Voda se na Ukrajině stává vzácností. Po ostřelování může chybět milionu lidí

Na začátku května ruský nacionalistický web Russkaja vesna zveřejnil na Telegramu video vybuchujícího domu z dronů, doplněné o dramatickou hudbu. „V důsledku úderů neřízených bomb v oblasti Belogorovka byla zničena kasárna s ukrajinskou armádou. Letectvo podporuje ofenzívu jednotek ve směru Popasnyansky v Luhanské lidové republice,“ chlubila se vesna v článku na svém webu. Šlo přitom o kritickou infrastrukturu, která zásobovala vodou až milion lidí.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Belogorovka je město právě v Luhanské oblasti. Video bylo vytvořeno ze dvou různých směrů. Jeden byl přímo nad budovou a natočil osobu, která šla po jejím pozemku. Druhý úhel byl pomocí geolokace určen jako místo za ruskými liniemi. „Statický typ videí napovídá, že šlo u obou videí šlo o stejný typ dronu v podobě kvadroptéry. Oba byly pravděpodobně komerčně dostupné,“ popsal investigativní web Bellingcat.

Russkaja vesna zapomněla zmínit fakt, že šlo o budovu, která pomáhala zajistit pitnou vodu zhruba jednomu milionu lidí v regionu. Celá struktura budov byla určená k zadržování vody a první stupeň vodního potrubí Popasna, která „pumpuje“ vodu z řeky Doněck směrem k několika sídlům na severu Luhanského regionu.

Není to od února poprvé, kdy tento ozbrojený konflikt ohrozil vodní infrastrukturu východní Ukrajiny. Vodní infrastruktura na Donbasu se často dělí mezi teritoria kontrolovaná ruskými okupačními silami a ukrajinskou vládou. Již před ruskou únorovou invazí byl celý tento systém v havarijním stavu a potřeboval rozsáhlou opravu.

„Vodní situace v Donbaském regionu byla komplikovaná již od války v roce 2014. Region má málo vodních zdrojů. Je to dáno intenzivní spotřebou hutního a koksárenského průmyslu, který je náročný na vodu. Navíc je zde dost obydlených oblastí. Kromě několik výjimek všechna tato voda proudí z malé řeky Doněck na severu,“ vysvětlila webu Bellingcat odbornice na východní Evropu Sophie Lambroschiniová.

Lambroschiniová upozornila, že rozsáhlá síť vodních potrubí je náchylná na výpadky elektřiny a chemického ošetřování. Jakékoli narušení může mít humanitární následky stovky kilometrů daleko. „Jakmile je přerušen takto kritický uzel, jsou ovlivněny všechny osady po proudu,“ upozornila.

Doněck je jedním z nejdůležitějších vodních toků v Donbaské oblasti. Protéká přes města Izjum či Lysyčansk směrem do Ruska, kde se slévá s řekou Don. Řeka je významná také strategicky. Ruská vojska se při postupu hlouběji do Donbaské oblasti snažila vytvořit přes řeku provizorní mosty.

Tři dny po likvidaci budovy se Rusové pokusili překročit řeku na sever od ní. Po těžkých bojích ukrajinské ozbrojené složky okupační jednotky zlikvidovali.

8. května hlava luhanské regionální vojenské administrativy a guvernér Luhanské oblasti Serhei Haidai oznámil, že jedna z filtračních stanic byla poškozena. „Kvůli ostřelování vodního potrubí Popasna může být milion lidí bez vody,“ varoval Haidai.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Ukrajinci tvrdí, že osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 18:35 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Gazprom by mohl zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska

04.10.2022 16:57 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

Zelenskyj podepsal výnos, kterým zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny

04.10.2022 16:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

Šojgu: Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace…

04.10.2022 15:42 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Zelenskyj podpisem nařízení znemožnil vyjednávání Kyjeva s Putinem

04.10.2022 14:16 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická…

G7 zavede strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích

04.10.2022 12:04 Nové sankce na ruskou ropu a ropné produkty země skupiny vyspělých ekonomik G7 přijmou ve třech…

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

04.10.2022 10:52 Horní komora ruského parlamentu dnes podle agentury TASS jednomyslně schválila připojení čtyř…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Ruský tisk píše o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

03.10.2022 20:02 Aktualizováno V Jelanské posádce ve Sverdlovské oblasti na Urale zahynuli dva zmobilizovaní vojáci. Přesné…

Šéf Záporožské jaderné elektrárny byl propuštěn na svobodu

03.10.2022 19:10 Aktualizováno Generální ředitel Záporožské jaderné elektrárny Ihor Murašov, kterého podle Ukrajiny zadržela…

Související:

Právě se děje

reklama