Lze ještě zachránit NATO? Analytik má recept, který mnohé nepotěší

NÁZOR - Jen zřídka vyvolá jediná upřímnost takový strach v evropských mocenských sálech, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities odkazuje na nedávný rozhovor francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pro list Economist, v němž hlava státu označila NATO za zombie, která pomalu, bezmyšlenkovitě a bez zájmu chodí světem a nevnímá okolí.

Macronův popis řádně "načechral peří" a v zahraničněpolitickém establishmentu na obou stranách Atlantiku vyvolal strach, připomíná analytik. Poukazuje, že německá kancléřka Angela Merkelová označila Macronova slova za "nepatřičná" a během slavnostní večeře k výročí pádu berlínské zdi si jej vzala stranou, aby mu vyčinila.

Slova francouzského prezidenta odsoudil také polský premiér Mateusz Morawiecki jako "nebezpečná" pro alianci a konstatoval, že Macronovy pochybnosti o platnosti závazku ke společné obraně mohou u spojenců vyvolat dojem, že právě Francie by se tímto závazkem nemusela řídit, uvádí DePetris. Odkazuje také na expertku Kori Schakeovou z Mezinárodního ústavu pro strategická studia, která napsala, že Macronovy názory odrážejí širší trend, kdy Evropané stále více zpochybňují závazek Washingtonu držet se "posvátného" článku 5.

"Je NATO skutečně silnou a odolnou vojenskou organizací, pokud jeden negativní komentář jednoho politika může otřást základy této aliance?" táže se proto DePetris. Domnívá se, že takový povyk stoupenců NATO jen potvrzuje názor těch, kteří dlouho tvrdí, že organizace by měla ukázat své lokty, jelikož pouhé ceremonie, plácání se po zádech a ujišťování, že vše je v pořádku, si ministři členských zemí již nemůžou dovolit.

NATO bude příští měsíc slavit 70. narozeniny a namísto známých, tradičních projevů by se ministři přítomní na schůzce v Londýně měli věnovat debatě na dramatické reformě aliance, nabádá analytik.

Odpovědnost

V organizaci dnes neexistuje žádná odpovědnost, všech 29 členů má v praxi volnou ruku a může jednat bez ohledu na to, zda jsou jejich rozhodnutí v souladu s chartou NATO a jak ovlivňují zbylé členy, upozorňuje DePetris. Připomíná, že jednostranná invaze do druhé země a podpora prostředníků, kteří páchají válečné zločiny, vede pouze k slovnímu pokárání a maximálně symbolickým sankcím.

Stejně tak ty země, které se pouze hlemýždím tempem blíží svým závazkům ve výdajích na obranu se nemusejí bát, že přijdou o ochranný deštník strýčka Sama, protože i ty nejhorší a nejméně nápomocné členské státy NATO zůstávají "v klubu", poukazuje analytik. "Jak jste jednou uvnitř, je to na celý život," dodává.  

Toto uspořádání příliš nenahrává odpovědnosti ani nepřispívá k síle a odolnosti NATO jako obranné aliance, deklaruje DePetris. Obává se, že situace dospěla do fáze, že se musí objevit opatření, která nejen potrestají nevhodné chování, ale především odradí další od jeho následování.

Řešení může zahrnovat reformu severoatlantické smlouvy a její rozšíření o možnost pozastavení či ukončení členství, případně zformování koalice zemí, které budou dodržování pravidel v jednotlivých případech prosazovat, nastiňuje analytik. Cíle je podle něj stejný: eliminovat bianco šeky, což z dlouhodobého hlediska posílí pocit nároků.

Zavřít dveře

Vzhledem ke své křehkosti je NATO příliš velké, míní DePetris. Aliance podle něj bojuje s váhou malých, nevýznamných členů, kteří jsou ekonomicky i vojensky slabí a nezaslouží si časově neomezené bezpečnostní garance. Za příklad dává vstup Černé Hory - politicky nestabilní země s dvoutisícovou armádou a HDP o velikosti desetiny Aljašky - před dvěma lety, podobně jako Severní Makedonii, jejíž přijetí do NATO schválil americký Senát, ačkoliv země má desetinu obyvatel New Yorku a na obranu dává sotva 1 % HDP.    

