Ve Španělsku začaly předčasné parlamentní volby, letos už podruhé

Dnešní parlamentní volby ve Španělsku, které jsou už druhé v tomto roce, probíhají podle ministerstva vnitra zcela normálně, informoval deník La Vanguardia. Klid panuje i v Katalánsku, kde se v posledních týdnech konaly protesty separatistů. Menší incident se odehrál před jednou volební místností v Barceloně, kde separatisté křičeli na političku Inés Arrimadasovou ze strany Ciudadanos, která vystupuje tvrdě proti separatismus.

Přidejte svůj názor

Španělsko, Madrid
doporučujeme

"Ve vězení bys měla být ty," křičeli například někteří na Arrimadasovou dnes po poledni před volební místností. Odkazovali tak na devět katalánských politiků a političek, z nichž někteří jsou ve vězení už přes dva roky kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Minulý měsíc vynesl španělský nejvyšší soud nad těmito politiky tresty vězení od devíti do 13 let, což zažehlo protesty části obyvatel Katalánska. Demonstrace byly vesměs pokojné, jen v jejich počátcích někteří radikálové, zejména v noci v Barceloně ničili veřejný majetek a házeli na policisty kameny.

Na bezpečnost během dnešních voleb dohlíží po celé zemi na 92.000 policistů, což je podle místních médií o něco více než při předchozích parlamentních volbách 28. dubna.

Jako první z lídrů pěti větších španělských stran dnes odvolil úřadující premiér Pedro Sánchez, jehož socialisté volby zřejmě opět vyhrají. Stejně jako v dubnu ale zřejmě nezískají dost poslaneckých křesel pro sestavení jednobarevné vlády a budou muset hledat podporu u dalších stran.

Před půl rokem Sánchez hledal podporu zejména u druhé největší levicové aliance Unidas Podemos, s níž se nakonec nedohodl, protože s ní odmítal jít do koalice. Její radikálně levicový lídr Pablo Iglesias dnes dopoledne Sánchezovi vzkázal, že socialistům opět "podá ruku". "Nechme plavat výčitky a pojďme spojit vaše zkušenosti s naší odvahou," uvedl Iglesias.

Sánchez i Iglesias vyzvali dopoledne voliče k "vysoké volební účasti", které je jednou z neznámých dnešních voleb ve Španělsku. Ty dubnové provázela druhá nejvyšší účast v historii, když přišlo 72 procent voličů. Nyní ale už mohou být voliči "unavení", když jdou letos ke třetím velkým volbám; kromě dubnových a nynějších parlamentních volili ještě v květnu europoslance. Ke 14:00 SEČ byla dnes zatím účast mírně nižší (asi o 3,6 procentního bodu) než v dubnu.

Optimismus ohledně výsledků dnes vyjádřil lídr největší pravicové strany Pablo Casado, jehož lidovci mohou podle průzkumů ze začátku týdne až zdvojnásobit počet křesel v dolní komoře, oproti dubnovým volbám, a přiblížit se tak výsledku socialistů. Až dvojnásobek křesel předpovídaly tento týden některé průzkumy i krajně pravicové straně Vox, která po dubnových volbách získala 24 mandátů ve 350členném Kongresu poslanců.

Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 SEČ, na Kanárských ostrovech o hodinu později. První "významnější" výsledky se podle deníku La Vanguardia očekávají od 22:30 SEČ.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Kuciaka: Stanou obžalovaní před soudem? Brzy padne rozhodnutí

20.11.2019 10:58 Slovenský soud bude v prosinci rozhodovat o tom, zda přijme obžalobu v případu loňské vraždy…

Čínská tajná policie krutě mučila britského diplomata? Kauza má vážnou…

20.11.2019 10:47 Bývalý zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu Simon Cheng uvedl, že ho příslušníci čínské…

Smrtící útok: Syna německého exprezidenta ubodal 57letý muž, motiv je…

20.11.2019 10:02 Muži, který v úterý večer při lékařské přednášce v Berlíně ubodal 59letého primáře Fritze von…

Inventura v muzeu se změnila v drama, zasahovali pyrotechnici

20.11.2019 08:56 Zaměstnanci muzea v obci Espalion na jihu Francie objevili při inventuře na půdě bedny s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama