Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti jedinému člověku, Alexandru Lukašenkovi. V rozhovoru poskytnutém ruskému listu RBK to zdůraznila vedoucí představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Ta je podle přesvědčení mnoha Bělorusů skutečnou vítězkou srpnových prezidentských voleb, nikoli Lukašenko, jenž zemi vládne tvrdou rukou už 26 let.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Úřady nazítří po volbách, konaných 9. srpna, oznámily, že vyhrál s více než 80 procenty hlasů Lukašenko, což v Bělorusku vyvolalo rozsáhlé protesty. Jejich účastníci tento výsledek považují za podvod a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace za odchod Lukašenka a nové volby pokračují přes brutální policejní zákroky a zatýkání.

"Bojujeme za právo volby, s kým chceme budovat naši zemi. Nejedná se o prozápadní a ani o proruský boj, jedná se o protesty proti jedné osobě, ke které naši lidé ztratili důvěru, úctu a se kterou již nechceme ani žít, ani pracovat. To nemá nic společného ani s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem, ani s Ukrajinou, ani s jinými zeměmi," odpověděla Cichanouská na otázku týkající se jejích častých setkání s činiteli EU, jež mohou v Moskvě vyvolávat nedůvěru.

Politička, kterou úřady záhy po volbách pod pohrůžkami donutily opustit zemi, připomněla, že ještě před několika měsíci Lukašenko své odpůrce obviňoval z toho, že jsou řízeni z Moskvy, že je za nimi "ruka Kremlu". "A teď tento člověk změnil názor o 180 stupňů. Teď nás sponzoruje i Amerika... a kdo nás ještě vodí jako loutky - Litva, Polsko, a dokonce i Ukrajina," uvedla pro RBK Cichanouská.

"Víte, Vladimir Putin je přece jen moudrý vůdce. Chápe, že vše, co se říká, jsou fantazie jedné osoby. A chápe, že jsme vždy říkali, že jsme otevřeni dialogu. A nikdy jsme se neobrátili zády k Rusku, mám na mysli běloruský lid. Jsme přátelské země a chceme taková zůstat," dodala politička.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František ruší audience pro veřejnost, Vánoce budou zřejmě virtuální

30.10.2020 07:59 Papež František se už kvůli riziku šíření koronavirové infekce nebude během pravidelných audiencí…

Existuje trvalá imunita vůči covidu-19? Profesorka odmítá skeptický pohled

30.10.2020 00:01 NÁZOR - Nově zveřejněný výzkum z Británie naznačuje, že úroveň protilátek proti koronaviru oproti…

Ázerbájdžán a Arménie si začaly vyměňovat těla zabitých vojáků

29.10.2020 20:52 Aktualizováno Ázerbájdžán předal arménské straně těla 30 vojáků zabitých při konfliktu o Náhorní Karabach a…

Lukašenko vyměnil ministra vnitra, částečně uzavřel hranice země

29.10.2020 20:13 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který od zpochybňovaných prezidentských voleb z 9. srpna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama