Hotel na hřbitově? Plán stavby vyvolal vlnu protestů

Reykjavík - Plán na vybudování nového hotelu vzbudil negativní ohlas v Reyjkavíku. Ubytovací zařízení se totiž má nacházet na části hřbitova. Archeoložka ovšem v celém sporu vidí i pozitiva.

Na hřbitov zvaný Víkurkirkjugardur Islanďané přitom své zemřelé ukládali již kolem roku 1000. Nyní se některé kostry musí stěhovat.

"Město by nemělo mít hotel na hřbitově," říká jeden z odpůrců výstavby, bývalý ředitel islandského Národního muzea Pór Magnússon. Hřbitov, na němž se poslední pohřeb uskutečnil v roce 1838, by se podle něj měl změnit "v krásné a klidné místo vzpomínání na minulé generace".

Podle archeologů pracujících na výkopu starých hrobů je ale celá kontroverze spíše "nedorozuměním". O hřbitově se vědělo už v době, kdy úřady udělily stavební povolení, uvedla archeoložka Vala Gardarsdóttirová.

Navzdory sporům přinesly stavební práce podle archeoložky také pozitiva. Díky povinnému průzkumu se totiž podařilo získat řadu zajímavých historických dat. "Je zajímavé vidět, jak se křesťanské pohřební rituály mění," tvrdí Gardarsdóttirová.

Související

Více souvisejících

island Hotely Archeologie

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy