Stačilo Fica. Mimoparlamentní Demokrati chtějí referendum a zkrácení mandátu vlády

Slovenská mimoparlamentní strana Demokrati bude iniciovat sběr podpisů na vyvolání referenda o zkrácení volebního období čtvrtého vládního kabinetu Roberta Fica. 

V neděli to oznámil na tiskové konferenci předseda Demokratů Jaroslav Naď. „Je to odvážný, ale i dosažitelný plán,“ prohlásil Naď. Demokrati mimo jiné kritizují výkon zahraniční politiky současné vlády, stejně jako její konsolidační opatření, jako například zavedení daně z bankovních převodů pro podnikatele nebo zvýšení DPH na 23 % pro vybrané zboží, což Naď označil za „enormní ožebračování občanů“. 

„Jde jim jen o vlastní kapsy, podezřelé obchody a beztrestnost jejich lidí. Ničí základní pilíře demokracie, drancují kulturu a občanskou společnost, vysmívají se právnímu státu a spravedlnosti. Ohrožují naše členství v EU a táhnou nás ze západní společnosti směrem k Putinovi,“ uvádí Demokrati. 

Kromě zkrácení volebního období budou součástí referenda i otázky, zda občané souhlasí se zrušením takzvané doživotní renty, která byla v parlamentu koaličními poslanci schválena v rámci takzvaného lex atentát již během letošního června, nebo s obnovením Úřadu speciální prokuratury a Národní kriminální agentury, jejichž zrušení opozice ostře kritizovala. 

Demokrati veřejné vyzvali ke spolupráci opoziční strany PS, KDH, SaS i hnutí Slovensko (dříve OĽaNO), a stejně tak i menší strany bez parlamentního zastoupení. „Petice je v tomhle momentu jedinou ústavní a demokratickou možností, kterou máme, jestli chceme, aby vláda Roberta Fica skončila dříve,“ poznamenal místopředseda Demokratů Juraj Šeliga s tím, že sběr podpisů není časově omezen. Opozice, která byla ke spolupráci oslovena, se do ní zatím nehrne. Informoval o tom portál Tvnoviny.sk.

Opoziční křesťanští demokraté zaujali vůči iniciativě Demokratů vlažný postoj. „KDH prosazuje v Národní radě SR silnou opoziční politiku na ochranu demokracie a právního státu v boji proti korupci a za prosazení svého programu. Nebudeme komentovat iniciativy mimoparlamentních stran, o kterých s námi nikdo nerokoval,“ uvedla mluvčí hnutí Lenka Kovár.

Podobné stanovisko zaujali i opoziční pravicoví liberálové. „Referendum jsme vždy považovali za standardní demokratický nástroj, ve kterém se občané Slovenska svobodně rozhodnou,“ dodala SaS.

K výzvě Demokratů se vyjádřil také předseda hnutí Slovensko Igor Matovič. Ve svém příspěvku na facebooku poznamenal, že vzhledem k formulacím referendových otázek se jedná pouze o takzvané doporučující referendum, což znamená, že jeho výsledek nebude právně závazný. Svoje tvrzení opírá o judikát Ústavního soudu SR z července 2021. Dále zdůraznil, že i v případě úspěchu referenda si musí poslanci vládní koalice odhlasovat zkrácení volebního období sami, což označil za naivní. 

Podporu jeho hnutí pro iniciativu Demokratů podmínil reformulací referendových otázek. „Otázky však musí být formulovány tak, aby výsledek referenda byl závazný a lidé se nemuseli spoléhat na svědomí nesvědomitých lidí z vládní koalice,“ dodal. Naď, který nyní šéfuje Demokratům, dříve působili právě v hnutí Matoviče. 

Stejnou argumentaci použilo i nesilnější opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS). „Progresívne Slovensko dělá vše pro to, abychom co nejdřív vyměnili vládní koalici, protože Slovensko si zaslouží lepší vládu. Ale nejde to dosáhnout referendem, které je naformulováno tak, že by nemělo právní účinek. Takové referendum by bylo neúčinné a je velmi obtížné si představit, že by se tato vláda vzdala moci z vlastní vůle. Jedná se pouze o velmi drahý průzkum veřejného mínění. Mohli jsme to společně vyřešit, kdyby nás nepostavili před hotovou věc a neposlali pozvánku matovičovsky půl hodiny před tím, než to oznámili na tiskové konferenci,“ uvedla mluvčí PS Tereza Mikáčová.

Z řad mimoparlamentních stran se k petici za referendum přidala Pirátská strana – Slovensko, se kterou Demokrati podepsali memorandum o dlouhodobé spolupráci ještě před letošními volbami do Evropského parlamentu. „Máme jen dvě možnosti, buď neudělat nic, nebo udělat vše pro to, abychom lidem dali nejen naději na lepší Slovensko, ale především reálnou možnost, jak toho dosáhnout,“ uvedla předsedkyně slovenských Pirátů Zuzana Šubová. 

Související

Více souvisejících

Robert Fico Slovensko referendum Jaroslav Naď (ministr SR)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomáš Zdechovský

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet

Evropská unie reaguje na rozsáhlé "reciproční" clo zavedené prezidentem Donaldem Trumpem a míří tam, kde to bude pravděpodobně bolet nejvíce — do ekonomického srdce republikánských států. Nově oznámená opatření, která cílí na americký export v hodnotě až 22,1 miliardy eur, ukazují nejen obchodní rozhodnost Bruselu, ale i dávku kreativity a jemné pasivní agrese.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové

Navzdory otřeseným finančním trhům, hrozbám odvetných opatření a dokonce i výzvám některých svých klíčových podporovatelů, aby od svého ekonomického plánu ustoupil, prezident Donald Trump neustoupil. Jeho administrativa ve středu zavedla vlnu nových „recipročních“ tarifů vůči desítkám spojenců i protivníků Spojených států. Podle prezidenta mají tato opatření obnovit spravedlnost a posílit americkou výrobu.

před 5 hodinami

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

včera

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

včera

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

včera

včera

Šárka Shoup

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

včera

Donald Trump

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza

Americký prezident Donald Trump dál neustupuje v otázce cel a jeho tvrdý přístup může vést k dramatickým dopadům na světovou ekonomiku i domácí trh. Přestože trhy v pondělí nezažily takové propady jako v minulém týdnu, Trump nadále hrozí zvýšením cel na čínské zboží až na více než 100 %. To by znamenalo prudké zdražení produktů jako jsou iPhony, počítače či hračky. 

včera

Štěňata pravlka obrovského

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences oznámila, že úspěšně vytvořila tři štěňata takzvaného pravlka obrovského, druhu, který vyhynul před zhruba 12 500 lety. Jedná se o vůbec první případ "de-extinkce", tedy obnovení vyhynulého zvířete, uvedla podle CNN firma se sídlem v Dallasu.

včera

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy