Ve Španělsku přibylo přes 11 tisíc nakažených, Madrid asi zpřísní

Ve Španělsku přibylo od středy více než 11.000 nových případů nákazy koronavirem a 162 úmrtí pacientů s covidem-19. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Madridský region, kde se počet infikovaných zvyšuje nejrychlejším tempem, chystá zpřísnění restrikcí a požádal kvůli tomu vládu o součinnost, uvedl deník El País. Se vzestupem množství nakažených se potýká i sousední Portugalsko.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

"Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom situaci v Madridu dostali pod kontrolu," řekl dnes ministr zdravotnictví Salvador Illa, který tak formuloval vzkaz madridské regionální vládě, aby zavedla přísnější opatření. Místopředseda regionální vlády Ignacio Aguado pak centrální vládu vyzval, aby se do přípravy restrikcí aktivně zapojila. "Je zcela nemyslitelné, aby regionální vláda epidemii těchto rozměrů zvládla sama," řekl. Premiér Pedro Sánchez posléze souhlasil s tím, že se kvůli tomu setká s šéfkou madridského autonomního regionu Isabelou Díazovou Ayusovou.

Zavádění restriktivních opatření kvůli epidemii je ve Španělsku od ukončení nouzového stavu v polovině června v rukou autonomních regionů, které si podle aktuální situace mohou samy určovat postup v boji s nákazou. Aguado dnes mluvil o tom, že Madrid nejspíš čekají další omezení ohledně shromažďování a pohybu na veřejnosti, úplnou karanténu vyloučil.

Za poslední dva týdny zaregistrovalo téměř 50milionové Španělsko přes 120.000 odhalených případů nákazy, zhruba třetinu eviduje Madrid a okolí. Podle deníku El País nyní v metropoli připadá 643 nakažených na 100.000 obyvatel. V madridských nemocnicích je nyní přes 2800 pacientů s covidem, více než 390 z nich na jednotkách intenzivní péče.

Celkem se od začátku epidemie ve Španělsku virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 625.000 lidí, což je v Evropě nejvíce po Rusku. Zemřelo 30.405 nakažených, za poslední den bylo obětí 162.

Rychlejší růst počtu nakažených zažívá i sousední Portugalsko, kde se za poslední den potvrdilo 770 nových případů. Je to nejvíce od začátku dubna, uvedla agentura EFE, přičemž zhruba polovina nově infikovaných připadá na hlavní město Lisabon a okolí.

V Itálii dnes úřady oznámily 1585 nově nakažených, což je mírně více než ve středu, kdy to bylo 1452 infikovaných. Ačkoli situace vypadá stabilně, od června se množství aktivních případů nákazy ztrojnásobilo na více než 40.000, upozornil zdravotní ústav ISS.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama