Obří hodiny z Notre Dame čeká oprava. Zakázku dostala firma, kterou znají i mnozí Češi

Petrohradský závod na výrobu hodinek, známých za sovětských dob i Čechům a Slovákům pod značkou Raketa, znovu vyrobí součástky hodinového stroje z pařížského chrámu Notre-Dame, který loni v dubnu zničil požár.

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

Raketa má opravit hodinový stroj Collin z roku 1867, který v pařížské katedrále až do požáru řídil pohyb ručiček na čtyřech cifernících. S odvoláním na web sdružení francouzských specialistů a zástupce firmy Raketa o tom informovala agentura Interfax.

K výběru tohoto podniku podle zástupců pomohly zkušenosti z vývoje a výroby největšího hodinového strojku na světě v podobě monumentálních hodin v atriu moskevského dětského obchodního domu CDM o váze 4,5 tuny a rozměru šest krát sedm metrů. Tyto hodiny se skládají z více než 5000 součástek z oceli, hliníku a titanu, některé jsou pozlacené. Ruská verze internetové encyklopedie Wikipedia řadí tyto hodiny mezi pět největších mechanických hodin světa. Patří k nim ještě londýnský Big Ben, kremelský a pražský orloj a hodiny v čínském Kantonu.

Závod Raketa možná Francii splácí předchozí pomoc: upadající podnik totiž svého času zachraňovali francouzští aristokraté, podle tisku potomci carových dvořanů, kteří se do rodných končin vrátili v tomto století v roli investorů.

Sám hodinářský závod, přes svůj sovětský název, je pokládán za nejstarší ruskou továrnu, založenou roku 1721 na carův příkaz v "ruských Versailles", čili Petrodvorci u Petrohradu. Původně opracovávala kameny určené pro carský letní palác Petěrgof. Tato rezidence Romanovců na březích Baltského moře dodnes zůstává magnetem pro statisíce turistů. Nedaleká továrna s výrobou hodinek začala po druhé světové válce, více než dvě století po svém vzniku. Pod značkou Raketa vyrábí hodinky od roku 1961.

Název Raketa byl vybrán na počest prvního letu člověka do vesmíru, ale místo s kosmonautem Jurijem Gagarinem se zvolený název i tak na Západě spojoval spíše se sovětskými jadernými raketami. V současnosti jde o poslední ruský závod, který své hodinky vyrábí od A po Z. Místo bezmála pěti milionů hodinek ročně ale teď vyrábí jen desítky tisíc strojků, které už patří do jiné cenové kategorie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Putin při davoském fóru uvítal prodloužení smlouvy START 3

27.01.2021 14:54 Ruský prezident Vladimir Putin dnes při virtuálním setkání v rámci davoského Světového ekonomického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama