Bělehrad mění názvy ulic odkazujících na bývalou Jugoslávii, zmizí Chorvatská či Splitská

Srbská metropole Bělehrad přejmenuje názvy ulic, které odkazují na místa v ostatních zemích vzešlých z bývalé Jugoslávie. Chce tak přestat vzdávat čest státům, které "potlačují všechno srbské", napsal deník Večernje novosti. O nejvíce pojmenování bělehradských ulic přijde patrně Chorvatsko.

S plánem hromadného přejmenování ulic, které by napříště měly výrazněji odrážet srbský charakter Bělehradu, přišel náměstek primátora Goran Vesić. Podle něj je přejmenování "otázkou reciprocity".

"Bělehradské ulice by především měly být ukázkou úcty vůči lidem a národům," řekl. "Proto budeme pokračovat ve změnách názvů všech ulic, které nesou jména těch, kteří se Srbskem už nemají nic společného, a stejně tak oblastí, kde cokoliv srbského není vítané."

"Není pro nás v Bělehradě normální mít Chorvatskou, Zagorskou, Záhřebskou či Zadarskou ulici," dodal Vesić. Brzy podle něj zmizí také Splitská, Porečská či Šibenická ulice, které všechny připomínají chorvatská města. Zagorská ulice, která odkazuje na region Záhoří (Zagorje) v severním Chorvatsku, podle deníku získá název po Blagoje Jovovičovi, který spáchal neúspěšný atentát na chorvatského ultrapravicového vůdce z let 1941-45 Ante Paveliče.

O připomínku v srbském hlavním městě přijde i slovinské hlavní město Lublaň, přičemž nahnuté mají své místo mezi bělehradskými ulicemi také bosenské Sarajevo a Mostar.

Svou ulici v Bělehradě by naopak nově mohla získat Vídeň či Brusel, neboť v obou těchto hlavních městech existuje ulice či náměstí pojmenované po Bělehradu. Praha má v Bělehradu svou ulici v jedné z okrajových čtvrtí srbské metropole, stejně tak v českém hlavním městě existuje Bělehradská.

Coby hlavní město někdejší Jugoslávie pojmenoval Bělehrad ulice po místopisných názvech či jménech osobností spjatých se všemi svazovými republikami. Trend přejmenovávání ulic po celé bývalé Jugoslávii nicméně začal již v 90. letech, kdy se tento mnohonárodnostní stát krvavě rozpadl, připomíná sever Balkan Insight. Politicky nekontroverzní ulice odkazující na geografické názvy patřily k posledním, které přejmenování dosud odolávaly.

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Srbsko

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy