Albánii vyděsil nový silný otřes. Počet mrtvých roste, lidé jsou stále uvězněni pod sutinami

Několik albánských měst dnes odpoledne vylekal silný následný otřes po úterním zemětřesení, které si v Albánii podle aktualizovaných údajů zatím vyžádalo nejméně 30 mrtvých. Bilance patrně stále není konečná, protože je mnoho těžce zraněných a pod troskami domů mohou být další lidé. Země dnes drží státní smutek k uctění památky obětí. Ve dvou nejvíce zasažených místech, vesnici Thumanë a přístavu Drač, vyhlásil premiér Edi Rama na 30 dnů stav nouze.

Přidejte svůj názor

Zemětřesení, ilustrační foto
doporučujeme

Obavy Albánců dnes vyvolal nový silný otřes, k němuž podle albánského geofyzikálního ústavu došlo v 15:45 SEČ. Jeho intenzita dosáhla 5,6 stupně a záchranné práce byly kvůli němu na několik minut přerušeny, napsala agentura ATA. Od ničivého zemětřesení, které udeřilo v úterý časně ráno, už albánští seizmologové zaznamenali více než 530 následných záchvěvů různé síly.

Záchranáři pracovali celou noc a v troskách budov dál pátrají po zavalených lidech, a to i za pomoci bezpilotních letadel, psů a těžké techniky. Zatím se jim podařilo vyprostit 46 přeživších, nacházejí ale i další mrtvé.

Stále se neví, kolik lidí ještě může být pod horami suti. Nicméně podle informace ministerstva obrany se v nejvíce postižených místech pohřešují dvě desítky lidí. Panují obavy, že úterní neštěstí překoná smutnou bilanci zemětřesení z roku 1979, kdy zemřelo 40 lidí.

"Mám další příbuzné, ale nevím, kde jsou. Zda jsou naživu, anebo zemřeli," řekl agentuře Reuters Adrian Muci z Thumanë. Dodal, že šest jeho příbuzných zemřelo pod troskami dvou budov a že jeho vlastní dům se málem zřítil. "Už nikdy nebudu moci žít ve svém domě," řekl.

Záchranáři v Thumanë podle reportéra AFP dnes ráno našli těla manželů Pellumba a Celiky Grekuových, jejichž syn Saimir byl ještě v úterý z trosek vyproštěn živý, ale v noci zemřel v nemocnici. "Je to strašné, strašné," neskrývala pohnutí sousedka. Saimir byl podle ní u rodičů jen na návštěvě, přijel ze zahraničí. O kousek dál záchranáři vyprostili mrtvolu mladého muže z jiné zhroucené budovy, v jejichž troskách dál pátrají po dívce.

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let, podle jednoho albánského seizmologa bylo v oblasti Drače nejsilnější od roku 1926. Americká geologická služba USGS uvádí, že mělo sílu 6,4 stupně. Kromě Albánie byly otřesy patrné i v Řecku, Srbsku, Kosovu, Černé Hoře či v Itálii. Pomoc Albánii nabídla řada států, včetně Česka.

Na místě pohromy podle AFP pomáhá 200 specialistů a kynologů z Itálie, Řecka a Francie.

Více než 650 lidí utrpělo zranění; podle ministerstva obrany je nejméně devět osob v kritickém stavu. Tisíce lidí přišly kvůli zemětřesení o přístřeší. Noc přečkali ve stanech, postavených na stadionu v Drači nebo přímo na ulicích Thumanë.

V sousedním Řecku zasáhlo dnes ráno ostrov Kréta zemětřesení, které mělo podle Evropského středomořského seizmologického centra sílu šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o zraněných ani o větších škodách.

Na Balkáně jsou zemětřesení poměrně častá, protože leží v seismicky aktivní oblasti. V severomakedonské metropoli Skopje při zemětřesení v roce 1963 zemřelo více než 1000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pomáhal porazit Hitlera. Sovětský tank T-34 se vrací

04.04.2020 09:45 Tento týden bylo v ulicích Moskvy spatřeno několik tanků T-34 z druhé světové války. Jednalo se o…

RBK: V ruské pomoci USA byly i věci firmy pod americkými sankcemi

04.04.2020 05:01 Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly…

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

Koronavirus na Islandu mutuje. Země vymyslela strategii, která může…

03.04.2020 22:18 Aktualizováno Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy