Etnické násilí v Kyrgyzstánu si vyžádalo již 170 obětí

Oš - Etnické střety na jihu Kyrgyzstánu si vyžádaly již nejméně 170 obětí a 1762 zraněných. Jak v úterý informuje stanice BBC, desítky tisíc etnických Uzbeků se před násilím snaží uniknout do zahraničí a shromažďují se na uzavřených uzbecko-kyrgyzských hranicích.

Jihem Kyrgyzstánu od pátku zmítají etnické nepokoje mezi Kyrgyzy a menšinovými Uzbeky. Násilnosti se odehrávají především ve městech Oš a Džalalabat, jsou to nejhorší etnické střety za posledních 20 let.

Místní obyvatelé tvrdí, že vláda nemá k dispozici správná čísla o obětech a zraněných. Ve skutečnosti je prý mrtvých podle různých údajů od 1500 do 2000. "Oficiální údaje sbírá ministerstvo zdravotnictví jen po nemocnicích," vysvětlil deníku Moskevský komsomolec Kyrgyz z Oši.

Uzbekové z oblasti utíkají ve strachu z pogromů a podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) se asi 80 tisícům podařilo hranice překročit. Nyní jich nejméně 15 tisíc čeká u hranic. Uzbecká vláda eviduje za několik posledních dnů 45 tisíc uprchlíků z Kyrgyzstánu a Uzbekistán uzavírá hranice navzdory námitkám OSN.

V Uzbekistánu vznikly uprchlické tábory a OSN uvedla, že v nich poskytla humanitární pomoc asi 75 tisícům lidí.

Pomoc Kyrgyzstánu v této situaci přislíbilo Rusko a ke "koordinované mezinárodní reakci" vyzvaly také Spojené státy.

Zástupkyně českého ambasadora v Astaně Světoslava Danešová v úterý potvrdila agentuře Mediafax, že v Kyrgyzstánu se nevyskytují žádní Češi. Ministerstvo zahraničních věcí ČR již od počátku května nedoporučuje českým občanům cestovat do Kyrgyzstánu kvůli "složité vnitropolitické situaci".

Jih Kyrgyzstánu je baštou stoupenců exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva, kterého počátkem dubna svrhl převrat.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy