Estonsko na hranici s Ruskem buduje plot z ostnatého či žiletkového drátu

Estonská armáda začala v sobotu zřizovat prozatímní oplocení na hranici s Ruskem, informovala estonská média. Na stavbu plotu z ostnatého či žiletkového drátu, který má pobaltskou zemi ochránit před případným přílivem migrantů, armáda povolala záložníky, uvedl server Delfi.ee.

Dodal, že německý list Die Welt nedávno s odvoláním na důvěrný dokument Evropské komise psal, že Rusko a přesněji letiště ve městě Pskov na severozápadě Ruska by se brzy mohly podílet na migrační krizi, projevující se zatím hlavně na hranicích Běloruska s Polskem a Litvou.

Server připustil pochyby, zda by plot dokázal zabránit případnému vpádu migrantů, nicméně úřady argumentují, že plot poskytne estonským pohraničníkům dodatečný čas, aby stačily včas reagovat na případný pokus o nelegální překročení hranice.

"Přišel jsem sem, abych získal novou zkušenost a setkal se svými dávnými kamarády z vojenské služby," řekl portálu poddůstojník Igor Skvorcov, povolaný armádou na mimořádné cvičení, spočívající v natahování ostnatého drátu.

Provizorní oplocení má podle Delfi brzy doplnit důkladnější plot a také pásmo z písku, zachycující stopy případných narušitelů. Toto opatření bude stát miliony eur, dodal server..

Ruský list Kommersant poznamenal,že oplocení se buduje na deseti úsecích estonské hranice s Ruskem o celkové délce nejvýše 40 kilometrů. Tyto úseky vedoucí bývalým korytem řeky Narvy byly vyhodnoceny jako nejvíce ohrožené nelegální migrací. Kvůli stavbě byly v pohraničí do 26. listopadu zakázány přelety letadel a bezpilotních strojů. K postavení oplocení váda povolala na mimořádné cvičení přibližně 1700 mužů z armádních záloh.

Celková délka rusko-estonské hranice dosahuje 338 kilometrů. Podle plánu by výstavba oplocení měla skončit do roku 2026.

Výstavba oplocení se odehrává na pozadí současné migrační krize zejména na bělorusko-polské hranici, kde na běloruské straně táboři tisíce migrantů, hlavně z blízkovýchodních zemí, kteří se chtějí dostat do Evropské unie. Také Litva a Lotyšsko však letos hlásí zvýšené počty pokusů o nelegální překonání hranic z běloruské strany.

V Estonsku se proto vede debata, jak by se země bránila, pokud by se migranti pokusili překročit jeho hranici z Ruska, které je blízkým spojencem běloruského autoritářského režimu. Estonsko sice nesousedí s Běloruskem, ale má podobnou geopolitickou historii jako Litva a Lotyšsko.

EU viní režim běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že láká migranty do své země a pak je posílá k hranicím s EU v odvetě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv. Lukašenko obvinění odmítá.

Související

Více souvisejících

estonsko Rusko

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy