Vražda Kuciaka: Obžalované usvědčuje série důkazů, včetně DNA na bankovkách

Obžalované z loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena rovněž reportérova přítelkyně, usvědčují například informace z mobilních telefonů, dále fotografie a výběr peněz z banky jako odměny za Kuciakovu smrt.

Přidejte svůj názor

Ján Kuciak
doporučujeme

Uvedla to dnes slovenská média s odvoláním na obžalobu, kterou prokuratura v případu minulý týden podala na čtyři osoby. Pátý obviněný, který s policií na vyšetření dvojnásobné vraždy spolupracoval, dříve uzavřel dohodu s prokurátorem o vině a trestu.

Vyšetřovatelé podle obžaloby díky mobilním telefonům zmapovali pohyb podezřelých a jejich schůzky. Našli v telefonech rovněž fotografie ze sledovaní Kuciaka, které patrně zadal podnikatel Marian Kočner, jenž je obžalován, že si novinářovu vraždu objednal.

Kuciak často psal o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera, který mu v minulosti vyhrožoval, že najde "špínu" na něj a na jeho rodinu a že získané materiály zveřejní.

Dalším z důkazů jsou podle médií informace o penězích, které Kočner vyzvedl z banky a jejichž část policie našla. Na bankovkách vyšetřovatelé zajistili stopy DNA zprostředkovatele vraždy, za něhož je považován Zoltán Andruskó, který uzavřel s prokurátorem zmíněnou dohodu, jež ještě podléhá schválení soudem.

Mezi obžalovanými je podle prokuratury také střelec Miroslav Marček a jeho pomocník Tomáš Szabó. Část Marčekovy výpovědi sice neodpovídá zajištěným stopám na místě vraždy v Kuciakově domě, podle znalců si ale Marček nemusí průběh činu pamatovat úplně přesně.

Dříve zveřejněné údaje z Kočnerova mobilního telefonu ukazují i to, že podnikatel byl v blízkém kontaktu s jednou ze čtveřice obžalovaných Alenou Zsuzsovou. Právě Zsuzsová je podezřelá, že objednávku na Kuciakovu vraždu zadala Andruskóovi, který prý najal Marčeka a Szabóa.

Prokuratura již před rokem informovala, že objednavatel novinářovy vraždy zaplatil za tento čin nejméně 70.000 eur (1,8 milionu korun). Obžaloba potvrdila dříve publikované informace, že Kuciak měl být unesen a následně zavražděn; novinář a jeho přítelkyni ale nakonec byli loni v únoru zastřeleni ve svém domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlínská konference se vyslovila pro zbrojní embargo v Libyi

19.01.2020 21:06 Účastníci berlínské konference o Libyi se dnes dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga…

Johnson označil před Putinem Rusko za bezpečnostní hrozbu

19.01.2020 19:23 Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým …

Boris Johnson promluvil o Harrym a Meghan. Poslal jim vzkaz

19.01.2020 18:11 Britský premiér Boris Johnson dnes po sobotním oznámení Buckinghamského paláce, že princ Harry a…

V Berlíně začala konference o Libyi, dorazil Putin i Marcron

19.01.2020 16:45 V Berlíně začíná mezinárodní konference o Libyi, jejímž cílem je dosažení trvalého příměří v boji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama