Vakcína Sanofi a GSK musí projít dalšími testy, Austrálie zastavila vývoj vlastní vakcíny

Experimentální vakcína proti koronaviru, kterou vyvíjí francouzská farmaceutická společnost Sanofi ve spolupráci se svým britským partnerem GlaxoSmithKline (GSK), bude muset projít dalším testováním. V dosavadních klinických studiích totiž nebyla zaznamenána dostatečná imunitní odezva u starších lidí. Potenciální nasazení této očkovací látky tak bylo odloženo až na konec nadcházejícího roku, informovala dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Sanofi a GSK oznámily, že mají v plánu zahájit další studii v únoru s cílem poskytnout do konce 2021 efektivnější vakcínu. Podle Reuters zpráva představuje zklamání na poli vakcín proti covid-19, jež jsou vyvíjeny pomocí tradičnějších metod ve srovnání s průlomovou technologií vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech, kterou tento týden začala očkovat Británie.

Oznámení Sanofi a GSK agentura také označila za ránu pro smluvní partnery včetně EU, USA, Kanady a Británie, kteří si rezervovali stovky milionů dávek ve snaze zastavit pandemii koronaviru. Ta si po celém světě vyžádala více než 1,5 milionu obětí na životech a tvrdě dopadá na ekonomiky.

Zpoždění a dodatečné testy nejsou při vývoji vakcíny neobvyklé a zároveň dokládají výzvu, kterou rekordně rychlý vývoj očkovací látky představuje. Právě proto se vlády nespoléhají jen na jednu očkovací látku, ale zarezervovaly si vakcíny od různých výrobců.

U lidí ve věku 18 až 49 let měla vakcína Sanofi a GSK srovnatelnou imunitní odezvu jako u jedinců, kteří covid-19 prodělali. U starších osob byla ale zaznamenána nízká imunitní odpověď, zřejmě kvůli nedostatečné koncentraci antigenu, uvedla s odkazem na dnešní závěry studie Sanofi.

"U tohoto typu vakcíny není výsledek překvapením. Víme, že u starších pacientů je zapotřebí více antigenu. Ale když jsou studie v první a druhé fázi, výrobci léků testují toleranci a nelze testovat silné dávky," řekl Jean-Daniel Lelievre, vedoucí klinické imunologie a infekčních nemocí v nemocnici Henri-Mondor ve francouzském Créteil. Domnívá se však, že se Sanofi a GSK podaří svou vakcínu zlepšit.

Sanofi uvedla, že v únoru zahájí studii fáze 2b, místo původně plánované třetí fáze. V plánu má také výsledky srovnávat s účinností již autorizované vakcíny. Pokud budou výsledky dobré, chce zahájit třetí fázi studie v druhém čtvrtletí 2021, čímž se potenciální nasazení vakcíny odloží na polovinu či konec nadcházejícího roku.

Obě společnosti uvedly, že informovaly vlády a Evropskou komisi, které uzavřely smlouvy k nákupu vakcíny.

Vakcína Sanofi-GSK používá stejnou technologii na bázi rekombinantních proteinů jako jedna z vakcín Sanofi proti sezónní chřipce. Adjuvans, tedy látku, která působí jako posilovač vakcíny, poskytuje GSK. Studie první a druhé fáze testovaly bezpečnost a imunitní odpověď vakcíny u 440 zdravých dospělých na 11 místech v USA.

Británie tento týden nasadila vakcínu společností Pfizer a BioNTech, která využívá průlomovou technologii takzvaného mediátorové RNA (mRNA). Vakcína mRNA se od těch tradičních liší tím, že neobsahuje žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru. Tato metoda je přirovnávána k návodu, podle kterého si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky. Zelenou této očkovací dala také Kanada. Výbor externích poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) mezitím ve čtvrtek doporučil, aby úřad látku schválil k nouzovému použití v USA

Konkurenční výrobci AstraZeneca a Moderna rovněž ohlásili, že jejich očkovací látka v pozdních studiích vykázala účinnost v prevenci nákazy koronavirem.

Sanofi spolupracuje na vývoji ještě další vakcíny proti covidu-19 s americkou Translate Bio. Ta bude fungovat na bázi mRNA, podobně jako očkovací látky od Pfizeru a Moderny. První fáze testů této vakcíny by měla začít tento měsíc.

Austrálie zastavila vývoj vlastní vakcíny proti covidu

Australská firma CSL a Queenslandská univerzita zastavily vývoj slibné vakcíny proti koronaviru poté, co někteří účastníci studie měli falešně pozitivní testy na virus HIV. Australská vláda chtěla původně od firmy koupit 51 milionů dávek vakcíny, místo toho ale nakoupí větší množství zahraničních vakcín. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Společnost CSL a Queenslandská univerzita (UQ) zdůraznily, že zdraví účastníků studie vakcíny proti nemoci covid-19 nebylo ohroženo.

Australská vakcína procházela první fází testů a byla vnímána jako slibná, protože se v těle testovaných vytvořilo velké množství protilátek proti koronaviru. CSL a UQ sdělily, že napravit chybu vakcíny by trvalo zhruba rok, což vedlo k rozhodnutí její vývoj opustit.

"Vakcína by pravděpodobně fungovala. Falešně pozitivní testy na HIV by ale mohly způsobit zmatky a snížit důvěru občanů," řekl představitel australského ministerstva zdravotnictví Brendan Murphy.

Australská vláda podle agentury Reuters uvedla, že po neúspěchu vývoje australské vakcíny zvýší objednávku vakcín od firmy Astra Zeneca z 33,8 milionu na 53,8 milionu dávek a zajistí také další dávky vakcíny od společnosti Novavax. Objednáno má rovněž deset milionů dávek vakcíny od firmy Pfizer.

Australský premiér Scott Morrison dnes prohlásil, že vláda nebude spěchat se schvalováním zahraničních vakcín, protože v zemi se v současné době koronavirus nešíří. Premiér chce, aby lidé měli ve vakcínu, která jim bude podána, plnou důvěru.

Austrálie, která má 25 milionů obyvatel, zaznamenala podle BBC za poslední týden pouze jeden lokální přenos nákazy koronavirem. Od začátku epidemie se v zemi koronavirem infikovalo 28.000 lidí a 908 s covidem zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama