Vyjednavač EU Barnier po pauze míří do Británie. Spory trvají, čas na dohodu se krátí

Po více než týdenní pauze způsobené covidovou nákazou jednoho z vyjednávačů se opět naplno rozběhnou rozhovory mezi Evropskou unií a Británií, na něž se oběma stranám rychle krátí čas. Šéf unijního týmu Michel Barnier dnes oznámil, že večer vyrazí do Londýna k dalším jednáním. Trojice sporných témat blokujících možnou dohodu podle něj stále zůstává nedořešena. Podle irské televize RTE nicméně Barnier britské straně nabídne kompromis v klíčové otázce rybolovu.

Británie po 47 letech opustila evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. Dospět ke kompromisu se jim však stále nedaří a přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá jen do konce tohoto roku. Minulý týden navíc vedle rostoucí časové tísně zkomplikoval jednání pozitivní covidový test jednoho z unijních vyjednávačů, kvůli němuž rozhovory pokračovaly jen na dálku.

"V souladu s belgickými pravidly již já ani můj tým nejsme v karanténě. Fyzická jednání mohou pokračovat," napsal dnes Barnier na twitteru s tím, že večer vyráží do Londýna. Dodal, že stále přetrvávají "tytéž významné rozdíly" v názorech obou stran.

In line with Belgian rules, my team and I are no longer in quarantine. Physical negotiations can continue. I am briefing Member States & @Europarl_EN today. Same significant divergences persist.Travelling to London this evening to continue ???? talks w/ @DavidGHFrost + team.

— Michel Barnier (@MichelBarnier) November 27, 2020

V podobném duchu podle zdrojů ČTK informoval dnes o posledním vývoji jednání diplomaty členských zemí. Sdělil jim, že dosažení dohody stále není jisté, ačkoli na ni zbývají již jen dny a v tuto dobu již chtěly mít obě strany jasno. Unijní země Barnierovu vyjednávací pozici stále jednotně podporují, řada zemí však požaduje, aby Brusel posílil přípravy na případný neřízený rozchod.

V posledních týdnech sice obě strany dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Spory kolem rybolovných práv, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů však stále zůstávají otevřené.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu prohlásila, že ačkoli ve většině témat mají již obě strany připraveny obrysy možné dohody, stále není vyloučen krach jednání a rozchod bez dohody, na který je EU připravena. Podobně se o postoji své země vyjadřuje i britský premiér Boris Johnson, který má se šéfkou unijní exekutivy v nejbližších dnech probrat aktuální situaci a možný další směr jednání.

"Zcela zřejmě existují zásadní a důležité rozdíly v názorech, které je stále třeba překlenout, ale pracujeme na tom," řekl dnes podle agentury Reuters britský ministerský předseda novinářům. "Pravděpodobnost dohody závisí do velké míry na našich přátelích a partnerech v EU," dodal.

Británie kategoricky odmítá ustoupit zejména v otázce práv na rybolov ve svých vodách, kterou Johnson označuje za záležitost národní suverenity. Pobřežní země EU až dosud trvaly na zachování současných kvót pro své rybáře. Barnier by ovšem podle zdrojů RTE mohl Londýnu nabídnout, že zhruba 15 až 18 procent svého ročního výlovu přenechají unijní lodě Británii.

2/ EU vessels catch on average €650 million in quota each year from UK waters, meaning Barnier's offer would be worth up to €117m. These would be in demersal and pelagic stocks

— Tony Connelly (@tconnellyRTE) November 27, 2020

EU přitom podle diplomatů nehodlá couvnout zejména ze svého požadavku na sladění britských podmínek státní podpory firem s těmi unijními, bez nichž nehodlá pustit britskou konkurenci na jednotný unijní trh. V této věci čeká Brusel ústupek od Londýna.

Pokud obě strany nedospějí k úmluvě během nejbližších dnů, aby ji do konce roku mohly na obou stranách schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty. Europoslanci se již začali připravovat na to, že v posledních dnech roku svolají kvůli schvalování úmluvy dohodnuté na poslední chvíli mimořádné jednání.

Související

EU

NÁZOR: Házení viny na EU je u politiků známka populismu, naznačuje profesor

Nedávný útok Michela Barniera na pravomoci Evropského soudu mnohé překvapil, konstatuje Alberto Alemanno v komentáři pro server Politico. Profesor práva působící na Vysoké škole obchodních studií v Paříži pokládá otázku, jak je možné, že někdejší hlavní vyjednavač EU pro brexit se změnil z horlivého zastánce unijní integrity ve vlasteneckého obhájce francouzských zájmů.

Více souvisejících

Michel Barnier EU (Evropská unie) Velká Británie Brexit irsko

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 31 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy