Rozbouřený Kyrgyzstán žádá Rusko o vojáky

Oš - Kyrgyzská vláda požádala Rusko o vyslání mírotvorných jednotek do jižní části země, kde při etnických střetech zemřelo již 63 lidí a stovky dalších byly zraněny. Rusko se ale do vyřešení konfliktu zapojit nechce, informuje v sobotu agentura Reuters.

Kyrgyzská vláda požádala Rusko o vyslání mírotvorných jednotek do jižní části země, kde při etnických střetech zemřelo již 63 lidí a stovky dalších byly zraněny. Rusko se ale do vyřešení konfliktu zapojit nechce, informuje v sobotu agentura Reuters.

„Potřebujeme příchod zahraničních vojsk, aby se situace uklidnila,“uvedla předsedkyně kyrgyzské prozatímní vlády Roza Otunbajevová. „Požádali jsme o pomoc Rusko. Už jsem podepsala dopis pro prezidenta Dmitrije Medveděva,“ dodala.

Rusko ale do násilných střetů zasahovat nechce, protože konflikt považuje za vnitřní záležitost Kyrgyzstánu. „Je to vnitřní konflikt a Rusko nevidí důvod pro zapojení do jeho řešení,“ uvedla mluvčí Kremlu Nataľja Timakovová a dodala, že Rusko do Kyrgyzstánu pošle humanitární pomoc.

Nejtvrdší střety mezi Kyrgyzy a etnickými Uzbeky probíhají ve městě Oš. Ani jedna ze skupin nerespektuje zákaz nočního vycházení, který platí až do 20. června. Tisíce lidí bojují s noži, železnými tyčemi i střelnými zbraněmi a zapalují domy.

„Všude hoří: obytné domy, restaurace a kavárny. Celé město je zahaleno do kouře,“ popisuje situaci jeden z místních obyvatel.

Do střetu etnik zasahují také vládní síly. Ty však podle Otunbajevové nejsou schopny řádění tisíců lidí zastavit.

V sobotu vláda vyhlásila mimořádný stav v dalším městě na jihu země, v Džalalabádu. Důvodem jsou obavy z rozšíření násilností. Ve městě Oš je mimořádný stav vyhlášen od pátku.

Násilnosti si vyžádaly již 63 lidských životů a více než 835 lidí bylo zraněno. Podle informací kyrgyzského ministerstva zdravotnictví muselo být více než 420 hospitalizováno.

Otunbajevová také uvedla, že Oši hrozí humanitární krize, v druhém největším městě Kyrgyzstánu totiž docházejí zásoby potravin.

Nejvážnější násilnosti od dubnového převratu propukly v pátek v noci, kdy město začaly vandalizovat skupiny mladých lidí. Do ulic pak vyjely obrněné vozy a v centru města se shromáždily jednotky bezpečnostních služeb.

V pátek dopoledne ještě nebylo zřejmé, jde-li o násilnosti protivládních povstalců, nebo o etnický konflikt.

V Oši je totiž vůbec největší koncentrace příznivců svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Ten přišel o svou funkci při násilném převratu v první polovině dubna. Po puči se tehdy k moci dostala opozice v čele s prozatímní premiérkou Rozou Otunbajevovou.

Jejich vůdkyně a současná premiérka Otunbajevová zastává dočasně i funkci úřadující prezidentky. Prozatímní vláda rozhodla, že v ní zůstane až do voleb 10. října.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy