V Rusku se děje něco zvláštního. Situaci komentuje Ilja Jablokov

"Byl let MH17 sestřelený v červenci v Doněcké oblasti ve skutečnosti letem MH370, který zmizel v březnu nad Indickým oceánem? Objevují se úvahy, že někdo mocný musel naložit letadlo mrtvými těly, nastrkal k nim holandské pasy a odpálil ho nad východní Ukrajinou tak, aby to vypadalo na separatisty a vina spadla na ruské úřady," uvádí Ilja Jablokov, publicista a doktorand univerzity v britském Manchesteru. Ve svém komentáři pro server Moscow Times se zamýšlí nad důvodem, proč se Rusové vyžívají v konspiračních teoriích.

Ukrajinská krize rozdmýchala vlnu bizarních konspirací

"Bez ohledu na to, jak moc bizarně takový příběh může znít, našel si toto léto cestu do mainstreamových ruských médií a stal se součástí ruské populární kultury. Protizápadní konspirační teorie krize na Ukrajině jen zintenzivnila. Ruské politické a intelektuální elity po roce 2000 vidí minulost skrze optiku konspirací, což platí především ve vztahu k rozpadu Sovětského svazu v roce 1991," píše Jablokov.

"Konspirační teorie v žádném případě nejsou výhradní záležitostí Ruska. Jak poukazují někteří vědci, Spojené státy by se mohly nazývat 'říší konspirace', kvůli dlouhodobé tradici a nepřebernému souboru konspiračních teorií. Ty však byly v zásadě vyloučeny z hlavního amerického politického diskursu, částečně v důsledku zuřivého protikomunistického 'honu na čarodějnice' v podání bývalého amerického senátora Josepha McCarthyho," připomíná doktorand.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Bohužel, konspirační teorie jsou stále součástí ruského politického diskursu. Myšlenka 'podvratných agentů' podporovaných Západem byla klíčová při potlačování hlasu disidentů v Sovětském svazu a konspirační vnímání Spojených států bylo těžištěm státní ideologie. Kolaps Sovětského svazu však z mnoha důvodů nespustil hlubší debatu o ruské totalitní minulosti," uvádí komentář. Jablokov připomíná, že stávající elity namísto toho při hodnocení událostí roku 1991 hovoří o "národních zrádcích, čímž demonstrují, že totalitní jazyk minulosti je pro ně stále inspirativní".

Konspirace jsou efektivní politický nástroj

"Pečlivá odborná analýza tohoto fenoménu naznačuje, že konspirační teorie jsou efektivním populistickým nástrojem, který přerozděluje moc mezi různými politickými hráči ve společnosti. Tím, že konspirace rozdělují svět na 'nás' hodné a ty zlé 'ostatní', přesouvají moc a legitimitu k první jmenované skupině a dávají jí jasnou identitu. Společnost je tak mobilizována strachem z líčeného zahraničního či domácího rozvratu," deklaruje Jablokov.

"Potřeba společenské mobilizace je klíčová pro pochopení toho, proč jsou protizápadní konspirace tolik populární v dnešním Rusku. V desetiletí po Oranžové revoluci na Ukrajině v roce 2004 věnovaly úřady značný čas a finanční prostředky k vytvoření podezíravosti vůči 'opozičním hlasům'. Mezitím vzrůstající nostalgie po Sovětském svazu a absence veřejného konsensu na hodnocení nedávné minulosti (například kolapsu SSSR) poskytla živnou půdu pro šíření konspiračních teorií. Pro-kremelští intelektuálové a politici definovali opozici, která sdílí kritický postoj vůči sovětské minulosti, jako 'národní zrádce' stojící proti většině pravých ruských vlastenců," uvádí komentář.

"Tento proces probíhal současně se posunem tzv. vlastenecké opozice (představované neo-euroasiajstvím Alexandra Dugina a spisovatele Alexandra Prochanova) směrem k hlavnímu proudu politického diskursu. Tito veřejně činní intelektuálové se změnili z vůdců protivládního tábora v nejbližší spojence Kremlu. Všichni prezentují Západ jako úhlavního ruského nepřítele a k Západu inklinující opozici jako žoldáky Washingtonu. Společenská mobilizace založená na protizápadních konspiracích vyvrcholila během voleb 2007-2008 a 2011-2012, kdy se Kreml snažil zajistit si masovou podporu od veřejně aktivních intelektuálů a think-tanků, které pracovaly společně se státem kontrolovanými médii na agresivním šíření strachu z 'barevné revoluce' v Rusku, údajně organizované Západem a jeho domácími spojenci," míní Jablokov.

"V současnosti za tyto akce ruská společnost platí tím, že 45% Rusů věří tomu, že svět je ovládán nějakou globální vládou, naznačují poslední průzkumy VTsIOM. Vlna demonstrací proti volebním machinacím v zimě 2011-2012 ještě radikalizovala pátrání po vnitřním nepříteli a přesunula konspirační mýtus do každodenní praxe. Anexe Krymu dále polarizovala ruskou společnost mezi loajální příznivce a kritiky Kremlu. Budoucí izolace Ruska od Západu a nevyhnutelná hospodářská stagnace zřejmě přinesou další sociální rozdělení, kterého paradoxně Kreml využije k novým konspiračním teoriím a metodám, které mu získají veřejnou podporu," varuje doktorand.

"To vše nás přivádí k pravděpodobnému (ale velmi smutnému závěru), že v nadcházejících letech budou konspirační teorie jedním z klíčových nástrojů pro vládnutí Rusku," končí komentář.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Související

Více souvisejících

Rusko Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy