Budou se opakovat americké volby? Nad nizozemskými volbami visí stín hackingu

Amsterdam - Falešné zprávy a alternativní fakta jsou velkým tématem dnešních médií. Podle některých komentátorů napomohli zvolení Donalda Trumpa prezidentem, který je považován za jakéhosi maskota politiků citujících falešné zprávy. Jedná se o politickou otázku – v mnohých zemích jsou falešné zprávy považované za nástroj ruské propagandy, která má cíl destabilizaci Evropy. Dnešní nizozemské parlamentní volby jsou proto sledovány s převelikou pečlivostí, zda jejich výsledek bude ovlivněn alternativními fakty či hackerskými útoky.

Vůdkyně holandské Pirátské strany, Ancilla van de Leest, řekla serveru EUobserver, že nevnímá falešné zprávy jako příliš významnou hrozbu, která by mohla markantně ovlivnit volby. „ Viděla jsem jen velmi málo falešných zpráv, "řekla. „ Dokonce i když by někdo sdílel falešné zprávy, zejména na platformách, jako je Facebook nebo Twitter,  budou bezprostředně následovat stovky komentářů, které poukáží na skutečnou pravdu. Je zde samočisticí mechanismus."

Nizozemský deník NRC Handelsblad uveřejnil minulý týden zprávu, která se zdá potvrzovat její slova. Deník prozkoumal okolo sto kusů politických zpráv, které byly často sdíleny na sociálních médiích. Zatímco některé byly zavádějící nebo přehnané, žádná z nich nebyla doopravdy falešná, pokud se pod falešnou zprávou myslí vymyšlený, politicky motivovaný příběh tvářící se jako zpráva. Podle NRC důvody malého výskytu falešných zpráv a jejich minimálního vlivu leží v nizozemské ekonomice a rozloze. Zatímco v USA s početným obyvatelstvem (320 miliónů) mohou být falešné zprávy, s chytlavými titulky a doprovázené reklamou, zajímavou obchodní příležitostí a modelem, v tak malé zemi jako Nizozemsko (17 miliónů obyvatel), ve které s se hovoří málo známým jazykem, ta možnost je mnohem menší.

 Alternativní fakta

Jiný údajně oblíbený nástroj ruské propagandy – alternativní fakta – je na tom o něco lépe a v nizozemské volební kampani na ně často došlo. Několik poslanců v průběhu volební kampaně vydalo prohlášení, ve kterém se diskreditovaly oficiální vládní zdroje. Často se též objevovaly tvrzení bez náležitého důkazu. Strana 50PLUS, jejíž volební program je hájení zájmů starších lidí, zpochybňovala údaje Národního statistického úřadu o délce života. Strana Denk, která říká, že hájí přistěhovalce, zase hovořila o údajné diskriminaci, které se mají dopouštět holandští lékaři. Její poslanec, Tunahan Kuzu, tvrdil, že nizozemští doktoři rychleji „vytáhnou zástrčku“ (tj. nechají je zemřít) u lidí s imigrantským původem než je tomu u „čistých“ Holanďanů. Později se přiznal, že pro toto tvrzení neměl žádné důkazy.

Tuto strategii, podobnou Trumpově známým tweetům, lze taktéž nalézt u černého koně voleb, Geerta Wilderse, ostrého kritika EU a islámu. Podle van de Leest ale na vině jsou též mainstreamová média, která neváhají složitě psát o každé nepravdě, kterou někteří polici pronášejí, aby se jim dostalo pozornosti. Zatím to však vypadá, že holandští voliči se budou rozhodovat na základě skutečných zpráv, událostí a stanovisek, tvrdí Euobserver.

Hacking – Rusko nebo někdo jiný?

Na amerických prezidentských volbách ležel stín hackingu, kterého se mělo dopustit Rusko. V návaznosti na to, několik holandských politiků varovalo před nebezpečím podobné intervence v případě nizozemských voleb. Holandský poslanec Kees Verhoeven, z proevropské strany D66, v lednu řekl, že je „jasné“, že se Rusové budou snažit ovlivnit dnešní volby. Ministr zahraničí Bert Koenders v tu dobu řekl, že o tom neexistuje žádný konkrétní důkaz, ale že bylo naivní domnívat se, že k tomu nedojde. Holandský ministr bezpečnosti a spravedlnosti, Ard van der Steur, řekl, že „podceňování" rizika zahraničního hackingu by bylo „nebezpečné.“ Že je tento scénář brán vážně, ukazuje jednání ministra vnitra, Ronalda Plasterka. Poté, co se dozvěděl informaci o tom, že počítače používané k registraci hlasů jsou náchylné k poškození, nechal je odpojit od internetu.

Podle posledních zpráv se zdá, že pokud holandské volby budou vystavěny většímu hackerskému útoku, pak to bude ze strany jiného státu než je Rusko. Mnohé Twitterové účty byly napadeny hackery a zaplaveny protinacistickými hesly v turečtině. Většina z těchto účtů nemá nic co do činění s nizozemskými volbami – jedná se o účet Evropského parlamentu, britského ministerstva zdravotnictví, médií BBC, Die Welt a Forbesu, neziskových organizací  Amnesty International a UNICEF USA či o profil Marcela Claureho, hlavního ředitele americké telekomunikační Sprint Corp, upozorňuje The Telegraph. Přesto není těžké nevidět souvislost s diplomatickými přestřelkami mezi Nizozemskem a Tureckem, na jejichž základě turecký prezident rozhořčeně nazýval Nizozemce „nacisty.“ Na napadaných účtech se ostatně objevovala fráze „uvidíme se 16. dubna“, zřejmá reference k plánovému referendu, která má dát tureckému prezidentovi víc moci a kvůli kterému celá diplomatická roztržka vůbec vznikla.

Nejmenovaný zdroj z Agentury Evropské unie pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) řekl serveru EUobserver, že politické kybernetické útoky nejsou o přímém „hackování“ voleb, ale spíše o „diskreditaci soupeře.“ Zdroj též uvedl, že členské státy nežádají ENISA o radu, jak se vypořádat s ochranou jejich volebních procesů. „Obvykle mají tendenci se vypořádat s těmito otázkami sami," řekl zdroj s tím, že to je „vysoce politicky citlivá otázka". Podle van de Lest je celá otázka toho, zda se cizí mocnosti snaží proniknout do volebních procesů „irelevantní“. Podle ní je potřeba zabezpečit systém takovým způsobem, aby se toto vůbec nemuselo řešit.

Související

Mark Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte podle prvních odhadů vyhrál volby

Stávající nizozemský premiér Mark Rutte a jeho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) je podle prvních povolebních odhadů stanice NOS na cestě k vítězství v parlamentních volbách. V parlamentu by mohli získat 35 ze 150 křesel, o dvě více než měli dosud, a Rutte by již počtvrté sestavoval vládu, píší agentury.

Více souvisejících

Volby v Nizozemí Turecko Hackeři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy