Běloruská policie při nedělních protestech zadržela 300 lidí

Běloruská policie zadržela při nedělních demonstracích žádajících odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka 300 lidí. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na běloruské ministerstvo vnitra. Běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna hovoří o 311 zadržených. Protesty v zemi trvají už skoro tři měsíce.

Policisté pozorují demonstraci v běloruském Minsku. (1.11.2020)
doporučujeme

Na nedělní demonstraci vyrazilo podle AFP do ulic Minsku na 20.000 až 30.000 lidí. Část protestujících se v průvodu vydala do lesa Kurapaty na kraji metropole, kde byly objeveny masové hroby obětí stalinských čistek. Obyvatelé Minsku si oběti sovětských represí připomínají tradičně v rámci Dušiček, letos však úřady vzpomínkovou akci nepovolily.

Policie v neděli proti demonstrantům tvrdě zasáhla - použila zábleskové granáty a střelbu do vzduchu. Použitím střelných zbraní proti demonstrantům běloruské ministerstvo vnitra hrozilo už dříve, podle úřadů však v neděli nešlo o rány ze smrtících zbraní, uvedla agentura AP.

Dnes běloruské ministerstvo vnitra oznámilo, že při protestech v Minsku a okolí zadrželo 300 lidí. Agentura Interax informuje s odvoláním na organizaci Vjasna o 311 zadržených, většinou v Minsku, policie však podle lidskoprávního centra zatýkala rovněž v Brestu, Grodnu a dalších městech.

Británie, Dánsko, Francie, Německo, Švýcarsko a Spojené státy dnes během hodnocení situace v Bělorusku v rámci Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) vyzvaly Minsk, aby propustil zadržované demonstranty a nezávisle vyšetřil všechna obvinění z mučení zatčených. "Jsme hluboce znepokojeni pokračujícím používáním násilí, zastrašování a represí proti Bělorusům," prohlásil americký vyslanec při OSN Andrew Bremberg, jenž zároveň běloruský režim vyzval k dialogu s občanskou společností. Ruský vyslanec při OSN Gennadij Gatilov odsoudil podle něj rostoucí vnější tlak na Bělorusko.

Běloruské bezpečnostní složky během protestů zatkly tisíce lidí. Stovky zadržených podle organizací hájících lidská práva uvedly, že je policisté během nebo po zatčení mimo jiné bili.

Bělorusko podle agentury Reuters reagovalo prohlášením, že žádné případy zneužití policejní moci nevyšetřuje. "V současné době nejsou identifikovány žádné případy nezákonného jednání policie," uvedl zástupce běloruského vyšetřovacího výboru Michal Vavulo. Demonstranty obvinil, že s sebou na protesty berou malé děti.

Pokračující demonstrace proti Lukašenkově režimu vyvolaly prezidentské volby ze začátku srpna. Opozice a protestující pokládají prezidentovo oficiálně oznámené vítězství za zfalšované, v Minsku od té doby každou neděli demonstrují desítky tisíc lidí. Autoritářský prezident, který je u moci už 26 let, minulý týden pohrozil použitím násilí proti demonstrantům, povoláním armády do ulic a vyzbrojením dobrovolníků z řad takzvaných lidových družin. Minulý týden nechal částečně uzavřít pozemní hranice s Litvou, Polskem, Lotyšskem a Ukrajinou.

Běloruská vláda v neděli oznámila, že uzavře hranice pro cizince a lidi bez občanství. Jako důvod uvádí šíření koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská média: Jednání o obchodní dohodě s EU se zkomplikovala

03.12.2020 22:00 Jednání o podobě budoucích obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Británií se výrazněji neposunulo…

Británie má vakcínu na covid první, protože je prý lepší než jiní

03.12.2020 18:49 Británie začne používat vakcínu proti covidu-19 jako první na světě, protože je lepší než Francie,…

Britská vláda vyvrací obavy z očkování proti covidu: Schvalovací proces…

03.12.2020 17:15 Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude…

Exploze otřásla čističkou nedaleko Bristolu, na místě je mnoho zraněných

03.12.2020 16:31 Aktualizováno Zatím neupřesněný počet lidí utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který dnes před polednem místního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama