Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na internetu zinscenoval virtuální proces nad ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nyní bude muset ještě zaplatit pokutu ve výši 300.000 rublů (asi 89.000 Kč), uvedl list Kommersant s odvoláním na dnešní verdikt vojenského soudu v Samaře. Státní žalobce pro opozičníka žádal sedm let ve vězeňském táboře.

Vladimír Putin
doporučujeme

Soud za výzvy k terorismu odsoudil aktivistu k půlmilionové pokutě a za urážku úřadu k pokutě ve výši 30.000 rublů. Přihlédl současně k jeho ročnímu pobytu ve vazební věznici, a nakonec rozhodl, že aktivista zaplatí 300.000 rublů. Obhájce zatím neví, zda se jeho klient odvolá.

Úřady začaly Jamadajeva stíhat v poslední den předloňského roku a v půli loňského ledna ho poslaly do vazby. Stalo se tak poté, co na serveru YouTube zveřejnil "zcela smyšlené umělecké dílo". V krátkém filmu si Jamadajev zahrál soudce, který v roce 2022 - rok po lidové vzpouře proti zkorumpovanému režimu - vynáší verdikt nad "bývalým prezidentem" a jeho spolupracovníky, mluvčím Dmitrijem Peskovem a šéfem státní ropné společnosti Igorem Sečinem. Smyšlený Peskov se sice přiznal a svědčil proti Putinovi, ale i tak dostal, stejně jako Sečin, trest smrti od soudce, který jej také vlastnoručně vykonal velkou sekyrou, už ale mimo záběr kamer.

Virtuální Putin se v dané epizodě slibovaného seriálu rozsudku nedočkal. Druhý díl se nepodařilo natočit, protože hned po prvním následovala domovní prohlídka. Vyšetřovatelé našli v aktivistově počítači složku "plán", podle kterého měly následovat virtuální procesy s dalšími Putinovými lidmi.

Úvodní upozornění, že seriál zachycuje zcela smyšlené dění a veškerá podoba s existujícími osobami je čistě náhodná, Jamadajeva neuchránilo před obviněním z urážky státních představitelů a z veřejných výzev k teroristické činnosti. Obhajoba naopak argumentovala znaleckými posudky, podle kterých se obžalovaný nedopustil ani nevyzýval k terorismu, ani neurážel prezidenta - a navíc seriál líčí budoucí události, k nimž dosud nedošlo. Obžaloba ale tvrdila, že výraz "zločinec" v souvislosti s hlavou státu představuje urážku.

Karim Jamadajev, který se původně jmenoval Valerij Steňkin, než si úředně nechal změnit jméno, je v Tatarstánu znám jako opoziční aktivista. Na jaře 2019 si odpykal 28 dní ve vězení za to, že zřídil Putinovi "náhrobek" u sídla vyšetřovatelů a osm dní si odpykal za "památník obětem politických represí" s prezidentovou fotografií. Oba verdikty Jamadajev zažaloval u Evropského soudu pro lidská práva. Po propuštění z vězení si nedokázal najít práci, a tak se podle obhájce rozhodl natočit virtuální seriál, aby vydělal na reklamě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie nabídla možnost očkování všem nad 50 let

13.04.2021 11:17 V Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat…

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

13.04.2021 00:01 NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák,…

Rusko podle Kyjeva odmítá jednat o soustřeďování vojsk u hranic

12.04.2021 18:15 Aktualizováno Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou,…

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama