Etnické násilí v Kyrgyzstánu si vyžádalo již 170 obětí

Oš - Etnické střety na jihu Kyrgyzstánu si vyžádaly již nejméně 170 obětí a 1762 zraněných. Jak v úterý informuje stanice BBC, desítky tisíc etnických Uzbeků se před násilím snaží uniknout do zahraničí a shromažďují se na uzavřených uzbecko-kyrgyzských hranicích.

Jihem Kyrgyzstánu od pátku zmítají etnické nepokoje mezi Kyrgyzy a menšinovými Uzbeky. Násilnosti se odehrávají především ve městech Oš a Džalalabat, jsou to nejhorší etnické střety za posledních 20 let.

Místní obyvatelé tvrdí, že vláda nemá k dispozici správná čísla o obětech a zraněných. Ve skutečnosti je prý mrtvých podle různých údajů od 1500 do 2000. "Oficiální údaje sbírá ministerstvo zdravotnictví jen po nemocnicích," vysvětlil deníku Moskevský komsomolec Kyrgyz z Oši.

Uzbekové z oblasti utíkají ve strachu z pogromů a podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) se asi 80 tisícům podařilo hranice překročit. Nyní jich nejméně 15 tisíc čeká u hranic. Uzbecká vláda eviduje za několik posledních dnů 45 tisíc uprchlíků z Kyrgyzstánu a Uzbekistán uzavírá hranice navzdory námitkám OSN.

V Uzbekistánu vznikly uprchlické tábory a OSN uvedla, že v nich poskytla humanitární pomoc asi 75 tisícům lidí.

Pomoc Kyrgyzstánu v této situaci přislíbilo Rusko a ke "koordinované mezinárodní reakci" vyzvaly také Spojené státy.

Zástupkyně českého ambasadora v Astaně Světoslava Danešová v úterý potvrdila agentuře Mediafax, že v Kyrgyzstánu se nevyskytují žádní Češi. Ministerstvo zahraničních věcí ČR již od počátku května nedoporučuje českým občanům cestovat do Kyrgyzstánu kvůli "složité vnitropolitické situaci".

Jih Kyrgyzstánu je baštou stoupenců exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva, kterého počátkem dubna svrhl převrat.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy