Další jaderné rozhovory USA a Ruska budou v létě. Přidá se Čína ke smlouvě START?

Další kolo americko-ruských rozhovorů ve Vídni o omezení jaderných zbraní se po pondělním jednání uskuteční zřejmě na přelomu července a srpna. Dnes to podle agentury Reuters oznámil zvláštní zmocněnec amerického prezidenta pro jaderné odzbrojení Marshall Billingslea.

Jaderný výbuch
doporučujeme

USA chtějí budoucí dohodu rozšířit i o Čínu, případně o další jaderné země, s čímž Rusko v zásadě souhlasí, odmítá ale kvůli tomu na Peking tlačit. Čína se k ujednání staví odmítavě.

Mezi Ruskem a USA je nyní v platnosti jediná velká dohoda regulující jaderné arzenály - tzv. nová smlouva START, kterou zástupci obou velmocí podepsali v roce 2010 v Praze. Její platnost ale v únoru příštího roku vyprší.

Billingslea dnes podle Reuters řekl, že USA se s Ruskem na pondělním kole rozhovorů sice shodly na možném rozšíření dohody na trojstrannou či vícestrannou, ale že Moskva nechce Peking k účasti nutit.

Podle Interfaxu má Rusko na čínském vstupu do jednání zájem a chce, aby případná budoucí dohoda byla postavena na multilaterálních základech.

Možné prodloužení stávající dohody Billingslea nevyloučil, zároveň usiluje o pokrok v přípravě nového ujednání. USA budoucí dohodu považují za pojistku proti případným destabilizujícím závodům v jaderném zbrojení. Washington také chce, aby se nová dohoda týkala všech jaderných zbraní, nejen těch strategických, uvedl Billingslea. Rusko podle agentury Interfax nyní ve Vídni nabídlo Spojeným státům moratorium na rozmísťování střel krátkého a středního doletu.

Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní, označovanou jako nový START nebo také START 3, podepsali 8. dubna 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Týká se omezení arzenálů obou zemí na maximálně 1550 strategických jaderných hlavic a zahrnuje i pravidla vzájemné kontroly. V platnost vstoupila v roce 2011 a platí do 5. února 2021. Se vzájemným souhlasem může být prodloužena o pět let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O běžné Rusy nešlo, tvrdí odborník. Naznačil, komu bylo určeno ruské…

04.07.2020 00:01 NÁZOR - Pár hodin poté, co se objevily výsledky "celostátního hlasování" o ústavních změnách v…

Británie podle Johnsona přejde od plošných omezení na lokální

03.07.2020 20:01 Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která…

Anglie od 10. července ruší karanténu pro cestující z Česka

03.07.2020 19:02 Anglie od 10. července ruší povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro lidi přijíždějící z 59…

Britská vláda naruší tradici a změní způsob komunikace s médii

03.07.2020 16:27 Britská vláda se chystá porušit letitou tradici a částečně změnit způsob komunikace s médii.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy