Země Visegrádu vykazují stabilní koronavirovou situaci

Země visegrádské skupiny dál vykazují stabilní koronavirovou situaci s relativně vyrovnanými denními přírůstky nakažených a úmrtí pacientů s koronavirem SARS-CoV-2. Podle dnešních úředních údajů na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo pět nových potvrzených případů infekce a jeden mrtvý, v Maďarsku 37 nakažených a 11 úmrtí a v Polsku 244 infikovaných a pět úmrtí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Slovensko s 5,5 milionu obyvatel, které má dlouhodobě nízkou koronavirovou bilanci, celkem evidují 1413 infikovaných a 25 pacientů, kteří s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, zemřeli. Během neděle přitom přibylo 24 vyléčených a uzdravených je nyní už 643.

V desetimilionovém Maďarsku se SARS-CoV-2 potvrdil dohromady u 3035 testovaných. Na 351 zvýšilo celkový počet úmrtí 11 starších pacientů, kteří zemřeli v neděli. Nejvážnější situace je v hlavním městě Budapešti, na které podle vládního webu koronavirus.gov.hu připadá 63 procent aktuálně infikovaných osob a 79 procent úmrtí.

V Maďarsku se dneškem uvolňují preventivní opatření omezující pohyb obyvatel, avšak s výjimkou nejhůře postižené Budapešti a jejího okolí. Lidé nicméně nadále musí udržovat vzájemný odstup minimálně půldruhého metru a používat roušky nebo jinak zakrývat obličej v prostředcích hromadné dopravy a v obchodech.

Stravování je podle agentury MTI povoleno jen v zařízeních, která mohou jídlo podávat venku, například na zahrádkách. Otevřít se opět smějí pláže, venkovní koupaliště, venkovní části muzeí a zoologických zahrad. Při dodržení preventivních podmínek lze provádět církevní obřady, konat svatby a pohřby. Univerzity mohou samy rozhodnout, kdy se studenti vrátí do jejich areálů, avšak s výjimkou kolejí.

Tisíce maďarských středoškoláků začaly dnes skládat maturitní zkoušky, což i přes zpřísnění sanitárních norem vyvolalo kvůli pandemii kritiku, napsala agentura AFP. S výjimkou zkoušek školy zůstávají zavřené. Maturity se týkají asi 80.000 studentů a 6000 pedagogů. Někteří rodiče si v médiích stěžovali, že se jejich děti nemohly řádně připravit kvůli špatnému vybavení domácností počítači. Učitelské odbory zase maturity kritizovaly kvůli riziku nákazy zejména starších pedagogů. Jedna z odborových ústředen přímo vyzvala k bojkotu zkoušek. Média označila maturity za "nejpodivnější za desítky let".

Maturantům byla nabídnuta možnost odložit si zkoušky na podzim, ale očekává se, že většina z nich je složí tento měsíc. Ve většině předmětů budou osvobozeni z ústních zkoušek, aby se vyvarovali přímého kontaktu. Školy byly vydezinfikovány, ve třídě bylo jen po deseti studentech. "Bylo divné jít si sednout do lavic, aniž bych se skutečně mohl pohovořit se spolužáky, které jsem měsíc neviděl," řekl jeden z maturantů serveru Hvg.hu.

V Polsku podle aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví nyní celkově evidují 14.006 potvrzených případů nákazy koronavirem. Úmrtí spojených s covidem-19 je v zemi s 38 miliony obyvatel celkem 698.

V Polsku - podobně jako v Rumunsku a Švédsku - epidemie neslábne a v Bulharsku je na vzestupu, upozornila dnes ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí Andrea Ammonová. Polsko také patří mezi pětici evropských zemí s nejmenším počtem vykonaných testů v přepočtu na milion obyvatel, dodala televize TVN 24.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Kurzova vláda se s hejtmany domluvila na uvolňování restrikcí v Rakousku

01.03.2021 21:32 Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Sarkozy je vinen z korupce. Jde do vězení

01.03.2021 18:52 Aktualizováno Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama