Hlavní orgán WHO přijal rezoluci o vyšetření reakce na pandemii

Světové zdravotnické shromáždění, které je hlavním orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO), dnes schválilo rezoluci z dílny Evropské unie, která požaduje nezávislé a nestranné vyšetření světové reakce na pandemii covidu-19. Proti přijetí rezoluce se nepostavila žádná ze 194 členských zemí WHO, mezi nimiž jsou i USA a Čína, informovala agentura AFP.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Schválený text připravila Evropská unie, už před schválením jej ale podpořila více než stovka dalších členských zemí WHO včetně Austrálie, Číny, Indie, Japonska, Jižní Koreje, Ruska, Británie či Kanady. Text žádá "nestranné, nezávislé a kompletní" vyšetření mezinárodní reakce na pandemii, kterou koordinovala WHO.

Cílem přitom podle rezoluce je "zlepšit schopnost mezinárodního společenství v prevenci pandemií a přípravě a reakce na ně".

Rozdílné byly v uplynulých týdnech názory na to, kdy by mělo vyšetřování začít. Zatímco Spojené státy a některé další země tlačily na okamžité vyšetřování, Čína trvala na tom, že je třeba nejprve dostat šíření koronaviru SARS-CoV-2 pod kontrolu.

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí při zahájení zasedání Světového zdravotnického shromáždění uvedl, že nezávislé vyšetřování podporuje, ale že nyní na něj není "ta správná chvíle". Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí slíbil, že vyšetřování nařídí "v nejbližším vhodném okamžiku", a dnes uvedl, že WHO je pro "zodpovědnost více než kdokoli jiný".

Text, který dnes Světové zdravotnické shromáždění schválilo, hovoří podle agentury AFP o tom, že by vyšetřování mělo začít "co možná nejdříve".

Ghebreyesus dnes také řekl, že WHO bude nadále stát v čele celosvětového boje proti pandemii nemoci covid-19, u níž "hrozí, že zpřetrhá předivo mezinárodní spolupráce".

Rezoluce žádá také spravedlivý přístup k případné vakcíně. Reaguje tím na obavy chudších zemí, že se k očkování nejprve dostanou ty bohaté. Už nyní chudé státy kritizují ty bohatší kvůli tomu, že na světových trzích skupují léky, u nichž je naděje, že by mohly proti covidu-19 zabírat. V nynější rezoluci se hovoří o "celosvětovém, brzkém a spravedlivém přístupu" k vakcíně a lékům.

USA v prohlášení, které vydaly krátce po přijetí rezoluce, uvedly, že by mělo avizované vyšetřování přinést "kompletní a transparentní porozumění zdroje viru, sledu událostí a procesu rozhodování o reakci WHO". Americký prezident Donald Trump obviňuje WHO, že je pročínská, a v noci na dnešek pohrozil, že USA trvale zastaví financování organizace a přehodnotí své členství v ní, pokud WHO dostatečně neprokáže svou nestrannost vůči Číně. Ghebreyesus se dnes k těmto Trumpovým výhrůžkám nevyjádřil, píše agentura Reuters.

Navzdory tomu, že na shromáždění námitky nevznesly, se USA v prohlášení distancovaly od zmínky o intelektuálním vlastnictví a jeho možném omezení na základě dohody TRIPS. Ta umožňuje, aby úřady v případě nouzového stavu bez svolení držitele patentu povolily třetí straně licenční výrobu, v tomto případě léků či vakcíny. Tato pasáž ale podle USA "vysílá špatné poselství inovátorům, kteří budou zásadní pro řešení, která potřebuje celý svět".

Světové zdravotnické shromáždění se letos konalo kvůli pandemii jen dva dny, začalo v pondělí a zástupci jednotlivých členských zemí se jej účastnili prostřednictvím videokonference.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 15:55 Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama