Nudné německé volby? Naopak, jsou dějištěm občanské války, tvrdí profesor

Berlín- Německé parlamentní volby jsou už takříkajíc za dveřmi. Podle všech průzkumů dostojí své pověsti poněkud nudného závodu, jehož výsledek je už znám. Má už počtvrté dojít k vítězství stálice německé politické scény, kancléřky Angely Merkelové a její strany Křesťanskodemokratické unie (CDU). Profesor německé historie NC State University, Noah B. Strote, ve svém článku pro magazín Foreign Policy tvrdí, že německé volby jsou mnohem dynamičtější, než se zdá. Zmítá jimi totiž křesťanská občanská válka.

Klidnou německou politickou scénu rozvířil vzestup Alternativy pro Německo (AfD), které jsou přisuzovány přívlastky jako krajně pravicová a populistická. Jako jiné strany podobného typu, i ona sama sebe vnímá jako svého druhu zachránce křesťanství a tradičních hodnot ohrožených islámem a politickou korektností. Jistou ironií je, že ochrana křesťanství a prosazování tradičních hodnot bylo politické poselství, na němž byla vystavěna CDU a které ji vedlo k podpoře politického hnutí, jehož návrat má vzestup AfD ohlašovat – nacismu.

Zakladatelé CDU většinou pocházeli  ze západních oblastí Německa, kde je křesťanství nejvíce historicky zakořeněné. Muž, který by se stal vůdcem strany a prvním kancléřem, Konrad Adenauer, se spolu se svými kolegy obával, že křesťanské srdce Pruska je ohrožována asijským, nebílým obyvatelstvem, jehož nekřesťanská kultura hrozila se nekontrolovatelně rozšířit. I když byl Adolf Hitler podezřelý z mnoha důvodů, přinejmenším přislíbil chránit křesťanskou identitu národa před takovými ničivými prvky – a proto se jevil jako spojenec.

Když se ukázalo, že Hitlerovi jde především o vlastní velikášské sny o dobytí Evropy a křesťanství mu v tom spíše překáží než napomáhá, zakladatelé CDU si zvolili nového ochránce a nositele křesťanských hodnot – USA. Distancujíce se od nacismu, začali prosazovat obraz křesťanské politiky založené na hodnotách individuální a ekonomické svobody a kulturní otevřenosti.

Tato vize byla přitažlivá pro americké okupanty, což napomohlo k vítězství CDU v jimi drženém regionu Německa. Ačkoliv oficiálně volali po sjednocení Německa, Adenauer a další vůdci CDu ve skrytu duše byli spokojení, že jejich křesťanská domovina je nyní demograficky oddělena od „Asiatů.“

Měnící se politické proudy v průběhu let však změnily i tvář a poselství CDU. Sexuální revoluce a příliv migrantů z převážně muslimských zemí nutil CDU méně trvat na nutnosti udržování křesťanských hodnot, pokud se chtěla udržet u moci. Helmut Kohl, kancléř strany osmdesátých a devadesátých let, který na rozdíl od Adenauera příliš nechodil do kostela, začal přijímat politické programy sociálních demokratů – např. v oblasti vzdělávání – v takové míře, až se CDU stala od nich v podstatě nerozlišitelná a jen s obtížemi se jí dařilo obhájit svůj (křesťanský) název.

Merkelová tento trend dovršuje. Z dlouholetých kancléřů CDU je zřejmě nejméně zbožná a jen zřídkakdy hodí do kostela. Toto platí pro většinu Němců – jen 10% pravidelně hodí do kostela – ale činí ji to zranitelnou vůči útokům křesťanských konzervativců. Některé z nich dokázala uspokojit svým důrazem udržení vágně definovaných křesťanských hodnot – které v jejím pojetí znamená povětšinou jako věrnost západnímu liberálnímu řádu.

Situace se však změnila, když v roce 2015 rozhodla přijmout povětšinou nekřesťanské migranty. Křesťanští konzervativci, vnímající to jako přímé ohrožení německého křesťanství,  si začali hledat jinou stranu, která by lépe odpovídala jejich zájmům – a našli ji v AfD.

Nová CDU?

Navzdory tomu, že většina biskupů AfD odmítla, několik významných katolických a protestantských teologů vyjádřilo podporu AfD a vyzvalo své čtenáře a posluchače, aby braly argumenty strany vážně. Ve svém manifestu „Christen in der AfD (Křesťané v AfD)" vyzvali k posílení náboženského vědomí ve veřejném vzdělávání a varovali před mizením křesťanské identity, jejíchž ztráta by ohrozila „základy našeho systému státu a naší civilizace".

Tento dokument jako by vypadl z doby, kdy byl předsedou CDU Adenauer, až na to, že demografická hrozba, ohrožující tuto křesťanskou identitu, nepochází z východní Evropy, ale ze severní Afriky a Středního východu. Podobnost vnímají samotní voliči.  „AfD je nový CDU," uvedli příznivci AfD při nedávném shromáždění.

AfD využívá této podobnosti k tomu, aby zdiskreditovali Merkelovou, že je křesťanská jen na povrchu. Poukazují na to, že na rozdíl od vůdčích žen AfD je bezdětná a tedy nenaplňuje konzervativní křesťanskou politiku podpory co nejširší (bílé) rodiny. AfD poukazuje na vnitřní a potlačovaný předpoklad CDU, ustanovený jejími zakladateli, podle kterého je udržování určitého typu etnické většiny nezbytné pro pokračování jejího politického cíle, tj. přetrvání křesťanství. AfD tvrdí, že si nezaslouží být označována za „bílé nacionalisty" více než historická CDU, na které je modelována.

Zatím AfD v průzkumech dosahuje okolo 10%. Nedaří se jí plně těžit z hlubokého rozdělení v německé společnosti, které vyvolala migrační krize. Má však významný potenciál. Otázkou je, jak dokáže své poselství křesťanské obnovy předat mladým voličům, kteří se zatím jeví spíše rezistentní.

Merkelová v debatě minulý týden uvedla, že koalice CDU s rasistickým AfD je zcela mimo jakoukoliv diskuzi. Rovněž trvala na tom, že pravicovému extremismu se musí čelit nejen Německu, ale všude na světě. To, co však nemůže veřejně říci, je, že historie její strany je hluboce zakořeněná v tomtéž typu politiky, který nyní odsuzuje.

Související

Více souvisejících

Konzervativní unie CDU/CSU Angela Merkelová Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

24. prosince 2024 21:57

24. prosince 2024 20:30

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

24. prosince 2024 19:45

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06

Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili

Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy