Za očkování mimo pořadí budou na Slovensku padat statisícové pokuty

Zdravotnickým zařízením na Slovensku bude hrozit pokuta do 10.000 eur (262.000 korun), pokud při očkování upřednostní zájemce mimo pořadí. Schválením změny příslušného zákona o tom dnes rozhodl parlament. Poslanci tak učinili jen den poté, co předlohu projednala vláda. Sněmovna současně schválila další opatření v souvislosti s koronavirovou krizí.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Téma očkování mimo pořadí se v zemi dostalo do centra pozornosti poté, co byla přednostně očkována bývalá profesionální tenistka Dominika Cibulková a její manžel. Někdejší čtvrtá hráčka světového žebříčku se za to omluvila. S ministerstvem zdravotnictví se pak předběžně dohodla, že bude pomáhat při testování lidí na koronavirus na jednom z odběrových míst a že se také zapojí do informační kampaně na podporu očkování.

Kritéria pořadí očkování určí ministerstvo zdravotnictví. V první vlně, která začala na konci prosince, země podle národní strategie očkuje zejména zdravotníky. Součástí úvodní fáze bude také očkování například zaměstnanců domovů seniorů, dále vojáků, policistů, hasičů a pracovníků takzvané kritické infrastruktury. Až pak přijde řada na další skupiny obyvatel.

Předseda parlamentu Boris Kollár v rozpravě vybídl k tomu, aby mohli být mimo pořadí očkováni náhradníci pro případ, že se objednaní zájemci k lékaři nedostaví. Zabránilo by to podle něj znehodnocení vakcín. Někteří poslanci parlamentu zase tvrdili, že by bylo lepší pokutovat ty jednotlivce, kteří budou upřednostněni při očkování. Upozornili, že sankce podle předlohy hrozí zdravotnickým zařízením, které stát pravidelně oddlužuje.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí před poslanci řekl, že očkovací centra budou mít seznam náhradníků na očkování. Odhadl, že zhruba deset procent lidí objednaných na očkování se na dohodnutý termín nedostaví.

K dnešku bylo na Slovensku očkováno přes 42.000 lidí, tedy necelé procento populace. Podle slovenských médií bylo kromě Cibulkové přednostně očkováno i několika aktivních sportovců či úředníci.

V Česku rezignoval na svou funkci ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Prioritu při očkování mají zdravotníci a senioři v domovech seniorů.

Kromě pokut za přednostní očkování slovenská sněmovna v rámci schváleného balíku změn zákonů, který po podpisu prezidentkou začne platit po zveřejnění ve sbírce zákonů, také umožnila očkovat i mimo ambulance. Do konce února také nebude možné prodávat majetek dlužníků v rámci exekucí, konkurzů či dražeb. Podobné opatření platilo i loni na jaře po propuknutí první vlny covidu-19 na Slovensku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama