Stačilo Fica. Mimoparlamentní Demokrati chtějí referendum a zkrácení mandátu vlády

Slovenská mimoparlamentní strana Demokrati bude iniciovat sběr podpisů na vyvolání referenda o zkrácení volebního období čtvrtého vládního kabinetu Roberta Fica. 

V neděli to oznámil na tiskové konferenci předseda Demokratů Jaroslav Naď. „Je to odvážný, ale i dosažitelný plán,“ prohlásil Naď. Demokrati mimo jiné kritizují výkon zahraniční politiky současné vlády, stejně jako její konsolidační opatření, jako například zavedení daně z bankovních převodů pro podnikatele nebo zvýšení DPH na 23 % pro vybrané zboží, což Naď označil za „enormní ožebračování občanů“. 

„Jde jim jen o vlastní kapsy, podezřelé obchody a beztrestnost jejich lidí. Ničí základní pilíře demokracie, drancují kulturu a občanskou společnost, vysmívají se právnímu státu a spravedlnosti. Ohrožují naše členství v EU a táhnou nás ze západní společnosti směrem k Putinovi,“ uvádí Demokrati. 

Kromě zkrácení volebního období budou součástí referenda i otázky, zda občané souhlasí se zrušením takzvané doživotní renty, která byla v parlamentu koaličními poslanci schválena v rámci takzvaného lex atentát již během letošního června, nebo s obnovením Úřadu speciální prokuratury a Národní kriminální agentury, jejichž zrušení opozice ostře kritizovala. 

Demokrati veřejné vyzvali ke spolupráci opoziční strany PS, KDH, SaS i hnutí Slovensko (dříve OĽaNO), a stejně tak i menší strany bez parlamentního zastoupení. „Petice je v tomhle momentu jedinou ústavní a demokratickou možností, kterou máme, jestli chceme, aby vláda Roberta Fica skončila dříve,“ poznamenal místopředseda Demokratů Juraj Šeliga s tím, že sběr podpisů není časově omezen. Opozice, která byla ke spolupráci oslovena, se do ní zatím nehrne. Informoval o tom portál Tvnoviny.sk.

Opoziční křesťanští demokraté zaujali vůči iniciativě Demokratů vlažný postoj. „KDH prosazuje v Národní radě SR silnou opoziční politiku na ochranu demokracie a právního státu v boji proti korupci a za prosazení svého programu. Nebudeme komentovat iniciativy mimoparlamentních stran, o kterých s námi nikdo nerokoval,“ uvedla mluvčí hnutí Lenka Kovár.

Podobné stanovisko zaujali i opoziční pravicoví liberálové. „Referendum jsme vždy považovali za standardní demokratický nástroj, ve kterém se občané Slovenska svobodně rozhodnou,“ dodala SaS.

K výzvě Demokratů se vyjádřil také předseda hnutí Slovensko Igor Matovič. Ve svém příspěvku na facebooku poznamenal, že vzhledem k formulacím referendových otázek se jedná pouze o takzvané doporučující referendum, což znamená, že jeho výsledek nebude právně závazný. Svoje tvrzení opírá o judikát Ústavního soudu SR z července 2021. Dále zdůraznil, že i v případě úspěchu referenda si musí poslanci vládní koalice odhlasovat zkrácení volebního období sami, což označil za naivní. 

Podporu jeho hnutí pro iniciativu Demokratů podmínil reformulací referendových otázek. „Otázky však musí být formulovány tak, aby výsledek referenda byl závazný a lidé se nemuseli spoléhat na svědomí nesvědomitých lidí z vládní koalice,“ dodal. Naď, který nyní šéfuje Demokratům, dříve působili právě v hnutí Matoviče. 

Stejnou argumentaci použilo i nesilnější opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS). „Progresívne Slovensko dělá vše pro to, abychom co nejdřív vyměnili vládní koalici, protože Slovensko si zaslouží lepší vládu. Ale nejde to dosáhnout referendem, které je naformulováno tak, že by nemělo právní účinek. Takové referendum by bylo neúčinné a je velmi obtížné si představit, že by se tato vláda vzdala moci z vlastní vůle. Jedná se pouze o velmi drahý průzkum veřejného mínění. Mohli jsme to společně vyřešit, kdyby nás nepostavili před hotovou věc a neposlali pozvánku matovičovsky půl hodiny před tím, než to oznámili na tiskové konferenci,“ uvedla mluvčí PS Tereza Mikáčová.

Z řad mimoparlamentních stran se k petici za referendum přidala Pirátská strana – Slovensko, se kterou Demokrati podepsali memorandum o dlouhodobé spolupráci ještě před letošními volbami do Evropského parlamentu. „Máme jen dvě možnosti, buď neudělat nic, nebo udělat vše pro to, abychom lidem dali nejen naději na lepší Slovensko, ale především reálnou možnost, jak toho dosáhnout,“ uvedla předsedkyně slovenských Pirátů Zuzana Šubová. 

Související

Více souvisejících

Robert Fico Slovensko referendum Jaroslav Naď (ministr SR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Michael Schumacher

Novinka ze života Michaela Schumachera. Legendární pilot provdal dceru

Po dlouhých letech mimo veřejné dění se měl legendární sedminásobný mistr světa Formule 1 Michael Schumacher údajně objevit na svatbě své dcery Giny-Marii. Podle informací, které zveřejnily weby jako Marca či Sky News, se měla slavnost odehrát na rodinném panství na Mallorce. Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, šlo by o první veřejné vystoupení Schumacherova po jeho vážné nehodě na lyžích před téměř 11 lety.

včera

Vláda Petra Fialy

Česko dá rekordní peníze na investice v dopravě. Vláda řešila i pomoc po povodních

Vláda spustí program pomoci podnikatelům a firmám, kteří museli kvůli zářijovým povodním přerušit výrobu a zaměstnance nechat doma na překážkách v práci. Pomůže také lidem, kteří kvůli povodním přišli o svůj příbytek. Schválila na středečním zasedání. Projednala také návrhy novel školského zákona, zákona o elektronizaci zdravotnictví a zákona o silniční dopravě a odsouhlasila také návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který na příští rok počítá s rekordní výší investic.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Další vyjádření Íránu k útoku na Izrael: Jednali jsme v sebeobraně. Přijdou další útoky?

Írán jednal v sebeobraně proti Izraeli a neplánuje další útoky, pokud jej izraelský režim nepřiměje k dalším odvetným krokům. Prohlásil to ve středu íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy