Vedení rakouských lidovců schválilo koalici se Zelenými. Kurz si program pochvaluje

Vedení konzervativní Rakouské lidové strany (ÖVP) i strany Zelených dnes schválila dohodu o vytvoření koaliční vlády i jejího personálního obsazení. Informovali o tom předsedové stran Sebastian Kurz (ÖVP) a Werner Kogler (Zelení). Vznik nové rakouské vlády musí ještě v sobotu schválit delegáti na sjezdu strany Zelených. Očekává se jejich souhlas, informovala agentura APA.

Sebastian Kurz
doporučujeme

"Je to dobrý program. Těšíme se na to, že budeme smět pracovat pro naši krásnou zemi," uvedl po zasedání předsednictva ÖVP Sebastian Kurz. Obě strany, které vytvoří vládní koalici, podle něj do programu dokázaly prosadit své "ústřední volební sliby". V ranním rozhovoru se stanicí ORF Kurz řekl, že je optimista a věří, že "spolupráce bude trvat pět let". Předchozí Kurzova vláda se rozpadla po necelém roce a půl kvůli korupční aféře předsedy koaliční Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Souhlas se vstupem do koalice s lidovci i s personální sestavou vlády večer jednoznačně vyslovilo i rozšířené předsednictvo Zelených. Novináře o tom informoval předseda Kogler, který má v novém kabinetu zastávat funkci vicekancléře. Strana podle něj uspěla a koaliční program nese "silně zelený rukopis".

Na vládním programu se lidovci a Zelení dohodli ve středu večer. Ve čtvrtek Kurz a předseda ekologické strany a budoucí vicekancléř Werner Kogler představili priority svého budoucího kabinetu.

Pokud tři stovky delegátů strany Zelených v sobotu program schválí, měli by již v úterý ministři složit do rukou prezidenta Alexandera Van der Bellena slavnostní přísahu. V pondělí je v Rakousku státní svátek. Van der Bellen byl sám v letech 1997 až 2008 předsedou Zelených.

Harald Walser, člen strany Zelených, který se podílel na vyjednávání vládního programu, dnes uvedl, že nepočítá na stranickém sjezdu s "bezbřehým nadšením". Přesto podle něj ale získá dohoda s lidovci "jasnou většinu" hlasů.

Sociální demokraté (SPÖ) a svobodní (FPÖ), kteří budou po vzniku nové vlády v opozici, dnes program kritizovali. Podle předsedkyně SPÖ Pamely Rendiové-Wagnerové chybí v dokumentu "sociální rukopis". "Je to program ÖVP se zelenou krycí barvou," uvedla. Svobodným se nelíbí především odklon od restriktivní migrační politiky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šance na spravedlnost. Slovenský tisk hodnotí obnovení procesu v kauze…

16.06.2021 08:55 Zrušení osvobozujícího rozsudku nad dvěma obžalovanými v případu vraždy slovenského novináře Jána…

Německo hlásí 1455 nově nakažených koronavirem

16.06.2021 08:00 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1455 nových případů nákazy koronavirem a 137 úmrtí.…

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama