Íránský prezident Raísí bude ve čtvrtek pohřben ve svém rodném městě

Stovky lidí se v úterý sešly ve městě Tabríz, hlavním městě íránské provincie Východní Ázerbájdžán, aby se zúčastnily pohřebního průvodu za prezidenta Ebráhima Raísího, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku.

Podle agentury AFP bude Raísího tělo v úterý přepraveno z Tabrízu do města Kum, centra šíitského islámu a významného poutního místa. Odtud bude přepraveno do hlavního města Teherán, kde se v úterý večer pod vedením nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího uskuteční modlitební shromáždění.

AFP informovala, že na středu jsou v Teheránu plánována velká pohřební procesí. Ve čtvrtek ráno budou Raísího ostatky převezeny do provincie Jižní Chorásán a následně do jeho rodného města Mašhad, kde bude ve čtvrtek večer po pohřebních obřadech pohřben.

Raísí, ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján a další osoby na palubě zahynuli v neděli při pádu vrtulníku, který v husté mlze havaroval v hornaté oblasti provincie Východní Ázerbájdžán. Vraceli se ze setkání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, kde společně inaugurovali projekt přehrady na společné hranici.

Ultrakonzervativní Raísí (63) byl v úřadu od roku 2021. Jeho mandát byl poznamenán masovými protesty, ekonomickou krizí zhoršenou americkými sankcemi a ozbrojenými střety s úhlavním nepřítelem, Izraelem.

Po Raísího smrti Íránu kondolovali palestinské militantní hnutí Hamás, libanonský Hizballáh a syrské vedení, které jsou označovány za "osu odporu" proti Izraeli a jeho spojencům.

K tragické nehodě došlo v době vysokého napětí na Blízkém východě kvůli válce v Pásmu Gazy. Tato série eskalací vedla k tomu, že Teherán v dubnu vypustil směrem na Izrael stovky raket a bezpilotních letadel.

Stalo se tak v reakci na předchozí letecký útok, který se připisuje Izraeli a který zničil íránský konzulát v Damašku. Při útoku zahynuli i dva generálové íránských elitních Revolučních gard.

V projevu několik hodin před svou smrtí Raísí zdůraznil nutnost pokračovat v podpoře Palestincům - jeden z ústředních bodů zahraniční politiky Íránu od islámské revoluce v roce 1979. I proto byly na pondělních smutečních shromážděních za Raísího spolu s íránskými vlajkami vztyčeny také palestinské vlajky. 

Související

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 3 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

včera

Bidenovi mají problém. Prezidentova syna Huntera uznali u soudu vinným

Porota soudu v americkém státě Delaware, u kterého se projednává kauza Huntera Bidena, v úterý uznala syna současného amerického prezidenta vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu nelegálního držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy