Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na internetu zinscenoval virtuální proces nad ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nyní bude muset ještě zaplatit pokutu ve výši 300.000 rublů (asi 89.000 Kč), uvedl list Kommersant s odvoláním na dnešní verdikt vojenského soudu v Samaře. Státní žalobce pro opozičníka žádal sedm let ve vězeňském táboře.

Soud za výzvy k terorismu odsoudil aktivistu k půlmilionové pokutě a za urážku úřadu k pokutě ve výši 30.000 rublů. Přihlédl současně k jeho ročnímu pobytu ve vazební věznici, a nakonec rozhodl, že aktivista zaplatí 300.000 rublů. Obhájce zatím neví, zda se jeho klient odvolá.

Úřady začaly Jamadajeva stíhat v poslední den předloňského roku a v půli loňského ledna ho poslaly do vazby. Stalo se tak poté, co na serveru YouTube zveřejnil "zcela smyšlené umělecké dílo". V krátkém filmu si Jamadajev zahrál soudce, který v roce 2022 - rok po lidové vzpouře proti zkorumpovanému režimu - vynáší verdikt nad "bývalým prezidentem" a jeho spolupracovníky, mluvčím Dmitrijem Peskovem a šéfem státní ropné společnosti Igorem Sečinem. Smyšlený Peskov se sice přiznal a svědčil proti Putinovi, ale i tak dostal, stejně jako Sečin, trest smrti od soudce, který jej také vlastnoručně vykonal velkou sekyrou, už ale mimo záběr kamer.

Virtuální Putin se v dané epizodě slibovaného seriálu rozsudku nedočkal. Druhý díl se nepodařilo natočit, protože hned po prvním následovala domovní prohlídka. Vyšetřovatelé našli v aktivistově počítači složku "plán", podle kterého měly následovat virtuální procesy s dalšími Putinovými lidmi.

Úvodní upozornění, že seriál zachycuje zcela smyšlené dění a veškerá podoba s existujícími osobami je čistě náhodná, Jamadajeva neuchránilo před obviněním z urážky státních představitelů a z veřejných výzev k teroristické činnosti. Obhajoba naopak argumentovala znaleckými posudky, podle kterých se obžalovaný nedopustil ani nevyzýval k terorismu, ani neurážel prezidenta - a navíc seriál líčí budoucí události, k nimž dosud nedošlo. Obžaloba ale tvrdila, že výraz "zločinec" v souvislosti s hlavou státu představuje urážku.

Karim Jamadajev, který se původně jmenoval Valerij Steňkin, než si úředně nechal změnit jméno, je v Tatarstánu znám jako opoziční aktivista. Na jaře 2019 si odpykal 28 dní ve vězení za to, že zřídil Putinovi "náhrobek" u sídla vyšetřovatelů a osm dní si odpykal za "památník obětem politických represí" s prezidentovou fotografií. Oba verdikty Jamadajev zažaloval u Evropského soudu pro lidská práva. Po propuštění z vězení si nedokázal najít práci, a tak se podle obhájce rozhodl natočit virtuální seriál, aby vydělal na reklamě.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko soudy

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy