Bývalá členka IS se omluvila Británii, chce se vrátit domů

Shamima Begumová, která se narodila v Británii a v 15 letech se v Sýrii přidala k teroristické organizaci Islámský stát (IS), požádala o odpuštění a vyzvala premiéra Borise Johnsona, aby ji nechal vrátit se domů. Begumová to dnes řekla televizi ITV. Britský nejvyšší soud v únoru rozhodl, že mladá žena nesmí do Británie, protože představuje bezpečnostní riziko. Občanství jí odebral už dříve.

Begumová se narodila v Británii bangladéšským rodičům. V roce 2015 odjela spolu se dvěma spolužačkami z Londýna, přes Turecko se dostaly do Sýrie, kde se Begumová provdala za bojovníka IS. Uvedla, že s ním měla tři děti, ale všechny zemřely.

Nyní je dvaadvacetiletá Begumová zadržovaná v uprchlickém táboře v Sýrii. "Vím, že existují lidé, kteří - bez ohledu na to, co říkám nebo dělám - nebudou věřit, že potřebuji pomoc a že jsem se změnila " řekla televizi ITV. "Ale těm, kteří mají v srdci alespoň kapku milosrdenství a soucitu říkám, že z hloubi srdce lituji každého rozhodnutí, které jsem učinila od doby, co jsem vstoupila do Sýrie a budu s tím žít do konce života. Neexistuje žádné ospravedlnění pro zabíjení lidí ve jménu Boha. Omlouvám se. Je mi líto," prohlásila.

"Raději bych zemřela, než abych se vrátila k IS," prohlásila Begumová, oblečená do šedého tílka s baseballovou kšiltovkou na hlavě. Při rozhovorech minulosti nosila hidžáb - šátek zakrývající většinu hlavy s výjimkou obličeje - a černý háv. Dodala, že v Sýrii nespáchala žádný násilný čin a do země prý odjela, protože si myslela, že tam bude žít v "islámské komunitě".

"V té době jsem nevěděla, že je to kult smrti," poznamenala.

Předsedovi britské vlády vzkázala, že by mohla pomoci v boji proti terorismu. "V Británii zjevně bojujete s extremismem a terorismem. Chci vám s tím pomoci a říct vám své vlastní zkušenosti s těmito extremisty. S tím co říkají, aby přesvědčili lidi k tomu, co pak dělají," uvedla.

Begumová také řekla, že je připravena čelit obvinění z terorismu a u soudu prokázat svou nevinu.

Ministr zdravotnictví Sajid Javid, který jí ještě jako ministr vnitra odebral občanství, uvedl, že jeho rozhodnutí bylo "právně i morálně správné".

"Nebudu se zabývat podrobnostmi případu, ale řeknu, že jste určitě neviděli, co jsem viděl já," řekl v pořadu ITV Good Morning Britain. "Kdybyste věděli, co vím, udělali byste úplně stejné rozhodnutí, protože jste rozumní a zodpovědní lidé - o tom nemám nejmenší pochyby," prohlásil Javid.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Islámský stát (IS) Shamima Begumová

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy