Británie vyzvala k očkování nelegální migranty, vyhoštění nehrozí

Britská vláda dnes vyzvala lidi žijící v zemi bez patřičného povolení, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Slíbila, že jim v takovém případě nebude hrozit vyhoštění ze země, informovala vysílací společnost BBC. Podle vlády je důležité, aby přístup k vakcíně měli úplně všichni bez ohledu na migrační status.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

"Koronavirové vakcíny se nabídnou bezplatně všem, kteří žijí ve Spojeném království bez ohledu na jejich migrační status," uvedl podle agentury AFP mluvčí britské vlády. "Ti s povoleným pobytem budou v nejbližší možné době kontaktováni a úzce spolupracujeme s partnery a nevládními organizacemi, abychom zkontaktovali i lidi bez povoleného pobytu, abychom jim zajistili přístup k vakcíně," dodal.

Vláda nelegální přistěhovalce vyzvala, aby se zaregistrovali k očkování. Zdůraznila ale, že opatření není amnestií a neznamená, že nelegální migranti po očkování obdrží povolení k pobytu.

Steve Valdez-Symonds z britské pobočky nevládní organizace Amnesty International podle BBC uvedl, že mnoho nelegálních imigrantů se v Británii "příliš bojí" toho, aby využívali služeb státního zdravotnictví. Je dobře, že vláda v tomto případě nebude předávat údaje o pacientech imigračním úřadům, dodal s tím, že kabinet ovšem "musí učinit ještě hodně pro to, aby lidé tomto slibu uvěřili".

Loňská zpráva Národního kontrolního úřadu (NAO) uvádí, že vláda v posledních 15 letech nedisponuje aktuálními počty nelegálních migrantů v zemi. Není proto jasné, kolika lidí se vládní výzva týká. Podle neoficiálních odhadů přebývá ve Spojeném království více než milion osob bez povolení.

V Británii dostalo alespoň jednu dávku covidové vakcíny již 12 milionů lidí, přičemž do 15. února by vláda chtěla nabídnout očkování 15 milionům lidí z prvních čtyř prioritních skupin obyvatelstva. Do května chce mít naočkované všechny lidi nad 50 let, kteří o to projeví zájem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama