Británie couvla. Hraniční kontroly s EU nebudou naráz, počítá se s třemi fázemi

Kontroly zboží přicházejícího z Evropské unie nezavede Británie po konci přechodného období brexitu okamžitě v celém rozsahu. Nový režim bude spuštěn ve třech fázích ve snaze vyjít vstříc soukromému sektoru zasaženému koronavirovou krizí, uvádí dnešní prohlášení britské vlády. Londýn už dříve avizoval, že kontroly v rámci obchodu mezi EU a Británii jsou nevyhnutelné, ať už bude vyústění probíhajících obchodních jednání jakékoli.

Brexit
doporučujeme

Deník Financial Times (FT) označil rozhodnutí opustit okamžité zahájení plnohodnotných kontrol za zásadní obrat vládní politiky. Ten prý přišel za rostoucího tlaku ze strany firem, které vyjadřovaly obavy ze zhoršení aktuální krize v důsledku zavedení nové podoby vztahu s EU.

"Šéf úřadu vlády Michael Gove uznal, že nelze od podniků čekat, že se vypořádají s covidem-19 a zároveň budou čelit potenciálním problémům na hranicích na konci přechodného období po brexitu," uvedl v noci FT.

Britská vláda následně představila novou strategii, podle které budou kontroly zboží proudícího do Británie z EU zaváděny ve třech fázích od ledna do července 2021. Cílem je "dát podnikům zasaženým koronavirem více času na přípravy".

Británie už sice více než čtyři měsíce není členem unie, v probíhajícím přechodném období brexitu se ale země nadále řídí evropským právem. Provizorium podle nejnovějších vyjádření obou stran nebude prodlouženo a vyprší tedy s koncem letošního roku. Jednání o podobě budoucího partnerství zatím váznou, ministr Gove ovšem už v únoru ohlásil, že nehledě na výsledek rozhovorů přijdou od příštího roku "celní procedury a regulatorní kontroly".

Již od ledna 2021 mají být podle nového britského plánu na "základní celní požadavky" připraveni dovozci běžných výrobků od oblečení až po elektroniku. Vládní dokument dále uvádí, že se začne kontrolovat regulované zboží jako alkohol a tabák, a že dovoz bude podléhat clům, ačkoli "platby lze odložit dokud nebude podané celní prohlášení".

Ve druhé fázi mají v dubnu příštího roku přibýt procedury týkající se výrobků rostlinného a živočišného původu. Nástup nového hraničního režimu by se měl završit se začátkem července, kdy se potravinářské zboží začne kontrolovat přímo na hraničních přechodech, zatímco celní prohlášení už se budou muset podávat bez prodlení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosovský prezident Thaçi odletěl do Haagu, bude vypovídat u zvláštního…

12.07.2020 21:14 Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes prohlásil, že boj kosovských povstalců proti režimu bývalého…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie došlo k vojenskému konfliktu. Nejméně…

12.07.2020 18:37 Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie se dnes odehrál ozbrojený konflikt, který si podle Baku mezi…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 16:48 Aktualizováno Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy