V Rumunsku propukla politická krize, parlament vyslovil vládě nedůvěru

Rumunský parlament dnes vyslovil nedůvěru sociálnědemokratické vládě. Podle tiskových agentur pro odchod kabinetu premiérky Viorici Dancilaové hlasovalo 238 poslanců. Ke schválení opozičního návrhu přitom ve 465členné sněmovně stačily hlasy 233 zákonodárců.

Viorica Dancilaová
doporučujeme

Měsíc před prezidentskými volbami je tak třeba najít novou většinu pro přechodný kabinet. Prezident Klaus Iohannis se musí nyní rozhodnout, koho pověří sestavením nové vlády, jež by měla zemi dovést k parlamentním volbám plánovaným na druhou polovinu příštího roku.

"Zastavili jsme Sociálnědemokratickou stranu (PSD) před dalším poškozováním Rumunska," komentoval výsledek dnešního hlasování parlamentu Ludovic Orban, šéf opoziční Národní liberální strany (PNL), jež byla mezi hlavními iniciátory vyslovení nedůvěry vládě.

Opozice 55leté Dancilaové a jejím ministrům vyčítala především nekompetentnost, neustálé útoky na soudní systém a na vládu práva a také narůstající deficit.

Sociální demokraté přišli o těsnou parlamentní většinu koncem srpna, když kvůli neshodám oznámil odchod z vlády menší koaliční partner. Liberální strana ALDE se tento krok rozhodla učinit poté, co její předseda Calin Popescu Tariceanu neuspěl v boji stát se jediným vládním kandidátem pro listopadové prezidentské volby.

Rumunská vláda byla pod rostoucím tlakem kvůli krokům, jež ohrožovaly nezávislost justice a omezovaly ji v boji proti korupci a organizovanému zločinu. Silný nesouhlas s tím se zvedl nejen v samém Rumunsku, ale i v zahraničí. Bukurešť kritizovaly především Spojené státy a Evropská unie. Evropská komise rumunské vládě vyčetla čistky v justici, zejména pak na vysokých postech v prokuratuře, a změny protikorupčních zákonů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama