Běloruská policie při nedělních protestech zadržela 300 lidí

Běloruská policie zadržela při nedělních demonstracích žádajících odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka 300 lidí. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na běloruské ministerstvo vnitra. Běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna hovoří o 311 zadržených. Protesty v zemi trvají už skoro tři měsíce.

Policisté pozorují demonstraci v běloruském Minsku. (1.11.2020)

Na nedělní demonstraci vyrazilo podle AFP do ulic Minsku na 20.000 až 30.000 lidí. Část protestujících se v průvodu vydala do lesa Kurapaty na kraji metropole, kde byly objeveny masové hroby obětí stalinských čistek. Obyvatelé Minsku si oběti sovětských represí připomínají tradičně v rámci Dušiček, letos však úřady vzpomínkovou akci nepovolily.

Policie v neděli proti demonstrantům tvrdě zasáhla - použila zábleskové granáty a střelbu do vzduchu. Použitím střelných zbraní proti demonstrantům běloruské ministerstvo vnitra hrozilo už dříve, podle úřadů však v neděli nešlo o rány ze smrtících zbraní, uvedla agentura AP.

Dnes běloruské ministerstvo vnitra oznámilo, že při protestech v Minsku a okolí zadrželo 300 lidí. Agentura Interax informuje s odvoláním na organizaci Vjasna o 311 zadržených, většinou v Minsku, policie však podle lidskoprávního centra zatýkala rovněž v Brestu, Grodnu a dalších městech.

Británie, Dánsko, Francie, Německo, Švýcarsko a Spojené státy dnes během hodnocení situace v Bělorusku v rámci Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) vyzvaly Minsk, aby propustil zadržované demonstranty a nezávisle vyšetřil všechna obvinění z mučení zatčených. "Jsme hluboce znepokojeni pokračujícím používáním násilí, zastrašování a represí proti Bělorusům," prohlásil americký vyslanec při OSN Andrew Bremberg, jenž zároveň běloruský režim vyzval k dialogu s občanskou společností. Ruský vyslanec při OSN Gennadij Gatilov odsoudil podle něj rostoucí vnější tlak na Bělorusko.

Běloruské bezpečnostní složky během protestů zatkly tisíce lidí. Stovky zadržených podle organizací hájících lidská práva uvedly, že je policisté během nebo po zatčení mimo jiné bili.

Bělorusko podle agentury Reuters reagovalo prohlášením, že žádné případy zneužití policejní moci nevyšetřuje. "V současné době nejsou identifikovány žádné případy nezákonného jednání policie," uvedl zástupce běloruského vyšetřovacího výboru Michal Vavulo. Demonstranty obvinil, že s sebou na protesty berou malé děti.

Pokračující demonstrace proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby ze začátku srpna. Opozice a protestující pokládají prezidentovo oficiálně oznámené vítězství za zfalšované, v Minsku od té doby každou neděli demonstrují desítky tisíc lidí. Autoritářský prezident, který je u moci už 26 let, minulý týden pohrozil použitím násilí proti demonstrantům, povoláním armády do ulic a vyzbrojením dobrovolníků z řad takzvaných lidových družin. Minulý týden nechal částečně uzavřít pozemní hranice s Litvou, Polskem, Lotyšskem a Ukrajinou.

Běloruská vláda v neděli oznámila, že uzavře hranice pro cizince a lidi bez občanství. Jako důvod uvádí šíření koronaviru.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje