Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

Fiala označil úterní jednání za dlouhé a nelehké, ale zároveň otevřené a věcné. Zdůraznil, že mezi názory lídrů jsou nadále neměnné rozdíly. Zatímco Česko a Polsko se chtějí nadále podílet i na vojenské pomoci Ukrajině, Slovensko a Maďarsko hodlají pomáhat jen finančně a humanitárně. 

Podle českého premiéra je V4 momentálně jinou institucí než před válkou na Ukrajině. "Tak jednoduché to je. Ale jsem rád, že možná i díky naší komunikaci se daří dosahovat na evropské úrovni společných řešení a jednotného postoje k podpoře Ukrajiny a odsouzení ruské agrese," uvedl předseda ODS podle TASR

Shoda podle Fialy je na spolupráci v zemědělství či energetice. Čtveřice zemí podle něho sdílí přesvědčení o nutnosti rozvoje jaderné energie. Spolupráce je možná také v boji s nelegální migrací. 

Polský premiér Donald Tusk zdůraznil, že V4 spojuje historie, vzájemná solidarita i evropské hodnoty. On sám vyjádřil obavy o budoucnost seskupení, zároveň ale vyzval k jednotě. "Dnes je to možná těžší než předtím, ale byl bych rád, kdybychom společně usilovali, aby aspoň některá z témat byla v naší společné agendě. Po dnešku jsem mírný optimista," konstatoval. 

Předseda slovenské vlády Robert Fico zmínil, že názory jsou rozdílné. "Já nevěřím ve vojenské řešení konfliktu na Ukrajině, věřím v okamžité zastavení palby, věřím v mírová jednání... Za několik let tato válka skončí. My tu možná nebudeme, ale formát V4 zůstává mimořádně důležitý," řekl. 

Předseda Smeru i dnes vyčetl pondělní pařížské konferenci o Ukrajině militantnost. V souvislosti s českou iniciativou ohledně dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu zdůraznil, že Slovensko neposkytne žádnou vojenskou pomoc. 

Úterní pražský summit V4 každopádně označil za mimořádně důležitý. "Zažil jsem i zasedání, kde se mi už chtělo i zívat a byl jsem mimořádně znuděný, protože témata byla příliš technická a nezajímavá... Dnes jste mi nedali ani sekundu na to, abych si zívnul nebo měl pocit, že je to setkání nudné," dodal Fico. 

Související

Donald Tusk

Dnes se sejdou premiéři zemí V4. Uskupení tříští Maďaři a Slováci, obává se Tusk

Premiéři zemí Visegrádské skupiny se dnes sejdou v Praze k jednání o energetické bezpečnosti, strategické agendě EU, předcházení nelegální migraci a další podpoře Mezinárodního Visegrádského fondu. Polský premiér Donald Tusk ale již dříve upozornil, že jejich postoje k Ukrajině jsou rozdělené. Vadí mu výroky slovenského premiéra Roberta Fica na adresu Ruska i postoj Maďarska,

Více souvisejících

visegradská čtyřka Petr Fiala (ODS) Donald Tusk Robert Fico Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 8 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Příměří padlo. Izrael rozpoutal v Pásmu Gazy peklo, celonoční nálety zabily stovky lidí

Izraelské letectvo v noci na dnešek podniklo nejintenzivnější letecké údery na pásmo Gazy od 19. ledna, kdy začalo platit příměří. Svědci uvedli, že ostřelování začalo dělostřelectvem v severozápadní části Gazy, než se do akce zapojilo více než 20 izraelských stíhacích letounů, které zaútočily na cíle v Gaze, Rafáhu a Chán Júnisu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy