Cestovní průmysl kritizuje britské plány na obnovení cest do zahraničí

Průmysl cestovního ruchu kritizuje plány britské vlády na obnovení mezinárodního cestování. Kabinet požaduje, aby se Britové před cestou do zahraničí i po návratu nechali otestovat - nehledě na to, zda cílovou destinaci Spojené království považuje z hlediska šíření nákazy za vysoce či nízce rizikovou. Podle kritiků je takové opatření příliš nákladné a dostupné jen pro turisty z vyšších příjmových skupin, píše agentura Reuters.

Mezinárodní cestování má být pro Brity dostupné od 17. května, přičemž vláda toto datum hodlá potvrdit na začátku května.

Kabinet premiéra Borise Johnsona pro obnovení cestování navrhl systém, který řadí země do tří kategorií na základě možného rizika šíření nákazy. Opatření, která se k nim vážou, zahrnují například povinnou karanténu doma či v hotelu. Otestovat se lidé budou muset před odjezdem a po návratu a to i v případě zelených států, tedy těch nejméně rizikových. Požadované PCR testy v Británii stojí okolo 100 liber (bezmála 3000 korun).

"To neodpovídá otevření cestovního průmyslu, jak nám ministři slíbili," uvádí asociace britských aerolinek, která mimo jiné zastupuje společnosti British Airways, EasyJet či Ryanair. "Je to další krok zpátky pro odvětví, které je na pokraji zhroucení," dodalo sdružení.

EasyJet, největší britské aerolinky co do počtu přepravených cestujících, upozorňují, že testy PCR mohou jejich zákazníky přijít na víc, než samotné letenky. Společnost po vládě požaduje, aby svůj plán upravila.

"Riskujeme návrat v čase a létání jen pro bohaté," uvedl šéf letecké společnosti Johan Lundgren.

Britský ministr dopravy Grant Shapps dnes stanici BBC řekl, že vláda chce do budoucna cenu testů snížit a časem zvážit i jiné typy testů než PCR.

Související

Více souvisejících

Velká Británie cestování cestovní ruch letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy