Británie hodlá ztížit propouštění odsouzených za terorismus. Zákon je velmi sporný

Britská vláda se chystá předložit zákon, který by razantně zpřísnil podmínky pro podmínečné propouštění odsouzených za trestné činy spojené s terorismem. Plány kabinetu představil v pondělí v Dolní sněmovně ministr spravedlnosti Robert Buckland, který tak reagoval na teroristický útok spáchaný v neděli předčasně propuštěným vězněm. Právní experti ovšem varují, že vládní záměr může být porušením zákona.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle dosavadní praxe mají odsouzení v Británii automaticky nárok na předčasné propuštění poté, co si odpykají polovinu uloženého trestu. Buckland zákonodárcům řekl, že kabinet chce změnit pravidla tak, aby lidé odsouzení za trestné činy spojené s terorismem mohli požádat o propuštění až po odsloužení dvou třetin trestu. Jejich žádost má potom vždy posuzovat komise pro podmínečné propuštění, která má zkoumat, jaké riziko by jejich pohyb na svobodě znamenal pro veřejnost.

"Nemůžeme tolerovat situaci, jaké jsme bohužel byli svědky včera (v neděli), kdy je delikvent, který představuje riziko pro veřejnost, předčasně propuštěn automatickým zákonným procesem bez jakéhokoli dohledu výboru pro podmínečně propuštění," řekl ve sněmovně Buckland. Podle ministra je třeba reagovat okamžitě a nová pravidla by se měla vztahovat jak na nově odsouzené, tak i na ty, kteří už si odpykávají své tresty. Vláda podle něj také bude posuzovat, zda je maximální délka trestů za terorismus dostatečná.

Podle odborníků je ale vládní záměr diskutabilní. Zejména plán, aby se nová pravidla zpětně vztahovala i na dříve odsouzené, podle nich může při případném přezkoumání soudem narazit. "Rozhodnutí prodloužit tresty lidem, kteří už byli odsouzeni a kteří očekávají podmínečné propuštění po odsloužení poloviny trestu, může být porušením zákona," řekl stanici BBC právník a člen Sněmovny lordů Alex Carlile. Podle něj navíc prodloužení trestů celý problém neřeší, jen jej odkládá.

V neděli v Londýně zaútočil nožem muž, který byl jen deset dní předtím předčasně propuštěn z věznice, kde si odpykával více než tříletý trest za držení teroristických materiálů. Policie o jeho nebezpečnosti věděla a sledovala jej. Bezprostředně poté, co pobodal dva lidi, jej na ulici zastřelila. Už loni v listopadu zaútočil v Londýně předčasně propuštěný vězeň, který na mostě London Bridge zabil dva lidi.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson je rasista? Předávání Brit Awards bylo letos vyhrocené

19.02.2020 12:56 Aktualizováno Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi…

Británie přitvrdí. Úřady budou vybodovávat migranty, plánuje vláda

19.02.2020 12:03 Britská vláda v úterý večer představila nová imigrační pravidla, která mají po dokončení brexitu do…

Cenzura na Ukrajině: Filmy s "nežádoucími herci" zakázány, v jednom…

19.02.2020 08:40 Ukrajinské úřady loni zakázaly promítání pěti zahraničních filmů kvůli "nežádoucím" hercům. V…

Rusko kvůli koronavioru zavírá hranice s Čínou

18.02.2020 22:13 Rusko od čtvrtka z obavy před novým koronavirem dočasně zakáže do země vstup čínským občanům.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama