Volby polského prezidenta budou 28. června

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Polský parlament
doporučujeme

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Sejm, ovládaný vládní koalicí, v úterý schválil definitivně jiný zákon, který nechává na voličích, zda budou hlasovat korespondenčně, nebo klasicky odevzdáním hlasu ve volebních střediscích. Poslanci přitom přijali jen část dodatků, které do zákona v pondělí prosadili oponenti vlády v Senátu, kde má většinu opozice.

PiS chce volby co nejdříve, než jejímu spojenci, úřadujícímu prezidentovi a nyní hlavnímu favoritovi Andrzeji Dudovi, klesne popularita kvůli ekonomickým problémům způsobeným epidemií. Opozice naopak usiluje o delší odklad, protože nejsou nyní vytvořené podmínky pro svobodné a spravedlivé volby.

Podle průzkumu provedeného 29. a 30. května společností IBRIS na zakázku týdeníku Polityka má Duda nyní podporu 41 procent Poláků. Pro jeho hlavního soupeře, starostu Varšavy Rafala Trzaskowského, který kandiduje za hlavní opoziční blok, je rozhodnuto hlasovat 26,1 procenta voličů. Na třetím místě je s velkým odstupem nezávislý kandidát Szymon Holownia, pro něhož se vyslovilo 12 procent dotázaných. Za ostatními kandidáty podle sondáže stojí méně než osm procent voličů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy