Francie odmítla kritiku Bruselu za deportace Romů

Paříž - Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche ve středu odmítl výtky Bruselu kvůli repatriacím Romů a ostře kritizoval eurokomisařku Viviane Redingovou, která deportace přirovnala k vichistickému režimu a událostem druhé světové války. Uvedly to stanice BBC a France 24.

Komisařce se nelíbil francouzský oficiální oběžník, v němž jsou úřady vyzývány k deportacím Romů. "Narůstá pocit, že lidé se z jedné členské země (Evropské unie) vykazují jen kvůli tomu, že náleží k určité etnické menšině. Měla jsem za to, že Evropa po druhé světové válce již nebude svědkem něčeho takového," poznamenala Redingová.

V úterý oznámila, že komise proti Francii zahájí právní kroky kvůli porušení unijního práva. Francouzi tvrdí, že zákony neporušují a romští přistěhovalci, kteří od nich na cestu dostávají příspěvek, odjíždějí dobrovolně.

V rozhovoru pro rádio RTL Lellouche řekl, že nedovolí, aby Redingová, eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství, Francii svými výroky urážela.

"Letenka do země původu dané osoby v rámci Evropské unie není transport smrti ani plynová komora. Takový přešlap je nepřijatelný a situaci nijak neprospěje," řekl ministr. Na výrok Redingové, že "čeho je moc, toho je příliš," reagoval prohlášením, že "s velmocí jako je Francie se takhle nemluví, je to přece matka lidských práv".

Ministr vnitra Brice Hortefeux potvrdil, že Francie bude s deportacemi pokračovat navzdory pokračující kritice.

Za posledních několik týdnů Francouzi zlikvidovali desítky romských táborů a do Rumunska a Bulharska repatriovali tisícovku romských kočovníků, kteří jsou podle francouzské vlády zdrojem rostoucí kriminality. Připisují se jim nelegální obchody, zneužívání dětí a prostituce.

Francie i Rumunsko jsou členské země Evropské unie, jejíž občané se mohou v oblasti sedmadvacítky volně pohybovat. Vlády jednotlivých zemí ale mají právo občany jiných států deportovat, pokud v cílové zemi nemohou najít práci nebo porušují tamní zákony.

Francouzské deportace si vysloužily kritiku od organizací hájících lidská práva, římskokatolické církve i OSN. Postup vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho se nelíbil ani některým členům jeho vlády; ministr zahraničí Bernard Kouchner dokonce hrozil rezignací. V České republice proti němu vyslovuje námitky šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

Související

Více souvisejících

Francie Romové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Michael Schumacher

Novinka ze života Michaela Schumachera. Legendární pilot provdal dceru

Po dlouhých letech mimo veřejné dění se měl legendární sedminásobný mistr světa Formule 1 Michael Schumacher údajně objevit na svatbě své dcery Giny-Marii. Podle informací, které zveřejnily weby jako Marca či Sky News, se měla slavnost odehrát na rodinném panství na Mallorce. Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, šlo by o první veřejné vystoupení Schumacherova po jeho vážné nehodě na lyžích před téměř 11 lety.

včera

Vláda Petra Fialy

Česko dá rekordní peníze na investice v dopravě. Vláda řešila i pomoc po povodních

Vláda spustí program pomoci podnikatelům a firmám, kteří museli kvůli zářijovým povodním přerušit výrobu a zaměstnance nechat doma na překážkách v práci. Pomůže také lidem, kteří kvůli povodním přišli o svůj příbytek. Schválila na středečním zasedání. Projednala také návrhy novel školského zákona, zákona o elektronizaci zdravotnictví a zákona o silniční dopravě a odsouhlasila také návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který na příští rok počítá s rekordní výší investic.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bennett po raketových útocích vyzval k likvidaci íránských jaderných zařízení

Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett ve středu vyzval k rozhodné akci zaměřené na likvidaci íránských jaderných zařízení. Reagoval tak na nedávné raketové útoky Íránu na Izrael. Uvedl to server Times of Israel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy