Vedení rakouských lidovců schválilo koalici se Zelenými. Kurz si program pochvaluje

Vedení konzervativní Rakouské lidové strany (ÖVP) i strany Zelených dnes schválila dohodu o vytvoření koaliční vlády i jejího personálního obsazení. Informovali o tom předsedové stran Sebastian Kurz (ÖVP) a Werner Kogler (Zelení). Vznik nové rakouské vlády musí ještě v sobotu schválit delegáti na sjezdu strany Zelených. Očekává se jejich souhlas, informovala agentura APA.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Sebastian Kurz
doporučujeme

"Je to dobrý program. Těšíme se na to, že budeme smět pracovat pro naši krásnou zemi," uvedl po zasedání předsednictva ÖVP Sebastian Kurz. Obě strany, které vytvoří vládní koalici, podle něj do programu dokázaly prosadit své "ústřední volební sliby". V ranním rozhovoru se stanicí ORF Kurz řekl, že je optimista a věří, že "spolupráce bude trvat pět let". Předchozí Kurzova vláda se rozpadla po necelém roce a půl kvůli korupční aféře předsedy koaliční Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Souhlas se vstupem do koalice s lidovci i s personální sestavou vlády večer jednoznačně vyslovilo i rozšířené předsednictvo Zelených. Novináře o tom informoval předseda Kogler, který má v novém kabinetu zastávat funkci vicekancléře. Strana podle něj uspěla a koaliční program nese "silně zelený rukopis".

Na vládním programu se lidovci a Zelení dohodli ve středu večer. Ve čtvrtek Kurz a předseda ekologické strany a budoucí vicekancléř Werner Kogler představili priority svého budoucího kabinetu.

Pokud tři stovky delegátů strany Zelených v sobotu program schválí, měli by již v úterý ministři složit do rukou prezidenta Alexandera Van der Bellena slavnostní přísahu. V pondělí je v Rakousku státní svátek. Van der Bellen byl sám v letech 1997 až 2008 předsedou Zelených.

Harald Walser, člen strany Zelených, který se podílel na vyjednávání vládního programu, dnes uvedl, že nepočítá na stranickém sjezdu s "bezbřehým nadšením". Přesto podle něj ale získá dohoda s lidovci "jasnou většinu" hlasů.

Sociální demokraté (SPÖ) a svobodní (FPÖ), kteří budou po vzniku nové vlády v opozici, dnes program kritizovali. Podle předsedkyně SPÖ Pamely Rendiové-Wagnerové chybí v dokumentu "sociální rukopis". "Je to program ÖVP se zelenou krycí barvou," uvedla. Svobodným se nelíbí především odklon od restriktivní migrační politiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Kašlající řidič způsobil kuriózní a nákladnou nehodu

18.01.2020 06:26 Německý řidič kvůli záchvatu kašle způsobil kuriózní nehodu s řetězcem nešťastných událostí.

Zdrogovaný Čech tlačil kamionem v Německu auto 150 metrů

17.01.2020 22:01 Český řidič kamionu pod vlivem drog narazil v Německu do osobního auta, které před sebou tlačil…

Polovina mileniálů věří, že zažije jaderný útok a třetí světovou

17.01.2020 19:39 Zhruba 54 procent mileniálů, tedy lidí narozených mezi rokem 1980 a začátkem 90. let, se domnívá,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama