Británie začala kvůli koronaviru s izolací občanů

Britové by se měli vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi. Premiér Boris Johnson řekl, že by lidé měli pracovat z domova, kde je to možné. Nová opatření oznámil na briefingu po schůzi krizového týmu. Británie tak zásadním způsobem zpřísňuje režim s ohledem na vývoj epidemie koronaviru.

Kurz libry k dolaru začal padat, už když Johnson hovořil. Ministr zdravotnictví Matt Hancock ohlásil večer v parlamentu novou bilanci, podle níž koronavirus v zemi zabil už 53 lidí.

K hlavním bodům nových opatření patří, že by všichni, kdo mají v domácnosti někoho, kdo kašle nebo má teplotu, měli zůstat ve 14denní karanténě. Lidé nemají zbytečně cestovat a mají se vyhýbat místům jako restaurace, kluby a podobně. Na zdravotnický systém se mají obracet, jen když je to opravdu nutné. Od úterka nebudou pracovníci záchranné služby na akcích s masovou účastí.

Na otázku, zda vláda nařizuje zavření klubů a hostinců, Johnson odpověděl, že nikoli, ale že věří v zodpovědný přístup lidí. Premiér také uvedl, že chápe, že nová opatření budou znamenat zásadní změnu v každodenním životě občanů. "Nepamatuji si za svůj život na nic podobného. Musíme přijmout, že jde o zásadní psychologickou změnu a změnu v chování, již zde od lidí požadujeme," řekl Johnson.

Upozornil, že vláda má pravomoc stíhat lidi za nedodržování izolace. "Vláda má v této věci úžasné pravomoci, avšak Británie je zralá a vyspělá demokracie a lidé chápou doporučení, jež se jim dávají," odpověděl na dotaz týkající se vymahatelnosti opatření.

Hlavní poradce pro zdravotní otázky Chris Whitty řekl, že omezení sociálního kontaktu možná bude v platnosti měsíce nebo aspoň týdny.

Vládní poradce pro vědu Patrick Vallance na briefingu připustil, že možná bude nezbytné zavřít školy. Podle Vallance na to ale ještě čas nenadešel.

Britská vláda zatím nepostupovala tak razantně jako vlády jiných zemí. Dnes Johnson řekl, že bez "drastického zásahu" by se mohl počet nakažených zdvojnásobit každých pět či šest dní.

Johnson také ujistil, že země ze skupiny G7 se shodují v tom, že je třeba zajistit, aby měl každý přístup k hotovosti.

Vallance řekl, že z čerstvých údajů vývoje epidemie lze říci, že je Británie tři týdny za Itálií, nejhůře postiženou evropskou zemí.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Boris Johnson Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy