Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování. Tvrdí to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Koronavirus a s ním spojená opatření proti jeho šíření vyostřil stávající humanitární problémy, na zvyšující se potřeby přesídlených lidí je ale zároveň kvůli pandemii obtížnější reagovat.

Nedostatek finančních zdrojů by mohl mít vliv na pozastavení základních služeb uprchlíkům, jako jsou životně důležité programy zaměřené na přístup k přístřeší, vodě, zdravotní asistenci nebo hygienickému zázemí a mnoho dalších, upozornil úřad.

UNHCR podle dnes zveřejněné zprávy zatím obdržel pouze 49 procent z 9,1 miliardy dolarů (téměř 205 miliard Kč), které letos potřebuje na pokrytí svých programů po celém světě. Organizace upozorňuje, že nedostatek financí má nejničivější následky v chudých zemích, kde pandemie narušila ekonomickou rovnováhu, zvýšila míru vnitřní migrace a ztížila možnosti získání azylu.

Zpráva zdůrazňuje, že organizaci se nedostává financí zejména na provoz programů zaměřených na uprchlíky z Afghánistánu, Burundi, Středoafrické republiky, Iráku, Konžské demokratické republiky, Somálska, Jižního Súdánu, Sýrie, Venezuely a běženců, kteří se vydávají na cestu přes Středozemní moře.

UNHCR uvádí, že pokud se nepodaří sehnat potřebné finance, bude muset omezit či pozastavit mnoho svých aktivit. To se týká například pomoci v zimním období zaměřené na lidi přesídlené uvnitř Sýrie a na syrské uprchlíky v okolních zemích. Tato asistence zahrnuje finanční pomoc kvůli zvýšeným nákladům například za topení a dodávky potřebných věcí specifických pro zimu, třeba přikrývky.

Zpráva rovněž konstatuje, že v tomto měsíci bude muset UNHCR omezit pomoc venezuelským rodinám v komunitách v Argentině, Chile, Kolumbii a Ekvádoru, kterým poskytuje finanční pomoc na urgentní výdaje nebo základní potřeby.

Další programy už byly pozastaveny či zredukovány. Například v zařízeních pro uprchlíky z Jižního Súdánu v sousední Ugandě byly omezeny programy psychologické pomoci nebo projekty zabývající se ochranou dětí. Nedostatek financí si také vynutil přerušení několika projektů v nestabilní východní části Konžské demokratické republiky. UNHCR tak musel zastavit poskytování provizorních přístřešků rodinám vyhnaných z domovů v provincii Jižní Kivu nebo plánovanou výstavbu školy pro konžské uprchlické děti v Burundi a Zambii.

Související

Více souvisejících

OSN

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy