:28 Polská vláda se rozhodla prodloužit platnost většiny nynějších protikoronavirových restrikcí až do…

EU požaduje po sociálních sítích, aby bojovaly proti dezinformacím o…

28.01.2021 16:20 Provozovatelé sociálních sítí by se v příštím půlroce měli zaměřit na boj s dezinformacemi kolem…

Evropa zpřísňuje opatření. Česko zvažuje omezení vycházení, Německo…

28.01.2021 15:35 Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama