Lidé během pandemie covid-19 nejprve propadli panice a začali vykupovat potraviny, aby se pak následně shromažďovali ve veřejných parcích. To se přirozeně stalo předmětem kritiky jak vládních představitelů, tak i odborné veřejnosti. Někteří experti však zastávají názor, že připisování masového šíření nákazy nedisciplinovanosti lidí je zavádějící, a že odvádí pozornost od skutečných příčin úmrtí na koronavirus.
Profesor John Drury a člen vládní poradní skupiny pro mimořádné situace ve svém rozhovoru pro britský deník Guardian informoval, že v dobách nouze lidé spíše projevují smysl pro solidaritu a spolupráci místo panikaření a egoismu. Britským premiérem Borisem Johnsonem kritizované přeplněné londýnské metro navíc neměla na svědomí ani tak nedisciplinovanost dotyčných cestujících, nýbrž skutečnost, že se museli nějakým způsobem dopravit do práce.
V ostatních případech, kdy to bylo možné, se Britové chovali vzorně a dodržovali přijatá opatření, včetně povinného sociálního distancování. Drury zároveň také zpochybnil průzkumy ukazujících klesající míru zodpovědnosti lidí, zejména mladších ročníků. Uvedl například, že se jedná o přímou úměru mezi čím dál nižší důvěrou ve vládu a s ní ruku v ruce jdoucí despekt k jejím nařízením. "Média a nepřímo i politici to často zkreslovali," řekl profesor.
Drury spolu s několika svými dalšími kolegy v odborném článku pro britský časopis Social Psychology dále poukázal také na nebezpečí zveličování katastrofy, které často odvádí pozornost od reálných špatných ukazatelů, a zbytečně staví oběti do role provinilců. Kromě toho také připomněl, že vláda vycházela z předpokladu, že kdyby přijala přísná restriktivní opatření příliš brzy, neměla by v nich podporu z řad veřejnosti, která by si ještě plně neuvědomovala reálné nebezpečí epidemie covid-19.
V tomhle směru Drury argumentuje, že se britská vláda pouze snažila vyhovět poptávce lidí neomezovat se ve svém dosavadním životním stylu, a že právě tento "populismus" je příčinou vysokého počtu úmrtí na nový koronavirus. Profesor dále také poukazuje na některé systémové chyby, včetně hierarchizace britské společnosti a s ní související nerovnost a chudobu.
Pokud jde o informace z médií o veřejných parcích přeplněných lidmi, které někteří novináři pejorativně označovali jako sobecké a bezohledné "covidioty", tak ani ty nelze podle Druryho brát příliš vážně, jelikož stejně jako pracující dojíždějící v přeplněných vlakových soupravách neměli dotyční na vybranou. Chtěli-li si během karantény udělat zdravotní procházku nebo si i zacvičit, pak jim skutečně nezbývalo než se shromažďovat v parcích. Jedná se zejména o obyvatele velkých měst.
Profesor zároveň také varoval před nebezpečím polarizace společnosti a jejího rozdělování do takzvaných komunit, tedy na zodpovědné občany a "covidioty". Jestli je někdy více důležité táhnout za jeden provaz, pak rozhodně během nouzí a katastrof. Namísto odvádění pozornosti směrem k údajným sobcům nemajících v sobě ani trochu smyslu zříct se některých svých práv ve prospěch celku by se všichni měli momentálně zaměřovat na lokalizaci jednotlivých ohnisek nákazy.
Související

Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?

Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , epidemie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
před 1 hodinou

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 2 hodinami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 4 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 5 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 6 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 7 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 9 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera
Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Zdroj: Libor Novák