"Pokud existují podstatné argumenty pro přijetí obou za členy NATO, jeden bude mít problém je najít," píše analytik. Pouhé popíchnutí ruského prezidenta Vladimira Putina za dostatečný důvod nepovažuje.

NATO si tak nemůže přibírat další "mrtvou váhu", protože další expanze by pouze přidala více poživatelů bezpečnostních garancí a zvýšila výhled, že američtí a evropští vojáci jednou budou muset riskovat životy pro zemi, která je geopoliticky nevýznamná, uvádí DePetris. Konstatuje, že ministři zemí NATO by měli dát najevo, že dveře se zavřely, protože hotel je plný.

Uvolnění s Ruskem

Mnoho lidí na Západě nemá rádo Rusy, Putin je ruský nacionalista cítící velkou křivdu, jelikož považuje kolaps Sovětského svazu za noční můru, a vůči Západu chová vrozenou nedůvěru, připouští analytik. Přiznává, že Putinovi nedělá problém posílat do evropských zemích své zabijáky, aby zlikvidovali nepřátele Kremlu nejhoršími jedy světa, navíc celkový obraz Ruska na Západě silně poškodila ruská invaze na východ Ukrajiny a anexe Krymu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"S Ruskem ale nelze nakládat jako s otravným hmyzem. Nemůžeme po něm plácat a doufat, že odbzučí do jiné části pokoje," píše DePetris. Uvádí, že Rusko sice nemá sílu, všestrannost či bohatství Sovětského svazu, ale disponuje dostatečnými pákami, aby se s ním muselo počítat, navíc NATO a Rusko jsou přímí sousedé a to poslední, co ve vztahu se sousedem chcete, je křičet na sebe zpoza plotu.

Proto je třeba oživit Radu NATO-Rusko a učinit z ní fórum, které diskutuje o skutečných tématech, nabádá analytik. Podotýká, že změna politických vztahů totiž může trvat dlouho a možná nastane až s příchodem nové generace politiků do Kremlu.

Krvácející politické rány tak nesmí kapat do vojenské roviny a vojenské kanály musí zůstat otevřené, aby se zamezilo překvapením, která vedou k nedorozuměním, utvrzují vzájemnou podezíravost a politické urovnání činí ještě těžším, uzavírá DePetris.     

Související

AWACS

V zákulisí vzdušného dohledu NATO: Francouzské letadlo AWACS chránilo summit v Haagu

Při nedávném summitu NATO v Haagu dohlížel na bezpečnost z oblohy mohutný francouzský letoun AWACS. Redaktorka serveru Politico byla pozvána na palubu 11hodinového letu, během něhož vojáci ukázali, jak Aliance zajišťuje bezpečnost ve vzdušném prostoru – a to nejen při vrcholných schůzkách, ale i na východní hranici, blíže k Ukrajině, kde čelí častým provokacím ze strany Ruska.
NATO Komentář

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu

Severoatlantická aliance mluví o kolektivní obraně, ale východní křídlo zůstává na všechno samo. Polsko, Finsko a pobaltské státy čelí přímé hrozbě z Ruska, investují, budují zábrany, odolávají hybridním útokům – a přesto slyší, že to nestačí. Společný rozpočet přitom pokrývá sotva jedno procento výdajů. Je čas přestat jen mluvit o solidaritě a konečně sdílet odpovědnost i prostředky.

Více souvisejících

NATO Rusko Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 1 hodinou

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

včera

energie

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes krátce po poledni ochromil značnou část České republiky, má podle společnosti ČEPS souvislost s poruchou na vedení V411. K výpadku došlo kvůli pádu fázového vodiče, což vedlo k odpojení části přenosové soustavy. Událost ovlivnila osm rozvoden, přičemž pět z nich se již podařilo znovu zprovoznit.

včera

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok

Česko dnes podle premiéra Petra Fialy čelí mimořádné a nepříjemné situaci. Masivní výpadek elektřiny, který zasáhl Prahu a další části republiky, ale podle policie není výsledkem kybernetického útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy