Nový rok se blíží a ruská ekonomika si vede špatně, konstatuje ruský ekonom Sergej Alexašenko. Někdejší náměstek ruského ministra financí a první zástupce předsedy ruské centrální banky v komentáři pro server Moscow Times analyzoval aktuální hospodářské problémy své země.
Ekonomiku drží nad vodou zbrojní průmysl
HDP Ruska se vrátilo zpět na úroveň z počátku roku 2008 a ruské hospodářství v posledních sedmi letech prakticky stagnovalo, deklaruje expert. "Příčinou tohoto problému, kterou představitelé často uvádějí a i prezident Vladimir Putin ji zmínil ve svém posledním poselství Federálnímu shromáždění, je kombinace nepříznivých vnějších faktorů, jakými jsou globální hospodářská krize a propad cen ropy, západní finanční sankce a hospodářské zpomalení v Číně," soudí Alexašenko.
Ekonom nicméně poukazuje na fakt, že hospodářský růst Ruska začal výrazně zpomalovat již v roce 2013, kdy HDP rostl o pouhých 1,3% ročně, byť se ceny ropy stabilně pohybovaly nad 100 dolary za barel. Vysvětluje tak, že ani vzestup cen ropy by hospodářské problémy, kterým Rusko momentálně čelí, nevyřešil.
"Obrázek na konci roku nevzbuzuje příliš optimismu," deklaruje Alexašenko. Dodává, že je dobře známo, že pouze vzestup vojenské produkce drží ruský průmysl nad vodou, ale zároveň plýtvá cennými zdroji potřebnými k posunutí hospodářství kupředu.
Naopak za pozitivní považuje ekonom fakt, že rubl si nevede tak katastrofálně jako loni touto dobou. Je však zřejmé, že ruská měna se stala více závislá na cenách ropy a její padesátiprocentní devalvace vedla k desetiprocentnímu propadu obecné spotřeby, podotýká expert.
Alexašenko považuje za nejhorší výsledek roku 2015 pokračující úbytek investic, přičemž poslední opatření federálního rozpočtu vedla k novému kolu investičních škrtů v nevojenských odvětvích. Objem investic do průmyslové i bytové výstavby se propadá a v roce 2016 rozpočtové výdaje reálně poklesnou nejméně o 3-5%, pokračuje ekonom.
Dvě třetiny veškerých zisků generovaly společnosti vyvážející suroviny, jejichž vlastníci podle ministerstva financí upřednostňují vyplácení dividend před investicemi do rozvoje, jelikož postrádají víru, že investice v Rusku nakonec přinesou zisk, píše Alexašnko.
"Ruská anexe Krymu učinila ruské hospodářství mnohem méně zajímavé pro zahraniční investory, zbavila domácí podniky životních technologií a lidského kapitálu," tvrdí expert. Kvůli válce podle něj zahraniční investice zcela nevyschnou a většina západních firem, které nyní v Rusku působí, bude pokračovat v investicích do rozvoje. Předpokládá však, že příliv nových zahraničních investic se zásadně zpomalí a počet probíhajících projektů, například těch v automobilovém průmyslu, může být ořezán v důsledku obav trhů.
Jsou nutné politické reformy
Alexašenko míní, že množství malých zlepšení usnadnilo obchodování v Rusku. Nepovažuje za náhodu, že Rusko neustále stoupá žebříčkem Doing Business vydávaným Světovou bankou, přičemž letos zaujalo 62. místo ze 189 zemí, zatímco v roce 2010 bylo až na 120. pozici. Ekonom považuje za povzbuzující, že Rusko je nyní na páté příčce v napomáhání kontraktům a drží osmé místo v registraci majetku - přičemž Spojené státy okupují 21., resp. 34. pozici. "Ale pečlivé analýzy odhalí, že tento rating je z podstaty formální a zdůrazňuje počet byrokratických procedur, jejich trvání a oficiální náklady státních služeb," varuje odborník, podle kterého se experti Světové banky nepokoušejí odpovědět na otázku zda stát poskytuje také ochranu vlastnictví.
Situace v Rusku není podle ekonoma pouze zlá, ale má ošklivě sestupnou tendenci. Hlavní důvod špatného stavu ruského hospodářství spatřuje v nedostatečně efektivním systému ochrany vlastnických práv. Poukazuje na stupňující se rozpad státních institucí, který jako nejprve vedl k propadu investic, následně od roku 2013 k jejich prudkému propadu a nakonec k masivnímu odlivu kapitálu a zpomalení ekonomického růstu od poloviny roku 2014.
"Jak Putin sám ve své poslední řeči zdůraznil, z 200 tisíc byznysmenů, proti nimž úřady v roce 2014vznesly kriminální obvinění, přišlo 83% o své firmy," pokračuje Alexašenko. Za další důkaz, jak je zacházeno s vlastnickými právy v Rusku, považuje hodnocení konkurenceschopnosti zemí vydávané Světovým ekonomickým fórem - ze 140 států Rusko zaujalo 120. pozici v ochraně vlastnických práv, 116. místo v ochraně menšinových akcionářů a 108. místo v nezávislosti justice.
Alexašenko soudí, že vypořádat se s těmito výzvami je klíčem k oživení investiční aktivity a nasměrování ekonomiky k trvalému růstu. Doplňuje však, že obnovení systému ochrany vlastnických práv a zlepšení obchodního klimatu v Rusku vyžaduje politickou vůli realizovat velké politické reformy, počínaje nastolením nezávislého soudnictví a umožněním médiím operovat nezávisle a zahájením plnohodnotného boje proti korupci.
"Pokud ruské orgány učiní skutečné kroky tímto směrem, hospodářství se rychle oživí," soudí ekonom. V opačném případě bude pokračovat odliv kapitálu a stagnace ekonomiky, uzavírá Alexašenko.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rusko , měnová krize v Rusku , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
včera
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
včera
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
8. ledna 2025 22:03
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
8. ledna 2025 21:29